Επιστροφή σε Εργασίες Μαθητών

Γιατί πάω σχολείο;

Πολιτιστικών Θεμάτων:Το σχολείο μέσα από το φακό μιας εκπομπής”

Αγωγής Σταδιοδρομίας:Το σχολείο με προετοιμάζει για το μέλλον”

eTwinning: School !!! Why not? – TwinSpace

Τα ερωτηματολόγια που έφτιαξαν οι μαθητές: Ερωτηματολόγιο

Ερωτηματολόγιο σε ηλεκτρονική μορφή: e-Ερωτηματολόγιο

Θεματολογία:

• Γιατί πάω σχολείο; – (tag: άποψη)
  • Ο ρόλος του σχολείου στη ζωή μου – (tag: ρόλος)
  • Τι θα μου προσφέρει το σχολείο – (tag: προσφορά)
  • Ποιες είναι οι υποχρεώσεις μου στο σχολείο – (tag: υποχρέωση)
  • Ποια είναι τα δικαιώματά μου ως μαθητής/τρια – (tag: δικαίωμα)
  • Πως πρέπει να συμπεριφέρομαι στους συμμαθητές μου – (tag: συμμαθητής)
  • Πως πρέπει να συμπεριφέρομαι στους καθηγητές μου – (tag: καθηγητής)
  • Τι προσδοκώ από τους καθηγητές μου – (tag: προσδοκία)
  • Τι περιμένω από τους συμμαθητές μου – (tag: περιμένω)
  • Τι μου αρέσει και με ευχαριστεί στο σχολείο – (tag: ευχάριστο)
  • Ποιες δυσκολίες αντιμετωπίζω στη σχολική ζωή – (tag: δυσκολία)
  • