Διεξαγωγή εξ αποστάσεως επιμορφωτικού σεμιναρίου για όλους τους Εκπαιδευτικούς που υπηρετούν στα Δημοτικά Σχολεία των Κυκλάδων και στις ενταξιακές τους δομές (Τμήματα Ένταξης, Παράλληλης Στήριξης)

Στο πλαίσιο των επιμορφωτικών δράσεων του 1ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Νοτίου Αιγαίου, οι Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου κλάδου ΠΕ70 του 1ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Νοτίου Αιγαίου Ειρήνη Τσαβαλά, Πέτρος Προβελέγγιος, Μαριλένα Γιαννούλη και η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Ειδικής Αγωγής και Ενταξιακής Εκπαίδευσης, Αικατερίνη Κατσανδρή, διοργάνωσαν εξ αποστάσεως επιμορφωτικό σεμινάριο, με θέμα:

«Μαθησιακές δυσκολίες»

Το σεμινάριο είχε ως αποδέκτες όλους τους Εκπαιδευτικούς που υπηρετούν στα Δημοτικά Σχολεία των Κυκλάδων και στις ενταξιακές τους δομές (Τμήματα Ένταξης-Παράλληλη Στήριξη).

Πραγματοποιήθηκε μέσω τηλεδιάσκεψης την Παρασκευή 9 Απριλίου 2021 στον εργασιακό χρόνο 11.30 – 13.00.

Εισηγήτριες ήταν οι Σ.Ε.Ε.:

Αικατερίνη Κατσανδρή, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Ειδικής Αγωγής και Ενταξιακής Εκπαίδευσης, με θέματα:

• Είδη μαθησιακών δυσκολιών, εννοιολόγηση και χαρακτηριστικά
  • Αρχές σχεδιασμού βραχύχρονου προγράμματος στο πλαίσιο του μοντέλου “ανταπόκρισης στην παρέμβαση” πριν την παραπομπή για διαγνωστική αξιολόγηση στο Κ.Ε.Σ.Υ.

Μαριλένα Γιαννούλη, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου κλάδου ΠΕ70, με θέματα:

• Ανίχνευση κι εντοπισμός Μαθησιακών Δυσκολιών – Άμεσες ενέργειες
  • Η αντιμετώπιση των “Μαθησιακών Δυσκολιών” μέσω της εφαρμογής της διαφοροποιημένης διδασκαλίας στην πράξη