Επιμορφώσεις Δασκάλων Σύρου

Ολοκληρώθηκαν οι πέντε σειρές επιμορφώσεων για τους δασκάλους και τις δασκάλες των Δημοτικών Σχολείων της Σύρου.

Οι επιμορφώσεις ακολούθησαν το μοντέλο της ανά τάξη επιμόρφωσης για τους κάτωθι λόγους:

1. Για να έχουν τη δυνατότητα εργαστηριακής μορφής.
  2. Για να μπορούν οι δασκάλες και οι δάσκαλοι των σχολείων μας να ανταλλάξουν τις δράσεις, τις εμπειρίες, τις ιδέες, τις καινοτομίες τους.
  3. Για να προάγεται η εκπαιδευτική διδακτική και παιδαγωγική διαδικασία.
  4. Για να μην διαταράσσεται η λειτουργία των σχολικών μονάδων.

Τα εργαστήρια οργάνωσε και πραγματοποίησε η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου της Πρώτης Ενότητας Δημοτικών Σχολείων Κυκλάδων και Οργανωτική Συντονίστρια του 1ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Νοτίου Αιγαίου, Δρ Ειρήνη Τσαβαλά.

Κύρια θεματική των σεμιναρίων ήταν η διδασκαλία της Περίληψης, ως μετακειμένου και βασικής δεξιότητας για την νοηματική προσπέλαση του πρωτογενούς κειμένου. Η επιλογή έγινε με κριτήρια:

• τη μαθησιακή σπουδαιότητα της περίληψης, ως προϊόντος συνδυασμού γνωστικών δεξιοτήτων και
  • τη δυσκολία σύνθεσης περίληψης, ως ανωτάτου επιπέδου γνωστικής μαθησιακής διαδικασίας, η οποία απαιτεί πολλούς και πολλαπλής φύσης μετασχηματισμούς.

Οι επιμορφώσεις διεξήχθησαν στην αίθουσα της Βιβλιοθήκης του 4ου Δημοτικού Σχολείου Ερμούπολης. Εκφράζουμε τις ευχαριστίες μας στη  Διευθύντρια και τον Σύλλογο Διδασκόντων του σχολείου για την παραχώρηση του χώρου, για τον εξοπλισμό και για τη φιλοξενία.

Κατηγορίες: Γενικού ενδιαφέροντος, Δράσεις, Επιμορφώσεις. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.