Προαιρετική διαδικτυακή επιμορφωτική δράση για εκπαιδευτικούς κλ. ΠΕ07 (Γερμανικής) Β/θμιας εκπ/σης με τίτλο «Καλλιέργεια διαπολιτισμικής συνείδησης μέσα από σχολικές ανταλλαγές νέων από την Ελλάδα και τη Γερμανία σε πολυπολιτισμικά περιβάλλοντα»

ΘΕΜΑ: Ενημέρωση για προαιρετική διαδικτυακή επιμορφωτική δράση για εκπαιδευτικούς κλ. ΠΕ07 (Γερμανικής) Β/θμιας εκπ/σης με τίτλο «Καλλιέργεια διαπολιτισμικής συνείδησης μέσα από σχολικές ανταλλαγές νέων από την Ελλάδα και τη Γερμανία σε πολυπολιτισμικά περιβάλλοντα»

Αγαπητές/οί Συνάδελφοι,

σας ενημερώνουμε για προαιρετική διαδικτυακή επιμορφωτική δράση με τίτλο «Καλλιέργεια διαπολιτισμικής συνείδησης μέσα από σχολικές ανταλλαγές νέων από την Ελλάδα και τη Γερμανία σε πολυπολιτισμικά περιβάλλοντα», η οποία διοργανώνεται από την Σ.Ε.Ε. επιστημονικής ευθύνης κλ. ΠΕ 07, κα Αντιγόνη Μ. Ί. Χατζηϊωάννου, σε συνεργασία με την Σ.Ε.Ε. κλ. ΠΕ 07 Κρήτης κα Σοφία Γιασσάκη και το Ελληνογερμανικό Ίδρυμα Νεολαίας με τίτλο: «Καλλιέργεια διαπολιτισμικής συνείδησης μέσα από σχολικές ανταλλαγές νέων από την Ελλάδα και τη Γερμανία σε πολυπολιτισμικά περιβάλλοντα», σύμφωνα με Απόφαση της Ολομέλειας (Πράξη 3η/11-02-2022) και τον άξονα του ετήσιου προγραμματισμού 2021-22 του 1ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής: «Διεθνή και ευρωπαϊκά προγράμματα (Εrasmus+, eTwinning κλπ.) και συμπράξεις σχολικών μονάδων».

Η επιμορφωτική δράση θα υλοποιηθεί διαδικτυακά: Παρασκευή 15 Απριλίου 2022 και ώρα 15:0017:00. Όποιες/-οι επιθυμούν να συμμετάσχουν, καλούνται να συμπληρώσουν μέχρι και την Πέμπτη 14/4/2022 και ώρα 24.00 τη φόρμα https://forms.gle/CQ6P6yDdtAqBsp7j9. Την ημέρα διεξαγωγής της δράσης, 15/4/2022, θα αποσταλεί εγκαίρως σε όσες/όσους δηλώσουν συμμετοχή ο ηλεκτρονικός σύνδεσμος για την εξ αποστάσεως επιμορφωτική συνάντηση στο Webex.

Παρακαλούμε να ενημερωθούν οι εκπαιδευτικοί ΠΕ07 του σχολείου σας. Την εν λόγω δράση δύναται να παρακολουθήσει και όποιος/α άλλος/η εκπαιδευτικός ενδιαφέρεται και επιθυμεί.

Ευχαριστούμε για τη συνεργασία.

ΠΡΟΣΟΧΗ:

Παρακαλούμε πολύ όπως ελέγχετε προσεχτικά τα στοιχεία σας όταν συμπληρώνετε την φόρμα δήλωσης συμμετοχής. Σε περίπτωση λάθους σας εκ παραδρομής στη δήλωση του μέηλ σας, δεν είναι δυνατόν να σας αποσταλεί ο σύνδεσμος σύνδεσης.

Επιπλέον εφιστούμε την προσοχή να δηλώνετε ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΕΠΙΘΕΤΟ κατά την είσοδο σας στην πλατφόρμα για απλούστευση της διαδικασίας.

Αντιγόνη – Μέλισσα -Ίρις Χατζηϊωάννου                                                                      Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ07 (Γερμανικής Γλώσσας)                                        με έδρα το 1ο Π.Ε.Κ.Ε.Σ. Αττικής (Α΄ Αθήνας)                                                                                  επιστημονική ευθύνη στα 1ο , 2ο , 3ο, 4ο, 5ο, 6ο  Π.Ε.Κ.Ε.Σ. Αττικής & στο 1ο  Π.Ε.Κ.Ε.Σ. Νοτίου Αιγαίου                                                                                                                        Ηλεκτρονική δ/νση:  melchatzi@sch.gr      mel.chatziioannou@gmail.com