ΑΝΑΔΥΟΜΕΝΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ

ΦΩΤΟ 1

Στους φιλόξενους χώρους των βιβλιοθηκών των 14ου Δημοτικού Σχολείου Αγίου Δημητρίου, 2ου Δημοτικού Σχολείου Γλυφάδας , 1ου Δημοτικού Σχολείου Αλίμου, αλλά και σε χώρους νηπιαγωγείων, ολοκληρώθηκε η 2η  επιμορφωτική συνάντηση που διοργάνωσε η       Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου  Προσχολικής Εκπαίδευσης. κ. Τριανταφυλλιά Νικολούδη, με θέμα τον «Αναδυόμενο Γραμματισμό», για τις νηπιαγωγούς των Δήμων Αγίου Δημητρίου, Γλυφάδας και Αλίμου. 90 νηπιαγωγοί, σε 14 επιμέρους συναντήσεις αντάλλαξαν απόψεις, μοιράστηκαν εμπειρίες, προβληματισμούς και ιδέες. Αλληλεπίδρασαν, παρουσίασαν στις συναδέλφους τους δείγματα της δουλειάς τους σχετικά με την  προσέγγιση του αναδυόμενου γραμματισμού, εντόπισαν τις δυσκολίες που συνάντησαν και πήραν ιδέες από τις συναδέλφους τους για το πώς θα μπορούσαν να τις ξεπεράσουν. Οι νηπιαγωγοί συνεχίζουν να δουλεύουν με προσανατολισμό την καλλιέργεια της αναδυόμενης γραφής μέχρι την επόμενη τελική επιμορφωτική συνάντηση.

Κατηγορίες: Επιμορφωτικές δράσεις, Νηπιαγωγών, Προσχολική Αγωγή. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.