ΑΓΙΑΣΜΟΣ

Ο αγιασμός για την έναρξη του σχολικού έτους 2021-2022 θα γίνει τη Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου και ώρα 10:00 στον  αύλειο χώρο του σχολείου.  Κατά την προσέλευση σας παρακαλούμε για την αυστηρή τήρηση των μέτρων προστασίας κατά της διασποράς του κορονοϊού (μάσκα και αποστάσεις). Οι μαθητές/τριες παρακαλούνται να έχουν μαζί τους εκτός από την μάσκα τους  και την δήλωση αρνητικού αυτοδιαγνωστικού (self) τεστ. Μετά τον αγιασμό θα ακολουθήσει σύντομη ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων από τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς των τμημάτων .Ενώ το απόγευμα της ίδιας ημέρας θα ακολουθήσει αναλυτική ενημερωτική συνάντηση.

Β ΤΜΗΜΑ:  ΩΡΑ:17:00  ΚΑΙ

Α ΤΜΗΜΑ: ΩΡΑ:18:30

Ειδικότερα για τους μαθητές/τριες :

θα προμηθεύονται από την Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου ως και την Παρασκευή 17 Σεπτεμβρίου έξι (6) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά (self) τεστ από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των τριών επόμενων εβδομάδων (13-3/10), δηλαδή ολόκληρου του Σεπτεμβρίου, και να προσέρχονται στο σχολείο σύμφωνα με τις οδηγίες των ειδικών.

Υπενθυμίζεται ότι:

– το self-test θα πραγματοποιείται δύο φορές την εβδομάδα, Τρίτη και Παρασκευή, έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο. Ειδικότερα, την πρώτη εβδομάδα του διδακτικού έτους, το τεστ πρέπει να πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο τη Δευτέρα 13/9,

– ο προσυμπτωματικός διαγνωστικός έλεγχος για τον νέο κορονοϊό μέσω αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας (self-test) είναι υποχρεωτικός για τους μαθητές και τις μαθήτριες,