Διά ζώσης επιμορφωτική συνάντηση του Ε.Κ.Φ.Ε. Θήρας με τις/τους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν Φυσικές Επιστήμες στα Γυμνάσια και Λύκεια Θήρας-Θηρασίας

Πρόσκληση σε επιμορφωτική συνάντηση του Ε.Κ.Φ.Ε. Θήρας                              για τον μήνα Ιανουάριο

Ο υπεύθυνος του Ε.Κ.Φ.Ε. Θήρας, Ν. Μήλιος,  και η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ04, Μ. Κουσαθανά, προσκαλούν τις/τους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν Φυσικές Επιστήμες στα Γυμνάσια και Λύκεια Θήρας και Θηρασιάς, σε δια ζώσης επιμορφωτική  συνάντηση την Τετάρτη 19-01-2022 και ώρα 12:00-14:00 στο εργαστήριο Φυσικών Επιστημών Γυμνασίου Θήρας με θέματα:

1. Οι έννοιες της θερμότητας και της θερμοκρασίας-βαθμονόμηση θερμομέτρου
  2. Απομόνωση DNA από φυτικά κύτταρα
  3. Προσδιορισμός της οξύτητας διαλυμάτων της καθημερινής ζωής με πραγματικό και εικονικό πεχάμετρο

Εισηγητής: Νεκτάριος Μήλιος

Η δια  ζώσης επιμορφωτική συνάντηση θα επαναληφθεί εφόσον απαιτηθεί την Τετάρτη 26-01-2022 τις ίδιες ώρες.

Αναφορικά με την πραγματοποίηση των δια ζώσης επιμορφωτικών συναντήσεων υπενθυμίζεται ότι επιτρέπεται η συμμετοχή έως έξι (06) ατόμων, τα οποία απαιτείται να είναι εμβολιασμένα για τον κορονοιό.

Στην επιμορφωτική συνάντηση θα τηρηθούν όλα τα υγειονομικά μέτρα.

Επισημαίνεται επίσης ότι λόγω των έκτακτων συνθηκών η παρούσα επιμορφωτική συνάντηση θα αφορά κατά προτεραιότητα τους νεοδιόριστους και αναπληρωτές εκπαιδευτικούς. Οι συμμετέχοντες θα ειδοποιηθούν προσωπικά μέσα από τη σχολική τους μονάδα για την επιβεβαίωση της συμμετοχής τους.

Οι επιμορφωτικές συναντήσεις εντάσσονται στο πλαίσιο των επιμορφωτικών δράσεων του 1ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Νοτίου Αιγαίου (16ηΑπόφαση Ολομέλειας, Πράξη 17/13-12-2021)

Παρακαλούνται θερμά οι Διευθυντές και Διευθύντριες των σχολικών μονάδων να μεριμνήσουν για την έγκαιρη και ενυπόγραφη ενημέρωση των εκπαιδευτικών.

Ο υπεύθυνος του Ε.Κ.Φ.Ε. Θήρας                                                                                              Νεκτάριος Μήλιος

Η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου                                                                                  Μαργαρίτα Κουσαθανά