#CodeWeek 2022

codeweek badge 2019 1

οθόνης 393

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι ένα κίνημα βάσης που προωθεί τη δημιουργικότητα, την επίλυση προβλημάτων και τη συνεργασία μέσω του προγραμματισμού και άλλων δραστηριοτήτων του τομέα της τεχνολογίας. Η πρωτοβουλία στόχο έχει να προβληθεί ο προγραμματισμός, να παρουσιάσουμε στους νέους, στους ενήλικες και στα άτομα μεγαλύτερης ηλικίας πώς μπορείς να δώσεις πνοή στις ιδέες σου μέσω της συγγραφής κώδικα, να απομυθοποιηθούν οι σχετικές δεξιότητες και να έρθουν πιο κοντά ενδιαφερόμενα άτομα για να αυξήσουν τις γνώσεις τους. Μέσα από συγκεκριμένες δράσεις τις οποίες παραθέτουμε παρακάτω συμμετέχουμε στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού προκειμένου να δώσουμε την ευκαιρία στους μαθητές μας να ανακαλύψουν τη χαρά της ψηφιακής δημιουργικότητας και του προγραμματισμού.

Τα Δημοτικά σχολεία Νενήτων Καλλιμασιάς και Θολοπαταμίου συμμετείχαν και φέτος με 6 δράσεις στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού από τις 8 έως 23 Οκτωβρίου 2022. Με την καθοδήγηση και την εποπτεία του εκπαιδευτικού Πληροφορικής κ. Γιάννη Χαδήρογλου, μέσω μιας  σειράς  δραστηριοτήτων, τις οποίες παραθέτουμε παρακάτω, δόθηκαν ερεθίσματα στους μαθητές έτσι ώστε να εμπλακούν ενεργά στην κατανόηση και δημιουργία κώδικα. Μέσα από την τριβή των μαθητών με τα εργαλεία προγραμματισμού τους δόθηκε η ευκαιρία να γευθούν και να ανιχνεύσουν πώς μπορούν να υλοποιούν τις ιδέες τους με κώδικα και να απομυθοποιήσουν τις όποιες δυσκολίες που μπορεί κανείς να συναντήσει.

Διαδρομή του Beebot

Οδηγώ το beebot στο λουλούδι

Pixel it

Κινούμενα γράμματα στο scratch- animated letters in scratch