Επιστροφή σε Δραστηριότητες

Ημέρα Ολυμπιακής Παιδείας

κλικ εδώ

Το σχολείο μας συμμετείχε ενεργά στο 3ο Πανελλήνιο Πρόγραμμα «Ημέρα Ολυμπιακής Παιδείας», με τίτλο «Οι 1οι Σύγχρονοι Ολυμπιακοί Αγώνες Αθήνα 6-15 Απριλίου 1896… Αθήνα 12 Απριλίου 2013», που υλοποιήθηκε από την Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία της Ελλάδας (ΕΘΝ.Ο.Α.), υπό την Αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων, Αθλητισμού & Πολιτισμού και  πραγματοποιήθηκε στο «Καλλιμάρμαρο Παναθηναϊκό Στάδιο», την Παρασκευή 12 Απριλίου 2013

250 μαθητές/τριες από το σχολείο μας και 5 καθηγήτριες, με τα σώματά τους, δημιούργησαν τους “Ολυμπιακούς Κύκλους” με περίτεχνες κινήσεις.

Υπεύθυνη για τους Ολυμπιακούς Κύκλους από το σχολείο μας ήταν η κυρία Μαργαρίτα Μπόντζου (Φυσικής Αγωγής)

Ακολουθούν βίντεο και φωτογραφίες από την εκδήλωση και την προετοιμασία της. Για να δείτε τα βίντεο απλά πατήστε στο play και για να ανοίξου σε όλη την οθόνη κάντε κλικ στο μικρό εικονιδιάκι με τα τέσσερα βελάκια που βρίσκεται κάτω δεξιά σε κάθε βίντεο. Για να δείτε μεγάλες τις φωτογραφίες απλά κάντε κλικ επάνω στις μικρογραφίες. Ενώ ακριβώς από κάτω στο slideboom μπορείτε να δείτε φωτογραφίες χειροκίνητα, πατώντας τα βελάκια:

Οι Ολυμπιακοί Κύκλοι από το 2ο Γυμ.Κορίνθου την ημέρα της εκδήλωσης:

[slideboom id=747974&w=425&h=370]

[teachertube 285934]

[teachertube 286174]

Οι Ολυμπιακοί Κύκλοι από το 2ο Γυμ.Κορίνθου στην πρόβα στο Καλλιμάρμαρο:

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

[teachertube 285827]

[teachertube 285708]

[teachertube 285829]

Οι Ολυμπιακοί Κύκλοι από το 2ο Γυμ.Κορίνθου στην πρόβα στο Δ.Α.Κ.Κορίνθου:

[teachertube 285938]

Για φωτογραφίες από την πρόβα στο στάδιο Κορίνθου κλικ εδώ.

Όλη η εκδήλωση: