Εξ αποστάσεως προαιρετικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς ΠΕ60 με θέμα «Τεχνικές καλλιέργειας του προφορικού λόγου στο Νηπιαγωγείο» και εισηγήτρια την εκπαιδευτικό ΠΕ21 και ΠΕ60 ΕΑΕ, Χριστίνα-Αλίκη Δεληβοριά-Δημαρέλου

Συναδέλφισσες και συνάδελφοι,

στο πλαίσιο των επιμορφωτικών/υποστηρικτικών δράσεων της σχολικής χρονιάς 2021-2022 (σχετικό: απόφαση 6ης Ολομέλειας του 1ου ΠΕΚΕΣ Νοτίου Αιγαίου) την Πέμπτη, 19 Μαΐου 2022 και ώρα 18.30 έως 20.00 θα πραγματοποιηθεί εξ αποστάσεως σεμινάριο για εκπαιδευτικούς ΠΕ60 με θέμα: «Τεχνικές καλλιέργειας του προφορικού λόγου στο Νηπιαγωγείο».

Εισηγήτρια του σεμιναρίου θα είναι η συνάδελφος ΠΕ21 και ΠΕ60 ΕΑΕ Δεληβοριά-Δημαρέλου Χριστίνα-Αλίκη, η οποία φέτος υπηρετεί στο Νηπιαγωγείο Γλινάδου Νάξου. Έχει σπουδάσει Λογοθεραπεύτρια στο Α.Τ.Ε.Ι. Δυτικής Ελλάδας, Νηπιαγωγός στο Πανεπιστήμιο Πατρών και έχει επιμορφωθεί στην Ειδική Αγωγή στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου. Είναι κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος στη Διδασκαλία της Νέας Ελληνικής Γλώσσας από το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας. Τα ερευνητικά της ενδιαφέροντα εστιάζουν στην αποκατάσταση διαταραχών λόγου και επικοινωνίας, τις διδακτικές παρεμβάσεις και τη σχολική ετοιμότητα. Έχει συμμετάσχει ως εισηγήτρια σε ημερίδες και επιμορφωτικές συναντήσεις με εκπαιδευτικούς και γονείς μαθητών.

Στο σεμινάριο θα παρουσιαστούν τρόποι ενίσχυσης των δεξιοτήτων του προσληπτικού και εκφραστικού λόγου, της επικοινωνίας, της φωνολογικής ενημερότητας, των γνωστικών λειτουργιών και άλλων τομέων.

Η συμμετοχή είναι απολύτως προαιρετική και ελεύθερη και οι συμμετέχοντες θα συνδεθούν στο https://minedu-secondary2.webex.com/meet/vasvelkou

Παρακαλούνται οι προϊστάμενες/προϊστάμενοι να ενημερώσουν το προσωπικό των σχολικών μονάδων.

Με εκτίμηση                                                                                                                                    Βασιλική Βέλκου                                                                                                                        Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ60-Νηπιαγωγών                                                              1ο Π.Ε.Κ.Ε.Σ. Νοτίου Αιγαίου