Ρομποτική

wedo2 0 300x184

ΤΟ LEGO WEDO ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΚΕΤΟ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΣΤΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ

Το πρόγραμμα Εισαγωγή στην Εκπαιδευτική Ρομποτική με LEGO Education WeDo 2.0 είναι σχεδιασμένο για τους μαθητές του δημοτικού, όπου μέσω της ομαδικής δραστηριότητας γύρω από την κατασκευή ενός ρομποτικού μοντέλου που αλληλεπιδρά με τον αληθινό κόσμο σε πραγματικό χρόνο, τα παιδιά ζουν μια συναρπαστική και ψυχαγωγική εμπειρία που δεν θέλουν να τελειώσει!

Κάθε κατασκευή ακολουθεί έναν «κώδικα» που είναι προϊόν της αλγοριθμικής σκέψης των μαθητών και πραγματώνεται στο ψηφιακό περιβάλλον του MIT Scratch.

Η πραγματοποίηση όλης αυτής της διαδικασίας γίνεται με το εκπαιδευτικό πακέτο LEGO Education WeDo 2.0 και εμπλέκει τα παιδιά σε πρακτική, ενεργητική, ομαδική εργασία διερευνητικού & πειραματικού χαρακτήρα (πρώιμοι επιστήμονες), τα βοηθά να κατακτήσουν τη μάθηση, τη γνώση αλλά και γλωσσικές δεξιότητες, μέσω της διατύπωσης ερωτήσεων, αναζήτησης μοτίβων, επιλογής στρατηγικών και της διατύπωσης συμπερασμάτων.

Ο σκοπός του προγράμματος Εισαγωγή στην Εκπαιδευτική Ρομποτική είναι η συναρπαστική εκμάθηση της φυσικής, της τεχνολογίας, των μαθηματικών και της μηχανικής (S.T.E.M.), πρακτικά χωρίς θεωρίες και περιττή ορολογία, και μεθόδων ανάλυσης και επίλυσης προβλημάτων. Ταυτόχρονα, δίνεται η δυνατότητα ανάπτυξης δεξιοτήτων εφευρετικότητας, αλγοριθμικών & προγραμματιστικών προτύπων και επίδειξης ομαδικού πνεύματος.

Το πρόγραμμα με το όνομα Milo1 γράφτηκε με τη βοήθεια του Scratch και με βάση αυτό, ο Milo θα πρέπει να κάνει τα εξής:

1) Προχωράει μπροστά για 3 δευτερόλεπτα και παίζει τον κατάλληλο ήχο
2) Σταματάει για 1 δευτερόλεπτο
3) Προχωράει πίσω για 3 δευτερόλεπτα και παίζει τον κατάλληλο ήχο

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

Το πρόγραμμα με το όνομα Milo2 γράφτηκε με τη βοήθεια του Scratch και με βάση αυτό, ο Milo θα πρέπει να κάνει τα εξής:

1) Προχωράει μπροστά και παίζει τον κατάλληλο ήχο
2) Σταματάει για όταν η απόσταση από το εμπόδιο γίνει μικρότερη του 70 και παίζει τον κατάλληλο ήχο

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

Racing Car

Το Race car θα  πρέπει να κάνει τα εξής:

1) Μπροστά΄ από το Race car θα πρέπει να υπάρχει το ΄χέρι ενός μαθητή και μόλις το χέρι σηκωθεί, τότε το Race car θα ξεκινήσει.
2) Η απόσταση που θα καλύψει, πρέπει να είναι 1 μέτρο περίπου και μετά θα σταματήσει.

Ανεμογεννήτρια

Ιδέες από την χρήση του Lego wedo