6ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πρωτόλειου Διηγήματος

Σας ενημερώνουμε ότι το «Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη» προκηρύσσει τον «6 ο Πανελλήνιο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Πρωτόλειου Διηγήματος στη μνήμη της Καίτης Λασκαρίδη» για το σχολικό έτος 2017-2018 για μαθητές Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Στόχος του διαγωνισμού είναι να ενισχύσει την αυτοέκφραση των εφήβων και να υποστηρίξει το μάθημα της Λογοτεχνίας και της Έκθεσης στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες όλων των τάξεων των Δημόσιων και Ιδιωτικών Γυμνασίων και Λυκείων της χώρας. Οι μαθητές που επιθυμούν να συμμετάσχουν θα πρέπει να υποβάλουν το έργο τους μέχρι και την 31η Μαΐου 2018. Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ: Προκήρυξη 6ου Παν. Λογοτ. Διαγ. ΚΑΙΤΗ ΛΑΣΚΑΡΙΔΗ

5ος Πανελλήνιος Ανοιχτός Ατομικός Διαγωνισμός Σκακιστικού Σκίτσου.

Σας ενημερώνουμε ότι, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων της Επετείου Μνήμης του Καλαβρυτινού Ολοκαυτώματος, ο Σκακιστικός Επιμορφωτικός Όμιλος Καλαβρύτων – Επαρχίας (ΣΕΠΟΚΕ) διοργανώνει τον 5 ο Πανελλήνιο Ανοικτό Ατομικό Διαγωνισμό Σκακιστικού Σκίτσου, στις 16-17 Δεκεμβρίου 2017, στα Καλάβρυτα. Η δράση τελεί υπό την αιγίδα του Δήμου Καλαβρύτων και της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας και τη στήριξη του Καλλιμανοπούλειου Εκκλησιαστικού Διακονικού Κέντρου Καλαβρύτων (ΚΕΔΙΚ).

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν, μεταξύ άλλων, οι μαθητές Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης της χώρας.

Για περισσότερες πληροφορίες  πατήστε εδώ: Έγγραφο ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟ ΣΚΙΤΣΟ 2017-18

Καλή σχολική χρονιά!

αγιασμος 2 αγιασμος1

Αγιασμός σχολικού έτους 2017-18

Τη Δευτέρα 11/9/2017  θα πραγματοποιηθεί ο καθιερωμένος αγιασμός στο σχολείο μας.

Οι μαθητές παρακαλούνται να προσέλθουν στις 8:30 με τις τσάντες τους καθώς θα μοιραστούν τα καινούρια βιβλία.

Το 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ  σε  7   χώρες, μέσα σε 7  μέρες!

DSCN0749DSCN0711DSCN0310DSCN0244ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ- ΣΛΟΒΕΝΙΑ- ΒΟΖΝΙΑ/ Ερζεγοβίνη- ΣΕΡΒΙΑ- ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ/Μοντενέγκρο-ΚΡΟΑΤΙΑ-ΑΛΒΑΝΙΑ

Το σχολείο μας  με μια γιγαντιαία Πολιτιστική εξόρμηση  και υλοποιώντας ένα Πολιτιστικό Πρόγραμμα «Μαμούθ» – για παιδιά ηλικίας 12 έως 15 ετών- επισκέφθηκε σε επτά ημέρες επτά  χώρες! Διαβάστε όλο το άρθρο »

Ετικέτες:

ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΡΑΤΗΣΗΣ ΝΕΩΝ

pastedImage4 pastedImage pastedImage2 pastedImage3

‘Ένα πρωτοπόρο σχολείο στο  ΕΚΚΝ Κορίνθου-Τρία χρόνια Λειτουργίας!

Φτάνοντας στο τέλος της  και η φετινή σχολική χρονιά, Διαβάστε όλο το άρθρο »

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΙΟΥΝΙΟΥ 2017 Β΄ ΠΕΡΙΟΔΟΥ

Δείτε εδώ το πρόγραμμα των εξετάσεων της Β΄ περιόδου.

Ο πρωτεργάτης των αποστολών του ΑΡΗ και πρωτοπόρος του ΠΛΟΥΤΩΝΑ, ο ένας απο τους επτά Σοφούς του κόσμου, Αστροφυσικός ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΚΡΙΜΙΖΗΣ, στο 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΙΚΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ

Δείτε εδώ το πρόγραμμα υποστηρικτικής διδασκαλίας.

Αποτελέσματα και επίδοση ελέγχων βαθμολογίας

Τη Δευτέρα, 12 Ιουνίου 2017, μετά τις 16.30 θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα των εξετάσεων.

Την Τρίτη, 13 Ιουνίου 2017 θα ξεκινήσει το πρόγραμμα υποστηρικτικής διδασκαλίας για τους μαθητές που δεν πληρούν τις προϋποθέσεις προαγωγής ή απόλυσης και παραπέμπονται σε επαναληπτική εξέταση. Οι μαθητές πρέπει να προσέλθουν την Τρίτη 13 Ιουνίου 2017 στις 08.20 στο σχολείο.

Οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μπορούν να προσέρχονται να παραλάβουν τους ελέγχους επίδοσης των μαθητών την Πέμπτη 15 Ιουνίου 2017 από 11:00 έως 13:00 και τις υπόλοιπες ημέρες από 09.00 έως 13.00 εκτός από τις ημέρες των πανελληνίων.