«ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΔΗΜΟΥ ΚΟΡΙΝΘΙΩΝ»

Τα «Κοινωνικά Φροντιστήρια» του Δήμου Κορινθίων  θα λειτουργήσουν  δημιουργικά και πρωτοποριακά  για  5η συνεχόμενη χρονιά  2016-2017 για τα παιδιά των οικονομικά αδύναμων οικογενειών στα χρόνια της οικονομικής αστάθειας που διανύουμε. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Αγιασμός

Τη Δευτέρα 12/9 θα πραγματοποιηθεί ο καθιερωμένος αγιασμός στο σχολείο μας. Οι μαθητές παρακαλούνται να προσέλθουν στις 8:30 με τις τσάντες τους καθώς θα μοιραστούν τα καινούρια βιβλία.

Ετικέτες:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΡΟΣΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ 8:20.

ΗΜΕΡΑ Η/ΝΙΑ Α΄ΤΑΞΗ Β΄ΤΑΞΗ Γ΄ΤΑΞΗ
1 Παρασκευή 2/9/2016 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΦΥΣΙΚΗ

Ν.Ε.ΓΛΩΣΣΑ

ΙΣΤΟΡΙΑ

ΒΙΟΛΟΓΙΑ

2 Δευτέρα 5/9/2016 ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Α.Ε.ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ

ΦΥΣΙΚΗ
3 Τρίτη 6/9/2016 ΒΙΟΛΟΓΙΑ Α.Ε.ΓΛΩΣΣΑ ΧΗΜΕΙΑ
4 Τετάρτη 7/9/2016 Α.Ε.ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ
5 Πέμπτη 8/9/2016 ΦΥΣΙΚΗ Ν.Ε.ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Α.Ε.ΓΛΩΣΣΑ
6 Παρασκευή 9/9/2016 Α.Ε.ΓΛΩΣΣΑ ΧΗΜΕΙΑ Α.Ε.ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ

Σας ευχόμαστε καλό και δημιουργικό διάβασμα και καλή επιτυχία στις εξετάσεις!

Το 2ο Γυμνάσιο Κορίνθου σε δράση με την ΚΑΕ Παναθηναϊκός στο Ειδικό Κατάστημα Κράτησης Νέων Κορίνθου.

Και το 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ παρόν σε Δράση με την ΚΑΕ Παναθηναϊκός, στο Ειδικό Κατάστημα Κράτησης Νέων(ΕΚΚΝ- Κορίνθου)

(Βίντεο: http://web1.novasports.gr/web-tv/on-demand-player/video/34777/one-team-closer/#.V5ER2_mLTct )

Κάντε κλικ εδώ

H KAE   Παναθηναϊκός, η Euroleague,  το STOIXIMAN.GR,  η NOVA Sports, ο Διευθυντής των Φυλακών Κορίνθου κ. Τσουρέκης Αντώνιος, η Διευθύντρια του Γυμνασίου – Λυκείου Άσσου/Λεχαίου κ. Σταυροπούλου Μαργαρίτα, αλλά και το 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ  ΚΟΡΙΝΘΟΥ δια του εκπαιδευτικού του Χρήστου Ρουμελιώτη, πρόσφεραν μια ευχάριστη νότα , σπάζοντας τη μονοτονία και την πλήξη των νεαρών κρατουμένων στο Ε.Κ.Κ.Ν. – φυλακές Ανηλίκων Κορίνθου. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Θερινή λειτουργία σχολείου

• Κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού το γραφείο του Γυμνασίου θα λειτουργεί κάθε Πέμπτη του Ιουλίου και του Αυγούστου από τις 9:00 έως τις 13:00.
  •  Την Πέμπτη, 25/08/2016, θα γίνουν βοηθητικά μαθήματα για τους μετεξεταστέους στα εξής μαθήματα:

1. Αρχαία Ελληνική Γραμματεία (Οδύσσεια) Α΄τάξης: Κορδώση – Ελένη

2. Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Α΄τάξης: Κορδώση

3. Αρχαία Ελληνική Γραμματεία (Ιλιάδα) Β΄τάξης: Ελένη

4. Νεοελληνική Γλώσσα Β΄τάξης: Ελένη

5. Αρχαία Ελληνική Γραμματεία (Ελένη) Γ΄τάξης: Δρόσου

6. Μαθηματικά και των τριών τάξεων: Καρακάση

• Την Πέμπτη, 1/09/2016, θα γίνουν βοηθητικά μαθήματα για τους μετεξεταστέους στα εξής μαθήματα: Φυσική, Χημεία και Βιολογία και των τριών τάξεων: Τζούλης
  • Οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών της Α΄τάξης μπορούν να εκτυπώσουν το Ατομικό Δελτίο Υγείας εδώ.

Καλό καλοκαίρι!!!!

Εκδρομή του σχολείου μας στη Χαλκιδική και το Άγιο Όρος.

Ετικέτες:

Αποχαιρετιστήριος αγώνας Μπάσκετ

Αποχαιρετιστήριος αγώνας καλαθοσφαίρισης μεταξύ μαθητών και καθηγητών

2016-06-14_sch_basket_sVSt_07_250dpi  Στα πλαίσια του αποχαιρετισμού των μαθητών της Γ Γυμνασίου του σχολικού έτους 2015-16, διοργανώσαμε αγώνα καλαθοσφαίρισης μεταξύ μαθητών και καθηγητών.

Αποτέλεσμα αγώνα: Μαθητές ~ Καθηγητές = 61 ~ 56

Για περισσότερα κάντε κλικ εδώ.

Αποτελέσματα-Βαθμοί

Τα αποτελέσματα των εξετάσεων θα ανακοινωθούν την Πέμπτη, 23 Ιουνίου μετά τη 1μμ και οι γονείς και κηδεμόνες μπορούν να παραλαμβάνουν τους ελέγχους από τις 24 έως 30 Ιουνίου καθώς και κάθε Πέμπτη Ιουλίου και Αυγούστου από τις 9:00 έως τις 12:00.

Καλό καλοκαίρι!

Ελβετία-Ιταλία-Γαλλία