ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ – ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΗ με θέμα: «Καινοτόμες Πρακτικές στο Νηπιαγωγείο».

Σας ενημερώνουμε ότι οι Συντονίστριες Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ60, Μαρία Βουβούση  και Κατερίνα Καζέλα, θα πραγματοποιήσουν υποχρεωτική εξ αποστάσεως Επιμορφωτική Ημερίδα, την Τετάρτη, 8 Δεκεμβρίου, στις ώρες 8.30 – 14.00 μ.μ με θέμα:

«Καινοτόμες Πρακτικές στο Νηπιαγωγείο».

Η Επιμορφωτική Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί μέσω της πλατφόρμας webex στον παρακάτω σύνδεσμο:

Το πρόγραμμα της επιμορφωτικής ημερίδας έχει ως ακολούθως:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΩΡΑ ΘΕΜΑ – ΕΙΣΗΓΗΤΡΙΕΣ
8.30 – 9.00 ·         Εισαγωγικά

Συντονίστριες ΠΕ60 3ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ Αττικής:

Μαρία Βουβούση, Κατερίνα Καζέλα

·         Χαιρετισμοί

9.00 – 9.30 Θέμα: «Η Εισαγωγή των αγγλικών στο Νηπιαγωγείο μας» Εισηγήτριες: Ζιάκα Μαρία, Εκπαιδευτικός Αγγλικής ΠΕ06

Κλώκοζα Αικατερίνη, Νηπιαγωγός – Προϊσταμένη, 1ο Νηπιαγωγείο Αγίας Βαρβάρας

9.30 – 10.00 Θέμα: Εφαρμογές και εργαλεία Τεχνητής Νοημοσύνης για το Νηπιαγωγείο – «Το λυπημένο αστεράκι»

Εισηγήτρια: Πηνελόπη Κερασοβίτη, Νηπιαγωγός, 3ο Νηπιαγωγείο Αργυρούπολης. Μεταπτυχιακή φοιτήτρια στο ΔΠΜΣ «Ψηφιακός Μετασχηματισμός και Εκπαιδευτική Πράξη»

10.00 – 10.30 Θέμα: «Ας παίξουμε με τον Ρούμπι»

Εισηγήτρια:    Θεοδώρα    Χουλιάρα,     Νηπιαγωγός,     Προϊσταμένη    1ου Νηπιαγωγείου Φαρσάλων

10.30 – 11.00 Θέμα: «Η Ιστορία του χθες με τα μάτια του σήμερα: Μια εναλλακτική πρόταση για την προσέγγιση ιστορικών γεγονότων και εθνικών επετείων»

Εισηγήτρια: Καλλιόπη Παπουτσάκη, Νηπιαγωγός, Νηπιαγωγείο Κεντριού, Ιεράπετρα Κρήτης

11.00 – 11.30 Δ Ι Α Λ Ε Ι Μ Μ Α

11.30 – 12.00 «Ευρωπαϊκά προγράμματα και προσχολική εκπαίδευση:   Υλοποίηση προγραμμάτων Erasmus από το νηπιαγωγείο Ριζαρίου»

Εισηγήτρια: Άννα Μαγκιώση, Νηπιαγωγός, Προϊσταμένη Νηπιαγωγείου

Ριζαρίου   Τρικάλων,   μέλος   της e-twinning κοινότητας,    συντονίστρια προγραμμάτων Erasmus

12.00 – 12.30 Θέμα: «Ένα έργο eTwinning ενσυναίσθησης. Πρόσφυγες… Υπάρχουν και διαφορετικά ταξίδια»

Εισηγήτρια: Νίκη Κάντζου, Νηπιαγωγός, 2ο Νηπιαγωγείο Αιγάλεω, Μ.Α Επιστημών της Αγωγής, Επιμορφώτρια Β΄ Επιπέδου, συγγραφέας.

12.30 – 14.00 Ερωτήματα- Συζήτηση Συμπεράσματα

Μαρία Βουβούση, Κατερίνα Καζέλα

Οι Συντονίστριες Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ 60

Μαρία Βουβούση

Κατερίνα Καζέλα

Δημοσιεύθηκε στην ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, Επιμορφωτικές δράσεις, Νηπιαγωγών, Προσχολική Αγωγή. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.