Επιμορφωτική δράση σχετικά με το European School Radio

Την Τετάρτη 13 Νοεμβρίου 2019 και ώρα 18.00 έως 20.30 στο εργαστήριο πληροφορικής του 1ου Γυμνασίου Σύρου πραγματοποιήθηκε επιμορφωτική δράση/εργαστήριο για εκπαιδευτικούς κλάδου ΠΕ60 σχετικά με το European School Radio, που εντάσσεται στο πεδίο του γραμματισμού στα μέσα μαζικής επικοινωνίας σε συνδυασμό με τη χρήση των νέων τεχνολογιών.
Τη δράση διοργάνωσε η Βασιλική Βέλκου, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ60-Νηπιαγωγών του 1ου Π.Ε.Κ.Ε.Σ. Νοτίου Αιγαίου και η συμμετοχή των εκπαιδευτικών ήταν απολύτως προαιρετική και κατόπιν ατομικής εκδήλωσης ενδιαφέροντος.

Στη συνάντηση αναπτύχθηκαν τα παρακάτω θέματα:
α. Γνωριμία με το European School Radio (η πλατφόρμα, η επιστημονική εταιρεία, το πρόγραμμα, η εγγραφή, ο διαγωνισμός και το φεστιβάλ)
β. Παρουσίαση του προγράμματος audacity για τις ηχογραφήσεις

Εισηγήτρια του εργαστηρίου ήταν η Παναγιώτα Σιάνου Χατζηκαμάρη, Med εκπαιδευτικός τεχνολογίας στο 1ο Γυμνάσιο, πτυχιούχος νηπιαγωγός, μέλος της καλλιτεχνικής παιδαγωγικής ομάδας “ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ” και  ιδρυτικό μέλος της επιστημονικής εταιρείας η οποία διαχειρίζεται το European School Radio.

Κατηγορίες: Γενικού ενδιαφέροντος, Δράσεις, Επιμορφώσεις. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.