Δημιουργήστε ανοιξιάτικα-πασχαλινά χαϊκού!

Με της φύσης τα χρώματα ,βάφω φέτος του Πάσχα τ`αυγά!

Το χαϊκού ( «αστείος στίχος») είναι μια ιαπωνική ποιητική φόρμα. Παραδοσιακά αποτελείται από τρεις ομάδες των 5, 7, 5 συλλαβών, οι οποίες τοποθετούνται σε τρεις στίχους για έμφαση ή σε έναν, χωρισμένο με κενά. Το χαϊκού έχουν συνολικά 17 συλλαβές κι είναι η πιο σύντομη μορφή ποίησης στον κόσμο. Περιγράφει μια εικόνα της φύσης και δίνει στοιχεία για την εποχή του χρόνου μέσα από εποχιακές λέξεις . Υπάρχουν επίσης ποιητές χαϊκού οι οποίοι ακολουθούν μια πιο ελεύθερη φόρμα. Ο ιδρυτής του σύγχρονου χαϊκού ως αυτόνομη μορφή ποίησης ήταν ο Μασαόκα Σίκι, ο οποίος επίσης διαμόρφωσε τον όρο χαϊκού .

Τα χαϊκού είναι εμπνευσμένα απ’ την απλότητα της φύσης και των εποχών του χρόνου, αποδεικνύοντας πως όλοι οι άνθρωποι μπορούν να γίνουν ποιητές.

Παρακάτω ένα χαϊκού του μεγάλου μας ποιητή,Γιώργου Σεφέρη!

Βουλιάζει ο κόσμος

κρατήσου, θα σ’ αφήσει

μόνο στον ήλιο.

Ένα χαϊκού διαβάζεται σε μια αναπνοή.

Παιδιά γράψτε κι εσείς ένα ή περισσότερα χαϊκού με θέμα το Πάσχα και την Άνοιξη  και με μία ζωγραφιά σας σχετική ή φωτογραφία που θα τραβήξετε μόνοι σας , να τα στείλετε στο email του σχολείου μας (1dimskiath@sch.gr), μέχρι την Μ. Τρίτη!

Η συμμετοχή είναι ελεύθερη για όλους,μικρούς και μεγάλους!

Υπάρχουν δύο παραδείγματα,ένα στην αρχή αυτού του άρθρου και το παρακάτω:

Ξεκουράζονται        ( 5 συλλαβές)

απ`το μακρύ ταξίδι (7 συλλαβές)

τα χελιδόνια!            (5 συλλαβές)

Με αγάπη,η Δ/ντρια του Σχολείου.

Συκιώτου Δήμητρα

Κατηγορίες: Δράσεις σχολείου. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.

2 Responses to Δημιουργήστε ανοιξιάτικα-πασχαλινά χαϊκού!

1. Πασχαλινo χαϊκού

Άνοιξη ήρθε,