Κλειστά στις 9, 10 & 11 Ιανουαρίου τα σχολεία

Για την ασφάλεια των μαθητών, δε θα λειτουργήσει το σχολείο μας και την Τετάρτη 11 Ιανουαρίου, λόγω χαμηλών θερμοκρασιών και παγετού.

Κλειστά αύριο όλα τα σχολεία στο Δήμο Κορινθίων

Ο Δήμαρχο Κορινθίων Αλέξανδρος Πνευματικο δήλωσε ότι:

Όλα τα Σχολεία του Δήμου Κορινθίων θα μείνουν κλειστά και αύριο Τετάρτη 11 Ιανουαρίου 2017.
Όλα τα Σχολεία του Δήμου Κορινθίων θα μείνουν κλειστά την Τρίτη 10 Ιανουαρίου 2017.

Σας γνωρίζουμε ότι τη Δευτέρα 9/1/2017, σύμφωνα με τις αποφάσεις των Δημάρχων βάση των διατάξεων του άρθρου 58 και 94 του Ν.3852/2010 (ΦΕΚ 87/Α ́/7-6-2010) … όλα τα Σχολεία του Δήμου Κορινθίων θα μείνουν κλειστά.

Παρακαλούνται οι διευθυντές/προϊσταμένοι των σχολικών μονάδων να ελέγξουν :

• την ασφάλεια στην πρόσβαση των μαθητών στη σχολική τους μονάδα
  • τη δυνατότητα αφαλούς μετακίνησης των μαθητών μέσα στο σχολικό χώρο
  • τη λειτουργία του κεντρικού συστήματος θέρμανσης του σχολείου.

Περισσότερες πληροφορίες

Συμμετοχή του σχολείου μας στη δημιουργία ημερολογίου της Φιλοζωικής.

Φιλανθρωπικό Παζάρι 2016

• Παζάρι 2016

Για 8η συνεχή χρονιά οι μαθητές του 2 ου Γυμνασίου Κορίνθου διοργάνωσαν φιλανθρωπικό Χριστουγεννιάτικο παζάρι . Τα φετινά Γ2 και Γ3 τμήματα του Γυμνασίου μας κατασκεύασαν χειροποίητα εδέσματα και κατάφεραν να συγκεντρώσουν το ποσό των 280 ευρώ χαρίζοντας έτσι πολλά αστέρια στον οργανισμό make a wish και ελπίζοντας, με την προσπάθειά τους αυτή, να συμβάλουν σε κάποιο παιδικό χαμόγελο !

Ετικέτες:

Πρόσκληση από το Μουσικό Γυμνάσιο Κορίνθου.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Χριστουγεννιάτικη Γιορτή Αγάπης και Αλληλεγγύης.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ ΑΓΑΠΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ 2016

ΘΕΡΜΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ & ΕΥΧΕΣ

Basic CMYK

Ο Διευθυντής και οι καθηγητές του 2ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΟΡΙΝΘΟΥ, μαζί με τις θερμότατες ευχές για τι εορτές των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς, αισθάνονται την ανάγκη να ευχαριστήσουν όσους με την ευγενική τους διάθεση και προθυμία συνέβαλλαν στην καλή λειτουργία του σχολείου.

