ψυχολογική και κοινωνική υποστήριξη μαθητών

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Σας ανακοινώνουμε ότι για την φετινή σχολική χρονιά 2021-2022 το σχολείο μας θα υποστηρίζεται από Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης (Ε.Δ.Υ.) αποτελούμενη από Κοινωνικό Λειτουργό, Ψυχολόγο και Εκπαιδευτικούς Ειδικής Αγωγής. Η Ε.Δ.Υ. θα παρευρίσκεται στο σχολείο κάθε Τετάρτη εντός του σχολικού ωραρίου (08:15-14:10).

Σκοπός της είναι η εφαρμογή παιδαγωγικών, εκπαιδευτικών και άλλων υποστηρικτικών μέτρων για το σύνολο της σχολικής κοινότητας, καθώς και η ψυχοκοινωνική, εκπαιδευτική και συναισθηματική ενδυνάμωση των μαθητών και των οικογενειών αυτών. Στο πλαίσιο αυτό, σε περίπτωση που διαπιστώσουν κάποια συναισθηματική, συμπεριφορική ή ψυχοκοινωνική δυσκολία στα παιδιά τους, οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών του σχολείου μπορούν να απευθυνθούν στον διευθυντή της σχολικής μονάδας, ώστε να έρθουν σε επαφή με τα μέλη της Ε.Δ.Υ.

Η επικοινωνία θα γίνει με απόλυτη εχεμύθεια, εμπιστοσύνη και σεβασμό προς την μοναδικότητα του παιδιού και την ιδιαίτερη κουλτούρα της κάθε οικογένειας.

Με εκτίμηση,

Τα μέλη της Ε.Δ.Υ.