Επιμορφωτική εξ αποστάσεως συνάντηση για εκπαιδευτικούς ΠΕ60: «Το θεσμικό πλαίσιο των ενταξιακών δομών και οι παιδαγωγικές του επιπτώσεις»

Συναδέλφισσες και συνάδελφοι,

στο πλαίσιο των επιμορφωτικών/υποστηρικτικών δράσεων της σχολικής χρονιάς 2021-2022 (σχετικό: απόφαση 3ης Ολομέλειας του 1ου ΠΕΚΕΣ Νοτίου Αιγαίου) θα πραγματοποιηθεί επιμορφωτική συνάντηση για εκπαιδευτικούς ΠΕ60 με θέμα: «Το θεσμικό πλαίσιο των ενταξιακών δομών και οι παιδαγωγικές του επιπτώσεις» στις εξής μέρες και ώρες:

• τη Δευτέρα, 21 Φεβρουαρίου και ώρα 10.45 έως 11.45 για όσες και όσους εργάζονται στο ολοήμερο και
  • την Τρίτη, 22 Φεβρουαρίου και ώρα 13.00 έως 14.00  για όσες και όσους εργάζονται πρωινοί

Εισηγήτρια στην επιμορφωτική συνάντηση θα είναι η κυρία Κατερίνα Κατσανδρή, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Ειδικής Αγωγής και Ενταξιακής Εκπαίδευσης του 1ου Π.Ε.Κ.Ε.Σ. Νοτίου Αιγαίου.

Η κυρία Κατσανδρή θα παρουσιάσει  βασικές πληροφορίες  που αφορούν τις ενταξιακές δομές και είναι απαραίτητες στις/στους νηπιαγωγούς γενικής αγωγής (πχ. προϋποθέσεις χορήγησης παράλληλης στήριξης, διαδικασίες για την υποβολή σχετικών αιτημάτων, διαδικασία φοίτησης μαθητών στο Τμήμα Ένταξης, παιδαγωγικός ρόλος του εκπαιδευτικού στις ενταξιακές δομές, χρήσιμο ενημερωτικό υλικό για νηπιαγωγούς γενικής αγωγής).

Η συνάντηση θα υποστηριχθεί από την εφαρμογή Webex και οι συμμετέχοντες θα συνδεθούν στο https://minedu-secondary2.webex.com/meet/vasvelkou

Παρακαλούνται οι προϊστάμενες/προϊστάμενοι να ενημερώσουν το προσωπικό των σχολικών μονάδων.

Με εκτίμηση                                                                                                                                      Βασιλική Βέλκου                                                                                                                          Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ60-Νηπιαγωγών                                                            1ο Π.Ε .Κ.Ε.Σ. Νοτίου Αιγαίου