Επανακαθορισμός χωροταξικών ορίων

Ανακοινώσεις Δεν υπάρχουν σχόλια »

Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα από 13-2-2019

Χωρίς κατηγορία, Ωρολόγια προγράμματα Δεν υπάρχουν σχόλια »

Από την Τετάρτη 13-2-2019 ισχύει νέο ωρολόγιο πρόγραμμα.

Για το συνολικό πρόγραμμα πατήστε εδώ: 12ο ΣΥΝΟΛΙΚΟ –

Για το πρόγραμμα ανά τμήμα πατήστε εδώ: 12ο ΑΝΑ ΤΜΗΜΑ –

Χριστουγεννιάτικο Παζάρι 2018

Δράσεις, Χωρίς κατηγορία Δεν υπάρχουν σχόλια »

Το Σάββατο 8-12-2018 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στο σχολείο μας το χριστουγεννιάτικο παζάρι που οργανώθηκε από τις περιβαλλοντικές ομάδες του σχολείου μας.

Μια παρουσίαση με πληροφορίες και εκθέματα από το παζάρι δείτε ΕΔΩ

Εκδήλωση για το « Έτος Μαθηματικών»

Δράσεις, Χωρίς κατηγορία Δεν υπάρχουν σχόλια »

Το έτος 2018 με βάση απόφαση του υπουργού παιδείας ανακηρύχθηκε ως «Έτος Μαθηματικών» με στόχους

• να προβληθεί και να αναδειχθεί η σημασία των μαθηματικών και ο ρόλος τους στη δημιουργία και την ανάπτυξη του ανθρώπινου πολιτισμού
  • να ενισχυθεί το ενδιαφέρον για τα μαθηματικά, την ιστορία και τη διδασκαλία τους.

Στο πλαίσιο αυτό στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας οργανώθηκε και πραγματοποιήθηκε εκδήλωση η οποία αποτελείτο από δύο μέρη.

Στο 1ο μέρος έγινε ανάγνωση από τις μαθήτριες της Γ τάξης Μελά Γεωργίας και Ζαμπίδου Φανής αποσπασμάτων από εργασία της κ. Μουζακίτου σε σχέση με τα μαθηματικά στο γυμνάσιο. Μπορείτε να δείτε τη σχετική εργασία ΕΔΩ

Στο 2ο μέρος προβλήθηκε βίντεο γαλλικής παραγωγής μεταγλωττισμένο στα Ελληνικά με τίτλο “Το θαύμα των Ελλήνων – La legend des sciences”. Στο βίντεο αυτό γίνεται αναφορά στις απαρχές των επιστημών και στην μετέπειτα αλματώδη εξέλιξή τους με την συμβολή του αρχαίου ελληνικού κόσμου. Αναδεικνύεται με συγκεκριμένες αναφορές , η προσφορά των Ελλήνων στην γεωμετρία, την γεωγραφία, την αστρονομία, και άλλες επιστήμες. Το βίντεο αυτό που είναι ύμνος στην αρχαία ελληνική σκέψη μπορείτε να παρακολουθήσετε ΕΔΩ

Την εκδήλωση σχεδίασαν οι καθηγητές Μουζακίτου Χρυσάνθη και Γιαννόπουλος Παναγιώτης

Επίδοση ελέγχων προόδου Α ΄τετραμήνου

Χωρίς κατηγορία Δεν υπάρχουν σχόλια »

Την Τρίτη 12-02-2019 και ώρα 12.00 περιμένουμε τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών του σχολείου μας για την επίδοση της βαθμολογίας του Α’ τετραμήνου και την ενημέρωσή τους για τη διαγωγή των παιδιών.

Την ημέρα αυτή τα μαθήματα θα πραγματοποιηθούν  με συμπτυγμένο ωράριο.

Διάκριση στο διαγωνισμό «Θαλής»

Χωρίς κατηγορία Δεν υπάρχουν σχόλια »

Θερμά συγχαρητήρια στις μαθήτριες της Β’ τάξης Κέμπα Αρετή και Παπαπαύλοβα Νάντια για την επιτυχία τους στο διαγωνισμό μαθηματικών «Θαλής»  !!!                                                                       Ευχόμαστε καλή επιτυχία και στην επόμενη φάση του διαγωνισμού «Ευκλείδης».

Κλειστά τα σχολεία την Τετάρτη 9-1-2019

Χωρίς κατηγορία Δεν υπάρχουν σχόλια »

Σύμφωνα με απόφαση του Δήμου Αχαρνών τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά την Τετάρτη 9-1-2019.

ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΑΧΑΡΝΩΝ

Χωρίς κατηγορία Δεν υπάρχουν σχόλια »

Η ανακοίνωση του Δήμου Αχαρνών έχει ως εξής:                                                                                                                                                         Έχοντας υπόψη:
1. Το υπ. αριθμ. 5164/ 7-01-2019 έγγραφο της Περιφέρειας Αττικής «Περί της ανάγκης προληπτικής διακοπής μαθημάτων λόγω έκτακτων αναγκών (παγετός –χιόνι)
ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ
για τη Τρίτη 08/01/2019 τα σχολεία του Δήμου Αχαρνών να παραμείνουν κλειστά, καθώς σύμφωνα με τις προγνώσεις του Ενιαίου Κέντρου Επιχειρήσεων Πολιτικής Προστασίας , αναμένεται να βρεθεί η περιοχή μας τις επόμενες ώρες στο επίκεντρο ακραίων καιρικών φαινομένων με ιδιαίτερα χαμηλές θερμοκρασίες. Συγκεκριμένα αναμένονται χιονοπτώσεις και παγετός σε Δήμους της Περιφέρειας που είναι πιθανό να προκαλέσουν σοβαρά προβλήματα στη μετακίνηση, μεταξύ άλλων και των μαθητών από την κατοικία τους στα σχολεία.

Νέο ωρολόγιο πρόγραμμα

Ωρολόγια προγράμματα Δεν υπάρχουν σχόλια »

Από την Τρίτη 8-1-2019 το σχολείο θα λειτουργήσει με νέο ωρολόγιο πρόγραμμα.

Για το συνολικό πρόγραμμα πατήστε εδώ:  9ο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΟΛΙΚΟ

Για το πρόγραμμα ανά τμήμα πατήστε εδώ:  9ο ΑΝΑ ΤΜΗΜΑ

Καλές Χριστούγεννα και Ευτυχισμένο το νέο έτος!                             Υγεία, χαρά και πρόοδο!!!

Κλειστό το σχολείο την Τρίτη 18-12-2018

Χωρίς κατηγορία Δεν υπάρχουν σχόλια »

Λόγω συμμετοχής των καθηγητών στη Γενική Συνέλευση του συνδικαλιστικού τους οργάνου,                                                                         το σχολείο την Τρίτη 18-12-2018 θα είναι κλειστό.

© 2019 10ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΧΑΡΝΩΝ.
   Φιλοξενείται από Blogs.sch.gr

RSS άρθρων RSS Σχολίων Σύνδεση