Διαγωνισμός Ποίησης από το Δήμο Καλαβρύτων.

Για πληροφορίες πατήστε τον παρακάτω σύνδεσμο:

Προκήρυξη Άθλον Ποιήσεως ΚΟΥΤΣΟΧΕΡΑ 2017

29ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Πληροφορικής 2016-17

Σας ενημερώνουμε ότι η Ελληνική Εταιρεία Επιστημόνων και Επαγγελματιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών με τη συνεργασία Σχολών και Τμημάτων Μηχανικών Υπολογιστών κ.α. των Ελληνικών Πανεπιστημίων και Τμημάτων Πληροφορικής και Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων των ΑΤΕΙ διοργανώνει τον 29 ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Πληροφορικής 2016-2017. Ο εν λόγω διαγωνισμός αποτελεί το Εθνικό σκέλος της Διεθνούς Ολυμπιάδας Πληροφορικής που διεξάγεται κάθε χρόνο υπό την αιγίδα της UNESCO. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον 29 ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Πληροφορικής 2016-2017, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκέπτονται τις ιστοσελίδες www.epy.gr και www.pdp.gr όπου έχουν αναρτηθεί αναλυτικές οδηγίες. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Aξιολόγηση προσφορών για την εκπαιδευτική επίσκεψη στο Baden-Baden της Γερμανίας

Σήμερα Παρασκευή 17/02/2017 στο γραφείο της Δ/νσης του 2ου Γυμνασίου Κορίνθου και ώρα 10:00 συνεδρίασε Διαβάστε όλο το άρθρο »

Αξιολόγηση προσφορών για εκπαιδευτικές επισκέψεις

Αξιολόγηση προσφορών για εκπαιδευτικές επισκέψεις στο πλαίσιο εκπαιδευτικής ανταλλαγής με το Γυμνάσιο Hohenbaden του Baden-Baden της Γερμανίας Διαβάστε όλο το άρθρο »

3ος ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΠΟΙΗΣΗΣ

Το ΑΡΧΕΙΟ ΙΣΤΟΡΙΑΣ & ΤΕΧΝΗΣ ανακοινώνει τον 3ο Πανελλήνιο διαγωνισμό ποίησης 2017,

ο οποίος διέπεται από τους παρακάτω όρους.

ΟΡΟΙ ΤΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

1. Το θέμα του διαγωνισμού είναι :

«Το ψωμί» – Στο διάβα των αιώνων και στον κύκλο της ζωής. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί Φυσικής «Αριστοτέλης» 2017 – Διεθνής Ολυμπιάδα Φυσικής 2017

Ευχαριστώντας σας για την έως τώρα καλή μας συνεργασία και τη βοήθειά σας, παρακαλούμε να υπενθυμίσετε στα γυμνάσια και λύκεια της περιφέρειάς σας ότι οι δηλώσεις συμμετοχής των μαθητών τους στους Πανελλήνιους Διαγωνισμούς Φυσικής «Αριστοτέλης» 2017 για το Γυμνάσιο και το Λύκειο συνεχίζονται έως και τις 21/02/2017. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Διδακτικές επισκέψεις.

IMG_1141 (1) IMG_1142 (1)Την Τρίτη, 14 Φεβρουαρίου το σχολείο μας πραγματοποίησε τις τρεις τελευταίες ώρες τις εξής εκπαιδευτικές επισκέψεις:

Η Α’ τάξη επισκέφτηκε στον παλιό σιδηροδρομικό σταθμό Κορίνθου την έκθεση Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας με λειτουργικά αντίγραφα αρχαίων ελληνικών μηχανών Αρχαίων Ελλήνων όπως του Ήρωνα του Αλεξανδρέως, του Αρχιμήδη, του Κτησίβιου κ.α. τα οποία κατασκεύασε ο κος Ντίνο Σ. Κορδώσης, μαθηματικός και πολιτικός μηχανικός ΕΜΠ.

IMG_20170214_120607IMG_20170214_121923

Η Β’ και η Γ’ Γυμνασίου επισκέφτηκαν το Εργατικό Κέντρο για να παρακολουθήσουν ημερίδα με θέμα ‘Αστρονομικά στοιχεία στα Ομηρικά Έπη: χρονολόγηση της άλωσης της Τροίας και της επιστροφής του Οδυσσέα’ που διοργάνωσε ο σύλλογος καθηγητών του 2ου Γ/σιου Κορίνθου σε συνεργασίας με τους σχολικούς συμβούλους κ. Κατσιγιάννη Γεώργιο, κ.Κεκροπούλου Μαρία και την Ένωση Ελλήνων Φυσικών. Η παραπάνω επίσκεψη εντάσσεται στα πλαίσια του μαθήματος της Φυσικής και της Ιστορίας και σκοπό είχε να συνδέσουν οι μαθητές τους ομηρικούς μύθους με τις επιστήμες της Αστρονομίας και της Ιστορίας.

Αξιολόγηση προσφορών για την εκπαιδευτική επίσκεψη στο Baden-Baden της Γερμανίας

Σήμερα Δευτέρα 13/02/2017 στο γραφείο της Δ/νσης του 2ου Γυμνασίου Κορίνθου και ώρα 13:00 συνεδρίασε η επιτροπή αξιολόγησης των προσφορών Διαβάστε όλο το άρθρο »

Η NASA συναντά τον Όμηρο και … γράφεται ιστορία

Το 2Γυμνάσιο Koρίνθου σε συνεργασία με την Ένωση Ελλήνων Φυσικών και Γραφείο Σχολικών Συμβούλων ΔΔΕ Κορινθίας οργανώνει εκπαιδευτική δράση

με θέμα: «Η NASA συναντά τον Όμηρο και … γράφεται ιστορία»

Τρίτη 14 Φεβρουαρίου 2017

Χώρος διεξαγωγής:Εργατικό κέντρο Κορίνθου

Πρόγραμμα

11:00-11:20 Προσέλευση μαθητών – μαθητριών
11:20-11:30 Χαιρετισμοί Εκπροσώπων Φορέων

Προεδρείο:  Φιλντίσης Παναγιώτης, Θέκλα Γιαννούλη, Κατσιγιάννης  Γεώργιος

11:30-12:00 Θεοδοσίου Ευστράτιος, Πρόεδρος Ε.Ε.Φ., Αν. Καθηγητής  Αστροφυσικής.

Θέμα:«Άστρα και Aστερισμοί στα έπη του Ομήρου»

12:00-13:00 Πρέκα Παναγιώτα, Επικ. Καθηγήτρια  Aστροφυσικής  Παν/μίου Αθηνών

Θέμα:«Aστρονομικά στοιχεία στa Όμηρικά έπη: Χρονολόγηση της  άλωσης της Τροίας και της επιστροφής του Οδυσσέα»

13:00-13:30 Ερωτήσεις-Συζήτηση