Επίσκεψη στην έκθεση του Van Gogh

Στα πλαίσια της εκπαιδευτικής εκδρομής του σχολείου μας στη διεθνή έκθεση Van Gogh, οι μαθητές της Γ’ Γυμνασίου του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν και να θαυμάσουν από κοντά το μεγαλύτερο καλλιτεχνικό γεγονός της χρονιάς που έλαβε χώρα για πρώτη φορά στη Θεσσαλονίκη.

Ήταν μια εκδρομή που μου κίνησε το ενδιαφέρον καθώς είχα την πρωτόγνωρη εμπειρία να έρθω σε επαφή με τέτοιου είδους καλλιτεχνικά δημιουργήματα ενός τόσο διάσημου καλλιτέχνη. Βλέποντας τους θαυμάσιους πίνακες του Ολλανδού ζωγράφου να προβάλλονται γύρω στο χώρο ένιωσα τόσο γοητευμένη, που ήταν σαν να γύρισα πίσω στον χρόνο και να συμμετείχα και εγώ η ίδια στη δημιουργία αυτών των υπέροχων πινάκων. Οπωσδήποτε συστήνω ανεπιφύλακτα σε όλους τους μαθητές να επισκεφθούν αυτήν την μοναδική έκθεση ζωγραφικής και να έχουν αυτή την ξεχωριστή εμπειρία.

Μαθήτρια του Γ4 Σημαιοφορίδου Ζωή