Eνημερωτική εκδήλωση στη Σύρο με τίτλο «Διαδίκτυο..ασφαλώς!»

Την Παρασκευή 17 Ιανουαρίου 2020 και ώρα 18.00 στην Αίθουσα «Γιάννης Ρίτσος» του Πνευματικού Κέντρου Ερμούπολης πραγματοποιήθηκε ενημερωτική εκδήλωση με τίτλο «Διαδίκτυο..ασφαλώς!» για νηπιαγωγούς, γονείς νηπίων και κάθε ενδιαφερόμενο πολίτη.

Στην εκδήλωση, που διοργανώθηκε από τη Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ60-Νηπιαγωγών του 1ου Π.Ε.Κ.Ε.Σ. Νοτίου Αιγαίου, Βασιλική Βέλκου, αναπτύχθηκαν τα παρακάτω θέματα:

Οφέλη του Διαδικτύου
Στοιχεία από νέες έρευνες
Προσωπικά Δεδομένα & Διαδίκτυο
Νομοθεσία -Νέος Νόμος GDPR
Υπηρεσίες Κοινωνικής Δικτύωσης
Κίνδυνοι (διαδικτυακή αποπλάνηση – διαδικτυακός εκφοβισμός )
On line games
Υπερβολική Ενασχόληση με το Διαδίκτυο
Ρόλος των γονέων και των εκπαιδευτικών – προτάσεις

Εισηγήτρια ήταν η κυρία Γεωργίτσα Σταματοπούλου, εκπαιδευτικός Α/θμιας, που υπηρετεί ως Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας της Δ/νσης Α/θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Αττικής και έχει χαρακτηριστεί ως πιστοποιημένη επιμορφώτρια από το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο και το Υπουργείο Παιδείας για την ενημέρωση σχολείων σχετικά με την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο.

Κατηγορίες: Δράσεις, Επιμορφώσεις. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.