• Τους μαθητές και γονείς για την διάθεση καλής συνεργασίας και την πολύτιμη προσφορά τους σε φωτοτυπικό χαρτί αλλά και για την προθυμία που επέδειξαν κάποιοι μαθητές και γονείς, στο να πλυθούν οι κουρτίνες των φρεσκοβαμμένων και καθαρών αιθουσών Διδασκαλίας.
  • Την HYGIENE SERVICE – ΠΡΟΦΙΤ ΕΠΕ Θεσ/νίκης και τον Αντιπρόσωπο της στην Κορινθία κ. Βασιλόπουλο, για την προσφορά στο σχολείο μας ενός Στεγνωτήρα χεριών.
  • Την ΣΥ.ΦΑ.ΚΟ. ΑΕ και την Διευθύντρια κ. Αθηνά Δάφνη, για την προσφορά φαρμακευτικού υλικού, πιεσόμετρου κ.λ.π. για τις ανάγκες του σχολείου μας.
  • Το «Εμπόριο Ηλεκτρικών Συσκευών» και τον κ. Λάσκα Δήμο, για την προσφορά χρήσιμης επιτραπέζιας Ηλεκτρικής Συσκευής.
  • Την Joy And Home και τον κ. Αθανασάκο Γιάννη, για την προσφορά ενός ηλεκτρικού μπρικιού.
  • Την ΣΕΥΚ-ΥΔΡΩ και τον κ. Χρήστο Χονδρό, για την προσφορά επιτοίχιας συσκευής υγρού σαπουνιού (κρεμοσάπουνο).
  • Όσους συνέβαλλαν, ώστε να καταστεί το εκπαιδευτικό ταξίδι στο Άγιον Όρος οικονομικότερο.
  • Τον ηλεκτρολόγο κ. Βασιλειάδη Γιάννη, για ηλεκτρικές εργασίες που προσέφερε δωρεάν.

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ  –  ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα – Διαγωνισμός με θέμα: «Κύπρος, Ελλάδα, Ομογένεια: Εκπαιδευτικές γέφυρες».

Σας ενημερώνουμε ότι η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών, η Πρεσβεία της Κύπρου

στην Ελλάδα – Μορφωτικό Γραφείο – Σπίτι της Κύπρου, το Υπουργείο Εσωτερικών και Διοικητικής
Ανασυγκρότησης (Μακεδονίας-Θράκης) και το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου
Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων της Ελλάδας συνδιοργανώνουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα /
Διαγωνισμό με θέμα: «Κύπρος, Ελλάδα, Ομογένεια: Εκπαιδευτικές γέφυρες».
Βασική επιδίωξη του προγράμματος είναι να αποτελέσει εκπαιδευτική «γέφυρα» ανάμεσα στην
Ελλάδα, την Κύπρο και την Ομογένεια και να ενδυναμώσει τη συνεργασία και την επικοινωνία ανάμεσα
σε όλες τις μαθητικές κοινότητες του Ελληνισμού.
Το πρόγραμμα – διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές όλων των τάξεων των δημόσιων και
ιδιωτικών νηπιαγωγείων, δημοτικών σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων της Ελλάδας, της Κύπρου της Κύπρου και της Ομογένειας, και τελεί υπό την αιγίδα της Α.Ε. του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας Κυρίου Νίκου
Αναστασιάδη. Υλοποιείται με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων της

4ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός για τον ‘Έλεγχο του Καπνίσματος

1.Στο πλαίσιο του 7ου Μαθητικού Συνεδρίου «Παιδεία για έναν Κόσμο χωρίς Κάπνισμα» διοργανώνεται ο 4ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός, με θέμα «Παθητικό Κάπνισμα».

1. Ηλικιακές ομάδες- Αντικείμενο του διαγωνισμού

Ο διαγωνισμός αφορά σε μαθητές, οι οποίοι φοιτούν στις Ε’ και ΣΤ’ Δημοτικού, στις A’, B’ και Γ’ Γυμνασίου και στην Α’ Λυκείου (ΓΕΛ, ΕΠΑΛ) Διαβάστε όλο το άρθρο »

8ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός

Σας ενημερώνουμε ότι ο Σύνδεσμος Εκδοτών Βόρειας Ελλάδας προκηρύσσει τον 8ο Πανελλήνιο Μαθητικό Ποιητικό Διαγωνισμό για το σχολικό έτος 2016-2017 στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του 27ου Πνευματικού Μαΐου 2017 «Η Πολιτιστική Άνοιξη της Θεσσαλονίκης». Στον ανωτέρω Διαγωνισμό μπορούν να συμμετάσχουν μαθητές Γυμνασίων, Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων της χώρας με ένα (1) ή δύο(2) ποιήματα ο καθένας, τα οποία δεν πρέπει να υπερβαίνουν (το κάθε ένα) τις δύο σελίδες. Το θέμα είναι ελεύθερο και τα ποιήματα μπορούν να έχουν δακτυλογραφηθεί σε Υ/Η ή να είναι χειρόγραφα. Διαβάστε όλο το άρθρο »