Αποχαιρετάμε το 2023 με τη Χριστουγεννιάτικη γιορτή μας
και ευχόμαστε το Σχολείο μας και το Σπιτικό της κάθε οικογένειας
να γίνει η φάτνη όπου θα γεννηθεί
η Αγάπη,
η Πίστη,
η Ελπίδα,
η Καλοσύνη,
η Πρόοδος!
Στο πνεύμα των Χριστουγέννων οι μαθητές της Δ΄ Τάξης με τις δασκάλες τους Χριστίνα Κοκοτή και Θεοδώρα Κατσαούνη ξεκίνησαν, με μεγάλη χαρά, να φτιάχνουν χριστουγεννιάτικες κάρτες τις οποίες θα ανταλλάξουν με τους μαθητές των σχολείων που είναι εταίροι στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning με τίτλο: «My lovely garden» από τα τέλη Νοεμβρίου.
Μια υπέροχη έκπληξη για τους μαθητές της Δ΄ Τάξης. Έλαβαν χριστουγεννιάτικες κάρτες με ευχές από τους φίλους τους από τη Ρουμανία. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην δασκάλα τους Εrika Ferenczi και στους μαθητές της.
Ευχές για μια υπέροχη και δημιουργική Χρονιά με υγεία!!
Το 1ο εργαστήριο δεξιοτήτων που έλαβε χώρα κατά τη διάρκεια του 1ου τριμήνου ήταν αφιερωμένο στην τοπική πολιτιστική κληρονομιά. Οι μαθητές της Στ’ τάξης μαζί με την εκπαιδευτικό τους, Χασιώτη Μαρία, αποφάσισαν, με αφορμή τα 100 χρόνια από τη Συνθήκη της Λωζάνης, να ασχοληθούν με τους απόγονους Μικρασιατών προσφύγων της περιοχής του Συνοικισμου.
Έτσι, βρέθηκαν στο ενοριακό κέντρο της Αγίας Άννας, μαζί με τους μαθητές της Γ’ τάξης που ασχολήθηκαν με το ίδιο θέμα και είδαν τα κειμήλια που έφεραν μαζί τους οι Μικρασιάτες πρόσφυγες του Αιγίου. Εκεί, επίσης, πήραν συνέντευξη από την κ. Πόπη Μανεσιώτη, πρόεδρο του Συλλόγου “Προποντίς” και απόγονο προσφύγων και ενημερώθηκαν για την καταγωγή των προσφύγων του τόπου μας, για το πώς κατέφθασαν ως το Αίγιο, για τις συνθήκες διαβίωσης τους και τις συνήθειες τους.
Στα πλαίσια του εργαστηρίου αυτού, αντιπροσωπεία μαθητών και εκπαιδευτικών παραβρέθηκαν την Κυριακή 12 Νοεμβρίου στην παρουσίαση του βιβλίου “Μικρασιάτες πρόσφυγες στο Αίγιο” και γνώρισαν από κοντά την συγγραφέα του, κ. Μαρία Καβούνη.
Τέλος, καθ’ όλη την διάρκεια των εργαστηρίων οι μαθητές παρακολούθησαν βίντεο με μαρτυρίες προσφύγων που έζησαν τη Μικρασιατική Καταστροφή και διάβασαν αποσπάσματα σχετικών βιβλίων.
“They do not love that they do not show their love”
(“Δεν αγαπούν όσοι δε δείχνουν την αγάπη τους”)
Γουίλιαμ Σαίξπηρ, “Δύο κύριοι από τη Βερόνα”
Την Παγκόσμια Ημέρα Αγάπης γιόρτασαν τα παιδάκια του σχολείου μας με τη βοήθεια του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων: στόλισαν ένα πανέμορφο φυσικό δέντρο στο ήδη στολισμένο κιόσκι της αυλής, έγιναν για λίγο Ρουντολφάκια χάρη στο face painting και χάρηκαν πολύ με την παιχνιδιάρικη είσοδο του Άη Βασίλη που τους μοίρασε καραμέλες και πολλά χαμόγελα!
Χρόνια πολλά, λοιπόν, για την Παγκόσμια Ημέρα Αγάπης!
Αγαπητοί γονείς, σας ευχαριστούμε!
Το κινητό μουσείο εκπαίδευσης «Οι περιπέτειες της Σταγονούλας, ο κύκλος του νερού», του Πανεπιστημίου Πατρών ταξιδεύει στο σχολείο μας.
Oι μουσειοσκευές είναι επιμελημένες βαλίτσες/πακέτα/σακίδια, ειδικά σχεδιασμένες με βάση τα εκθέματα του Μουσείου και καλύπτουν διάφορες θεματικές ενότητες. Μέσω των μουσειοσκευών το Μουσείο ταξιδεύει στο σχολείο και δίνεται η ευκαιρία στα παιδιά να εξοικειωθούν με την έννοια «μουσείο» και να έρθουν σε επαφή με τα αντικείμενά του με τρόπο ελκυστικό και ευχάριστο.
Οι μουσειοσκευές αποτελούν ένα ειδικά σχεδιασμένο εκπαιδευτικό υλικό εναλλακτικής διδασκαλίας για την τάξη. Παρέχουν τη δυνατότητα στα παιδιά να ασχοληθούν διεξοδικότερα με ένα θέμα και για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.
Kάθε μία περιέχει ποικίλα υλικά όπως αντίγραφα εκθεμάτων, φωτογραφίες, βιβλία, ψηφιακό οπτικό υλικό, παιχνίδια, ταινίες, έντυπο πληροφοριακό υλικό και προτεινόμενες δραστηριότητες σχετικά με το θέμα, οι οποίες τροφοδοτούν τη διδασκαλία για περαιτέρω επέκταση και εμβάθυνση.
Η Μουσειοσκευή «Οι περιπέτειες της Σταγονούλας, ο κύκλος του νερού» από το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών ταξίδεψε στο σχολείο. Οι μαθητές της Δ΄ τάξης είχαν την χαρά μέσα σε μια εβδομάδα να ανακαλύψουν τα μυστικά της μουσειοσκευής, να επεξεργαστούν το πλούσιο υλικό, να κάνουν πειράματα και να μάθουν μέσα από παιγνιώδεις δραστηριότητες, για τον κύκλο του νερού.
Μέσα από την αλληλεπίδραση με τα εκθέματα, την ενεργοποίηση όλων των αισθήσεων, τη δημιουργία συνειρμών και διασυνδέσεων, τη σύγκριση, την ερμηνεία και την εξαγωγή συμπερασμάτων δόθηκε έμφαση στην ψυχαγωγία, στην προσωπική έκφραση και στη δημιουργία.
Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί της τάξης νιώθουν ευγνωμοσύνη και ευχαριστούν θερμά το Προσωπικό του Μουσείου.