Διημερίδα για τους εκπαιδευτικούς της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης Πάρου και Αντιπάρου στις 5 και 6 Σεπτεμβρίου

Διημερίδα για τους εκπαιδευτικούς της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης Πάρου και Αντιπάρου, 5 και 6 Σεπτεμβρίου 2019

«Συνεργατική τάξη με τις τεχνικές Freinet και τη Θεσμική Παιδαγωγική»

Στο πλαίσιο των επιμορφωτικών δράσεών του, το 1ο Π.Ε.Κ.Ε.Σ. Νοτίου Αιγαίου συνδιοργάνωσε με τον Σύλλογο Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πάρου – Αντιπάρου «Παναγιώτης Καλλιέρος» σε συνεργασία με την ομάδα «Για ένα διαφορετικό σχολείο», επιμορφωτική διημερίδα για τους Εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης που διδάσκουν στα Δημοτικά Σχολεία και Νηπιαγωγεία Πάρου και Αντιπάρου με θέμα: «Συνεργατική τάξη με τις τεχνικές Freinet και τη Θεσμική Παιδαγωγική» από τους εκπαιδευτικούς της παιδαγωγικής ομάδας «Το Σκασιαρχείο».

Η διημερίδα πραγματοποιήθηκε  την Πέμπτη 5 και την Παρασκευή 6 Σεπτεμβρίου 2019 και ώρα 8.30 έως 13.30. Συμμετείχαν συνολικά 61 εκπαιδευτικοί.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΗΜΕΡΙΔΑΣ

Επιμορφωτική Διημερίδα
«Συνεργατική τάξη με τις τεχνικές Freinet και τη Θεσμική Παιδαγωγική»
Ταυτότητα διημερίδας
Φορέας υλοποίησης 1ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ.  Νοτίου Αιγαίου, Σύλλογος Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πάρου – Αντιπάρου «Παναγιώτης Καλλιέρος» σε συνεργασία με την ομάδα «Για ένα διαφορετικό σχολείο»
Συντονισμός Προβελέγγιος Πέτρος – Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου κλ. ΠΕ70 του  1ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Ν.Αιγαίου
Ημερομηνία Πέμπτη 5 και την Παρασκευή 6 Σεπτεμβρίου 2019
Επιμορφωτές

Εκπαιδευτικοί της παιδαγωγικής ομάδας «Το Σκασιαρχείο».

Χρονική Διάρκεια 08:30 – 13:30
Τόπος Πάρος
Ομάδα Εκπαιδευτικών Οι Εκπαιδευτικοί της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης που διδάσκουν στα Δημοτικά Σχολεία Πάρου και Αντιπάρου
Στόχος της ημερίδας Επιμόρφωση στην παιδαγωγική Freinet

Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου 2019

08:30 – 09:00 Προσέλευση- Καλωσόρισμα

Πρόλογος: Πέτρος Προβελέγγιος, Συντονιστής Ε.Ε. κλ.ΠΕ70, του  1ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Ν.Αιγαίου

Βασιλική Βέλκου, Συντονίστρια Ε.Ε., κλ. ΠΕ60, του  1ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Ν.Αιγαίου

09:30– 10:30

Α΄ΚΥΚΛΟΣ: ΕΙΣΑΓΩΓΗ

Προβολή ταινιών “ΣελεστένΦρενέ” και “ΦερνάνΟυρί”, παραγωγής του Φιλίπ Μεριέ.

Συζήτηση πάνω στις ταινίες. Παρουσίαση των τεχνικών Φρενέ όπως εφαρμόζονται στα σχολεία μας

10.30 – 11:00 Διάλειμμα

Ασπασία Καλησώρα

Σοφία Λάχλου

13:00 – 13:30 Συζήτηση – Απολογισμός του διήμερου

Συντονισμός: Προβελέγγιος Πέτρος , Συντονιστής Ε.Ε. κλ.ΠΕ70, του  1ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Ν.Αιγαίου

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Γενικού ενδιαφέροντος, Δράσεις, Επιμορφώσεις. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.