Ανταλλαγή Νέων στη Γερμανία

Στην ανταλλαγή συμμετέχουν 6 νέοι και νέες 18-25 ετών από την Ελλάδα. Δείτε πληροφορίες εδώ.

Ολυμπιάδα της Γερμανικής Γλώσσας

Η Ολυμπιάδα της Γερμανικής Γλώσσας (Internationale Deutscholympiade – IDO) είναι ο μεγαλύτερος διεθνής διαγωνισμός γερμανικής γλώσσας. Δείτε εδώ πληροφορίες.

Αξιολόγηση προσφορών για την εκπαιδευτική επίσκεψη στο Baden-Baden της Γερμανίας

Σήμερα Τετάρτη, 11/01/2018, στο γραφείο της Δ/νσης του 2ου Γυμνασίου Κορίνθου και ώρα 11:00 συνεδρίασε η επιτροπή αξιολόγησης των προσφορών για την επταήμερη μετακίνηση 9 μαθητών και 2 συνοδών εκπαιδευτικών του Γυμνασίου μας στο πλαίσιο ανταλλαγής μαθητών, που προγραμματίζεται να υλοποιηθεί στο διάστημα από 02 Μαΐου 2017 εώς 08 Μαΐου 2018 στο Baden-Baden της Γερμανίας. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Σήμερα Τετάρτη, 20/12/2017, στο γραφείο της Δ/νσης του 2ου Γυμνασίου Κορίνθου και ώρα 13:30 συνεδρίασε η επιτροπή αξιολόγησης των προσφορών Διαβάστε όλο το άρθρο »

Άνοιγμα προσφορών για το εκπαιδευτικό ταξίδι στην Ολλανδία και στο Βέλγιο.

Για το εκπαιδευτικό ταξίδι  του 2ου Γυμνασίου και 2ου Λυκείου  Κορίνθου που θα πραγματοποιηθεί στην Ολλανδία και στο Βέλγιο από 6/3/2018 έως 12/3/2017, κατατέθηκαν οι παρακάτω προσφορές: Διαβάστε όλο το άρθρο »

Δρώμενο από τους μαθητές μας

Επετειακή εκδήλωση για την εξέγερση του Πολυτεχνείου

Επετειακή εκδήλωση της 17ης Νοέμβρη

Η επετειακή εκδήλωση της 17ης Νοέμβρη θα πραγματοποιηθεί αύριο Παρασκευή, 17/11/2017, στο Εργατικό Κέντρο Κορίνθου στις 10:30 πμ.

28 Οκτώβρη 2017

Πατήστε τον παρακάτω σύνδεσμο για να δείτε φωτογραφίες από τη σχολική γιορτή της 28ης Οκτωβρίου:

Κατάθεση στεφάνου στο μνημείο του Μίλτωνος Ιατρίδη

Στις 27 Οκτωβρίου 2017, στις 9:30π.μ. το 2ο Γμνάσιο Κορίνθου κατέθεσε στεφάνι στο άγαλμα του Μίλτωνος Ιατρίδη που βρίσκεται στο Φλοίσβο, απέναντι από την  Στρατιωτική Λέσχη Αξιωματικών.

Ο Μίλτων Ιατρίδης, κυβερνήτης του υποβρυχίου «ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΗΣ» κατόρθωσε στις 24 Δεκεμβρίου 1940 να βυθίσει στα Στενά  του Οτράντο τρία Ιταλικά  οπλιταγωγά που μετέφεραν όπλα στα παράλια της Αλβανίας για να ενισχυθούν οι ιταλικές μονάδες που προσπαθούσαν να νικήσουν τους Έλληνες, συμβάλλοντας τα μέγιστα στον αγώνα εναντίον του άξονα.

Οι μαθητές του 2ου Γυμνασίου Κορίνθου κατέθεσαν στεφάνι στην προτομή του Μ. Ιατρίδη κυβερνήτης του θρυλικού υποβρυχίου Παπανικολής – video

Προσεχώς φωτογραφίες

Ετικέτες: