Διαγωνισμοί σκίτσου, γελοιογραφίας και συγγραφής αστυνομικής ιστορίας.

Πανελλήνιοι Μαθητικοί Διαγωνισμοί για τους μαθητές και τις μαθήτριες του Γυμνασίου

Οκτώβριος 2014-Μάιος 2015

«Το σχολείο δημιουργεί»

Διαβάστε το υπόλοιπο της καταχώρησης »

Άσκηση αντισεισμικής προστασίας

6 Οκτώβρη-Μέρα Σχολικού Αθλητισμού ενάντια στη βία και το ρατσισμό

Ετικέτες:

75ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός (Π.Μ.Δ.) στα Μαθηματικά «Ο ΘΑΛΗΣ»

Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (Ε. Μ. Ε.) διοργανώνει τον 75o Πανελλήνιο Μαθητικό
Διαγωνισμό (Π. Μ. Δ.), «Ο ΘΑΛΗΣ», στα Μαθηματικά, το Σάββατο 1 Νοεμβρίου 2014 και ώρα
9.00 π.μ.
Ο διαγωνισμός απευθύνεται στους μαθητές των Β΄ και Γ΄ τάξεων των Γυμνασίων,
όλων των τάξεων των Γενικών Λυκείων και των Επαγγελματικών Λυκείων. Οι δηλώσεις
συμμετοχής των ενδιαφερομένων θα υποβληθούν στο σχολείο που φοιτούν, μέχρι και την 24η
Οκτωβρίου 2014, και θα διαβιβασθούν άμεσα στις Διευθύνσεις όπου ανήκουν.
Διαβάστε το υπόλοιπο της καταχώρησης »

Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού με σύνθημα “ΟΛΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ-ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ’

no racism

Η Δευτέρα, 6 Οκτώβρη, μέσα στο πλαίσιο του «Κοινωνικού Σχολείου» αφιερώνεται σε βιωματικές δράσεις που προωθούν τη συμβολή του αθλητισμού στην προώθηση αξιών, στάσεων και δεξιοτήτων όπως η κοινωνική συνοχή, η ένταξη, η αλληλεγγύη, η ανεκτικότητα, η ευγενής άμιλλα κ.α. Διαβάστε το υπόλοιπο της καταχώρησης »

Θερινή λειτουργία του σχολείου

summer

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 2ου Γυμνασίου Κορίνθου σας εύχονται: Καλό καλοκαίρι και χαρούμενες διακοπές!

Kατά τη διάρκεια του καλοκαιριού το γραφείο του σχολείου μας θα είναι  κάθε Πέμπτη από τις 09.00 έως τις 13.00 ανοιχτό.

Οι επαναληπτικές εξετάσεις του Σεπτεμβρίου θα ξεκινήσουν τη Δευτέρα 1/9/2014. Δείτε το πρόγραμμα των εξετάσεων εδώ.

Η Μόσχα με τα μάτια των μαθητών του 2ου Γυμνασίου Κορίνθου

Έκδοση αποτελεσμάτων σχολικού έτους 2013-14

epidosh_ba8mologias Σας ενημερώνουμε ότι η συνεδρίαση για την έκδοση των αποτελεσμάτων (απολυόμενοι, προαγόμενοι, μεταξεταστέοι, απορριπτέοι) του σχολικού έτους 2013-14 πραγματοποιήθηκε σήμερα Τετάρτη 25 Ιουνίου 2014. Τα αποτελέσματα αναρτήθηκαν στο χώρο του Σχολείου.

Καταβάλλουμε προσπάθειες να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες  ώστε αύριο Πέμπτη 26 Ιουνίου 2014  να είναι έτοιμοι οι  έλεγχοι προόδου των μαθητών. Παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας για επιβεβαίωση στο τηλέφωνο: 2741022376 πριν προσέλθετε να τους παραλάβετε από το γραφείο καθηγητών.

Screenshot 2014-06-23 16.06.26

Screenshot 2014-06-20 23.17.44