Επίσκεψη στην Φλώρινα των τάξεων Α΄ και Β΄ του σχολείου μας

Λίγο πριν την εκπνοή της σχολικής χρονιάς η Α΄ και Β΄ ταξη του σχολείου πραγματοποιησαν εκπαιδευτική επίσκεψη σήμερα στην Φλώρινα.

Αρχικά επισκέφθηκαν το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής  του δήμου Φλώρινας. Εκεί οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να ακούσουν από τον υπεύθυνο κ. Κωνσταντίνο Πανίδη τους κανόνες προτεραιότητας πεζών και οδηγών. Στη συνέχεια τα παιδιά εφάρμοσαν στην πράξη όσα άκουσαν! Οδήγησαν ηλεκτρικά αυτοκίνητα και ποδήλατα, διασχίζοντας τους ειδικά σχεδιασμένους δρόμους του κυκλοφοριακού πάρκου. Φυσικά τους τονίστηκε πως πρέπει πάντα να φορούν ζώνες ασφαλείας στα αυτοκίνητα ,κράνος και διακριτικά γιλέκα όταν κάνουμε ποδήλατο. Ήταν μια πολύ χρήσιμη εκδρομή και οι μαθητές μας επέστρεψαν στο σχολείο πιο συνειδητοποιημένοι και υπεύθυνοι ,τόσο ως πεζοί όσο και ως οδηγοί!!

Αμέσως μετά πραγματοποιήθηκε  εκπαιδευτική επισκεψη στον Ζωολογικό κήπο της Φλώρινας. Στον χώρο φιλοξενούνται οικόσιτα ζώα. Περιηγηθήκαμε και είδαμε ένα άλογο, κότες, χήνες, φραγκόκοτες, παγόνια και άλλα πτηνά, κουνελάκια, πρόβατα, κατσίκια κ.α.
Περασαμε υπεροχα!
Και του χρόνου!