ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ – ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΗ με θέμα: «Καινοτόμες Πρακτικές στο Νηπιαγωγείο».

Σας ενημερώνουμε ότι οι Συντονίστριες Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ60, Μαρία Βουβούση  και Κατερίνα Καζέλα, θα πραγματοποιήσουν υποχρεωτική εξ αποστάσεως Επιμορφωτική Ημερίδα, την Τετάρτη, 8 Δεκεμβρίου, στις ώρες 8.30 – 14.00 μ.μ με θέμα:

«Καινοτόμες Πρακτικές στο Νηπιαγωγείο».

Η Επιμορφωτική Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί μέσω της πλατφόρμας webex στον παρακάτω σύνδεσμο:

Το πρόγραμμα της επιμορφωτικής ημερίδας έχει ως ακολούθως:

ΩΡΑ ΘΕΜΑ – ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΕΣ
8.30 – 9.00 ·         Εισαγωγικά

Συντονίστριες ΠΕ60 3ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ Αττικής:

Μαρία Βουβούση, Κατερίνα Καζέλα

·         Χαιρετισμοί

9.00 – 9.30 Θέμα: «Η Εισαγωγή των αγγλικών στο Νηπιαγωγείο μας” Εισηγήτριες: Ζιάκα Μαρία, Εκπαιδευτικός Αγγλικής ΠΕ06

Κλώκοζα Αικατερίνη, Νηπιαγωγός – Προϊσταμένη, 1ο Νηπιαγωγείο Αγίας Βαρβάρας

9.30 – 10.00 Θέμα: Εφαρμογές και εργαλεία Τεχνητής Νοημοσύνης για το Νηπιαγωγείο – “Το λυπημένο αστεράκι”

Εισηγήτρια: Πηνελόπη Κερασοβίτη, Νηπιαγωγός, 3ο Νηπιαγωγείο Αργυρούπολης. Μεταπτυχιακή φοιτήτρια στο ΔΠΜΣ “Ψηφιακός Μετασχηματισμός και Εκπαιδευτική Πράξη”

10.00 – 10.30 Θέμα: «Ας παίξουμε με τον Ρούμπι»

Εισηγήτρια:    Θεοδώρα    Χουλιάρα,     Νηπιαγωγός,     Προϊσταμένη    1ου Νηπιαγωγείου Φαρσάλων

10.30 – 11.00 Θέμα: «Η Ιστορία του χθες με τα μάτια του σήμερα: Μια εναλλακτική πρόταση για την προσέγγιση ιστορικών γεγονότων και εθνικών επετείων»

Εισηγήτρια: Καλλιόπη Παπουτσάκη, Νηπιαγωγός, Νηπιαγωγείο Κεντριού, Ιεράπετρα Κρήτης

11.00 – 11.30 Δ Ι Α Λ Ε Ι Μ Μ Α

11.30 – 12.00 «Ευρωπαϊκά προγράμματα και προσχολική εκπαίδευση:   Υλοποίηση προγραμμάτων Erasmus από το νηπιαγωγείο Ριζαρίου»

Εισηγήτρια: Άννα Μαγκιώση, Νηπιαγωγός, Προϊσταμένη Νηπιαγωγείου

Ριζαρίου   Τρικάλων,   μέλος   της e-twinning κοινότητας,    συντονίστρια προγραμμάτων Erasmus

12.00 – 12.30 Θέμα: «Ένα έργο eTwinning ενσυναίσθησης. Πρόσφυγες… Υπάρχουν και διαφορετικά ταξίδια»

Εισηγήτρια: Νίκη Κάντζου, Νηπιαγωγός, 2ο Νηπιαγωγείο Αιγάλεω, Μ.Α Επιστημών της Αγωγής, Επιμορφώτρια Β΄ Επιπέδου, συγγραφέας.

12.30 – 14.00 Ερωτήματα- Συζήτηση Συμπεράσματα

Μαρία Βουβούση, Κατερίνα Καζέλα

Οι Συντονίστριες Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ 60

Μαρία Βουβούση

Κατερίνα Καζέλα

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, Επιμορφωτικές δράσεις, Νηπιαγωγών, Προσχολική Αγωγή. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.