Πρόγραμμα από 21/10/2020

Πρόγραμμα Μαθημάτων από 21-10-2020 … κλικ εδώ

Σχέδιο δράσης διαχείρισης Covid19

Σας παραθέτουμε ένα διάγραμμα σχεδίου διαχείρισης περιστατικών covid19, βασισμένο στις οδηγίες του ΕΟΔΥ, το οποίο αφορά και τους γονείς των μαθητών του σχολείου.

Παρακαλούμε να το μελετήσετε για τα βήματα που πρέπει να γίνονται σε κάθε περίπτωση από την πλευρά σας.

Σχέδιο Δράσης Διαχείρισης Περιστατικών Covid-19 … κλικ εδώ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ – ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Πρόγραμμα μαθημάτων από 28/09/2020 … κλικ εδώ (επιλέξτε το «Λήψη» για να το κατεβάσετε ή το «Open in ONLYOFFICE» για να το ανοίξετε).

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Χώρος πρωινής συγκέντρωσης και διαλειμμάτων – ανά τμήμα … κλικ εδώ

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

ΠΡΟΣΟΧΗ! Αλλαγή πρωινής προσέλευσης

ΠΡΩΙΝΗ ΕΝΑΡΞΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ : το κουδούνι χτυπάει  στις  8.10

ΛΗΞΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ :                       13:50

Το μαθητικό λεωφορείο από Εξαμίλια αναχωρεί στις 7:55

Β. Οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών  της Α Τάξης   να φροντίσουν   άμεσα   να ολοκληρώσουν την εγγραφή στο σχολείο.

(κατάθεση Υ.Δ. με στοιχεία επικοινωνίας, Πιστοποιητικό γέννησης, ΑΔΥΜ από γιατρό)

Απο τη Δ/νση του Σχολείου

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΧΡΗΣΗ WEBEX

Προκειμενου να προετοιμαστούμε για το ενδεχόμενο επανέναρξης της εξ αποστάσεως διδασκαλίας παρακαλούμε

α)να φροντίσετε,.όσοι δεν το έχουν κάνει, για την εγγραφή των μαθητών στο ΠΣΔ. Για τυχόν δυσκολίες να απευθύνεστε  στο σχολείο.

β)να ενημερωθείτε  ακολουθώντας τον σύνδεσμο

ΕΝΕΡΞΗ ΣΧΟΛΕΙΟΥᾹΓΙΑΣΜΟΣ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες των μαθητών του 2ου Γυμνασίου Κορίνθου,

Ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά με υγεία και πρόοδο.Ακολουθούν βασικές οδηγίες για την πρώτη μέρα έναρξης των σχολείων για να μένουμε όσο το δυνατόν πιο ασφαλείς.

Οι μαθητές  του Γυμνασίου θα προσέλθουν στο χώρο του σχολείου στις 10.20 π.μ  για αποφυγή συνωστισμού και θα εισέρχονται κυρίως από την Πύλη της οδού Ερμού.

Για τους μαθητές του Γυμνασίου και μόνο,  από τα Εξαμίλια το λεωφορείο θα αναχωρήσει από Εξαμίλια  στις 10.00 και θα αναχωρήσει από Κόρινθο στις 13.30

Στην είσοδο του προαυλίου  καθηγητές θα δίνουν οδηγίες για τον χώρο συγκέντρωσης των μαθητών πριν την είσοδό τους στις τάξεις.Οι μαθητές της Α Τάξης θα συγκεντρωθούν στο πρώτο προαύλιο στην είσοδο της Ερμού  αριστερά.Η Β΄Τάξη στο Γήπεδο μπάσκετ δίπλα στο εργαστήριο Τεχνολογίας και η Γ Τάξη στο μικρό γήπεδο  βόλεϋ κοντά στο γυμναστήριο ,τηρώντας πάντοτε τις αναγκαίες αποστάσεις.

Στη συνέχεια θα χορηγηθούν μάσκες  (προς το παρόν μια σε κάθε μαθητή).Καλό είναι οι μαθητές να έχουν και μια εφεδρική δική τους μέχρι να δοκιμάσουν τις καινούργιες. Ύστερα θα μπουν στις αίθουσες,θα γίνει αγιασμός ,θα παραλάβουν τα βιβλία τους,  το πρόγραμμα μαθημάτων  και θα αναχωρήσουν.

Για την αποφυγή συνωστισμού είναι απαραίτητο να μην συνοδεύουν   γονείς ή κηδεμόνες  του μαθητές της Β΄και της Γ΄Τάξης, στον προαύλιο χώρο του σχολείου.

Οι γονείς ή κηδεμόνες των μαθητών της Α Τάξης αφού τακτοποιήσουν τους μικρούς μαθητές καλό είναι να απομακρύνονται όταν δεν υπάρχει σοβαρότατος λόγος παραμονής.

Παρασκευοπουλος Κων/νος

Αγιασμός στις 14 Σεπτεμβρίου

Κατά την έναρξη της σχολικής χρονιάς τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020 θα πραγματοποιηθεί:

• Αγιασμός
  • Καλωσόρισμα και Ενημέρωση Μαθητών
  • Διανομή Βιβλίων

Οι μαθητές θα πρέπει να βρίσκονται στο σχολείο στις 10:30′ π.μ. και να έχουν μαζί τους:

• Σάκες και γερές τσάντες για τα βιβλία που θα παραλάβουν
  • Μάσκες λόγω του νέου κορωνοϊού.

Ενημέρωση Γονέων και Κηδεμόνων

Οι γονείς και οι κηδεμόνες των μαθητών της Α’ Τάξης του Γυμνασίου να μεριμνήσουν για την εγγραφή των μαθητών στο Γυμνάσιο, προσκομίζοντας πρόσφατο πιστοποιητικό γέννησης. Για τους αλλοδαπούς μαθητές απαιτείται πιστοποιητικό γέννησης επίσημα μεταφρασμένο στα Ελληνικά και όχι Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης.  Για το μάθημα της Γυμναστικής απαιτείται Ατομικό Δελτίο Υγείας (Α.Δ.Υ.Μ) το οποίο μπορούν να παραλάβουν από το σχολείο, είτε να το κατεβάσουν από ΕΔΩ και που πρέπει να προσκομιστεί στο σχολείο μέχρι τις 20/9/2020.

Οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών της Β’ και Γ’ Τάξης του Γυμνασίου να μεριμνήσουν για την επικαιροποίηση των στοιχείων επικοινωνίας.

Πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο προσέλευσης στον χώρο του Σχολείου κατά την πρώτη ημέρα έναρξης των μαθημάτων θα ακολουθήσουν σε νεότερη ανακοίνωση.

Από το Γραφείο

Εξετάσεις Σεπτεμβρίου 2020

Σχετικά με τις ¨Εξετάσεις του Σεπτεμβρίου» παρακαλώ διαβάστε την παρακάτω υπουργική απόφαση

Υπουργική Απόφαση  για Προαγωγή – Απόλυση μαθητών/τριών Γυμνασίων

Γενικά:

• Για τα μαθήματα της πρώτης ομάδας (Γλώσσα, Μαθηματικά, Φυσική, Ιστορία’) οι επαναληπτικές εξετάσεις είναι προφορικές και γραπτές.
  • Για τα μαθήματα της δεύτερης και της τρίτης ομάδας οι επαναληπτικές εξετάσεις είναι προφορικές.

Για περαιτέρω διευκρινήσεις τηλεφωνήστε στο σχολείο.

Πρόγραμμα Εξετάσεων Σεπτεμβρίου 2020

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2020

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΤΑΞΗ Α

·        ΑΡΧΑΙΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ  09:00

·         ΦΥΣΙΚΗ 09:30

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

ΤΑΞΗ Β

·         ΑΓΓΛΙΚΑ  09:00

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΤΑΞΗ Α

·         ΑΓΓΛΙΚΑ  09:00

·         ΙΣΤΟΡΙΑ  09:00

·        ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ  10:00

ΔΕΥΤΕΡΑ

ΤΑΞΗ Β

·         ΦΥΣΙΚΗ  09:00

Επείγον – Εγγραφές στο Λύκειο

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, σας ενημερώνουμε ότι:

«Λόγω τεχνικού προβλήματος που διαπιστώθηκε στην εφαρμογή e-eggrafes, κατά την προσπάθεια βελτίωσης απόκρισης του συστήματος, είναι απαραίτητο να υποβληθούν εκ νέου οι αιτήσεις που υποβλήθηκαν από την Κυριακή 28-06-20 και ώρα 00:01 έως και την Τρίτη 30-06-20 και ώρα 08:30».

Επιπλέον, δίνεται παράταση των Ηλεκτρονικών Αιτήσεων  Εγγραφής, Ανανέωσης εγγραφής και Μετεγγραφής σε ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. έως και την Παρασκευή  03 Ιουλίου 2020 και ώρα 23:59».

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
Γενική Γραμματεία Π/θμιας, Δ/θμιας Εκπαίδευσης & Ει​δικής Αγωγής