Κανονισμός Βιβλιοθήκης-Σχολικό έτος 2014-2015

images

Στο σχολείο μας λειτουργεί μαθητική δανειστική βιβλιοθήκη στο ισόγειο ,δίπλα από την αίθουσα υπολογιστών των δασκάλων.

Κάθε Τρίτη ,κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων, οι μαθητές και οι μαθήτριες έχουν τη δυνατότητα να επιλέξουν για δανεισμό μεταξύ ενός μεγάλου αριθμού βιβλίων με ποικίλο περιεχόμενο που άπτεται των ενδιαφερόντων τους. Είναι δε ιδιαίτερα ευχάριστη η διαπίστωση ότι οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων δείχνουν μεγάλο ενδιαφέρον για τα βιβλία της βιβλιοθήκης μας.

Κανονισμός Λειτουργίας

1. Μέλη της βιβλιοθήκης είναι όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας.
  2. Ο καθένας δανείζεται μόνο για τον εαυτό του, ένα βιβλίο για μία έως δύο εβδομάδες.
  3. Επιλέγουμε το βιβλίο που θα δανειστούμε διαβάζοντας την περίληψη στο οπισθόφυλλο ή ζητάμε τη βοήθεια
  4. των υπεύθυνων της βιβλιοθήκης.
  5. Τα βιβλία πρέπει να παραδίδονται αυτοπροσώπως στους υπεύθυνους της βιβλιοθήκης.
  6. Οι μαθητές /τριες είναι υπεύθυνοι για τα βιβλία που χρησιμοποιούν. Υπογραμμίσεις ή σημειώσεις στα βιβλία δεν επιτρέπονται. Το μέλος που χάνει ή καταστρέφει ένα βιβλίο, υποχρεούται να το αντικαταστήσει αγοράζοντάς το από το εμπόριο ή καταβάλλοντας το αντίτιμο της αξίας του.
  7. Στη λήξη της σχολικής χρονιάς πρέπει οπωσδήποτε να έχουν επιστρέψει όλοι όσοι δανείστηκαν τα βιβλία στη βιβλιοθήκη (ή σε περίπτωση απώλειας να τα έχουν αντικαταστήσει).

Δυνατότητα δανεισμού έχουν μόνο τα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας του σχολείου μας.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Τα Δέκα δικαιώματα του Μικρού αναγνώστη

Από το βιβλίο του Φιλίπ Μπρασέρ « 1001 δραστηριότητες για να αγαπήσω το βιβλίο», εκδόσεις ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ

Γιατί το διάβασμα είναι πάνω απ΄ όλα ευχαρίστηση!

1. Το δικαίωμα να μη διαβάζεις!
  2. Το δικαίωμα να ξεφυλλίζεις απλώς ένα βιβλίο!
  3. Το δικαίωμα να αφήνεις στη μέση ένα βιβλίο!
  4. Το δικαίωμα να διαβάζεις όσες φορές θέλεις το ίδιο βιβλίο!
  5. Το δικαίωμα να διαβάζεις βιβλία των οποίων σου αρέσει η εικονογράφηση!
  6. Το δικαίωμα να νιώθεις ο ήρωας του βιβλίου!
  7. Το δικαίωμα να διαβάζεις οπουδήποτε!
  8. Το δικαίωμα να ψάχνεις πληροφορίες στα βιβλία που διαβάζεις!
  9. Το δικαίωμα να διαβάζεις δυνατά χωρίς να ενοχλείς!
  10. Το δικαίωμα να απαιτείς ησυχία όταν διαβάζεις!

Αποφθέγματα για το βιβλίο

«Όπως οι μέλισσες διαλέγουν το νέκταρ από τα λουλούδια έτσι και εσείς να διαλέγετε αυτά που διαβάζετε. Να κρατάτε τα καλά και τα ωφέλιμα.»
Μέγας Βασίλειος

«Άριστο βιβλίο είναι εκείνο που ανοίγουμε με λαχτάρα και κλείνουμε με κέρδος.»
Άμος Άλκοτ

«Ένα καλό βιβλίο είναι ένας καλός φίλος.»
Ζακ – Ανρί Μπερναρντέν ντε Σεν Πιερ

«Η ανάγνωση των καλών βιβλίων είναι σαν τη συνομιλία με τους τελειότερους ανθρώπους του παρελθόντος.»
Ρενέ Ντεκάρτ

«Καλό είναι εκείνο το βιβλίο που μου φέρνει δημιουργική διάθεση.»
Ραλφ Γουόλντο Έμερσον

«Μία καλή συλλογή εκλεκτών βιβλίων είναι το καλύτερο πανεπιστήμιο της εποχής.»

Τόμας Καρλάιλ

« Τα βιβλία είναι μια μοναδική, φορητή μαγεία.»

Στίβεν Κινγκ

« Ένα βιβλίο είναι ένας κήπος που μπορείς να κουβαλήσεις στην τσέπη σου.»

Αραβική παροιμία

Φωτογραφία0099

Καλά αναγνώσματα!

Η υπεύθυνη της Βιβλιοθήκης , Παναγιωτέλη Βασιλική.