Ενημερωτικές – επιμορφωτικές συναντήσεις με τους εκπαιδευτικούς Εφαρμοσμένων Τεχνών (κλ. ΠΕ 89.01 και ΠΕ 89.02) των Γυμνασίων, ΕΠΑ.Λ., Ε.Κ., ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ. περιοχής ευθύνης του 1ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Νοτίου Αιγαίου: «Επισημάνσεις και Κατευθύνσεις για τη διδασκαλία των μαθημάτων: α. Εργαστήρια Δεξιοτήτων και Τεχνολογία στο Γυμνάσιο β. Ζώνη Δημιουργικών Δραστηριοτήτων και Ερευνητική Εργασία στην Τεχνολογία στο ΕΠΑΛ»

Διαδικτυακές Συναντήσεις Εκπαιδευτικών Εφαρμοσμένων Τεχνών ΠΕ89

Ο Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου Εφαρμοσμένων Τεχνών Παναγιώτης Φατσέας προσκαλεί τους εκπαιδευτικούς Εφαρμοσμένων Τεχνών (κλ. ΠΕ 89.01 και ΠΕ 89.02) των Γυμνασίων, Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑ.Λ.), Εργαστηριακών Κέντρων (Ε.Κ.) και Ενιαίων Ειδικών Επαγγελματικών Γυμνασίων-Λυκείων (ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ.), σε ενημερωτικές – επιμορφωτικές συναντήσεις με θέμα:

«Επισημάνσεις και Κατευθύνσεις για τη διδασκαλία των μαθημάτων: α. Εργαστήρια Δεξιοτήτων και Τεχνολογία στο Γυμνάσιο β. Ζώνη Δημιουργικών Δραστηριοτήτων και Ερευνητική Εργασία στην Τεχνολογία στο ΕΠΑ.Λ.».

Σκοπός των συναντήσεων είναι η ενημέρωση και η υποστήριξη των εκπαιδευτικών ΠΕ89 που διδάσκουν τα μαθήματα Εργαστήρια Δεξιοτήτων, Τεχνολογία, Ζώνη Δημιουργικών Δραστηριοτήτων και Ερευνητική Εργασία στην Τεχνολογία στο Γυμνάσιο, ΕΠΑ.Λ. και ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ..

Οι συναντήσεις θα πραγματοποιηθούν στην εικονική αίθουσα:

την Τρίτη 09 Νοεμβρίου 2021, ώρα 18:00 – 20:00 (για τους εκπαιδευτικούς των εσπερινών σχολείων) και την Πέμπτη 11 Νοεμβρίου 2021, ώρα 12:00 – 14:00.

Τις συναντήσεις μπορούν να παρακολουθήσουν, εφόσον επιθυμούν, και εκπαιδευτικοί κλ. ΠΕ89 που δεν διδάσκουν τα εν λόγω μαθήματα κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά, επιλέγοντας τη συνάντηση εκτός διδακτικού ωραρίου, ώστε να μην διαταραχθεί η λειτουργία του σχολείου τους.

Για την αρτιότερη οργάνωση των συναντήσεων, παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να λάβουν μέρος στις συναντήσεις, να συμπληρώσουν τα στοιχεία τους στην ηλεκτρονική φόρμα: https://forms.gle/E24RJ4A6EP7obQxHA έως και τη Δευτέρα 08/11/2021.

Επισημαίνεται ότι η συμμετοχή στις διαδικτυακές συναντήσεις είναι προαιρετική.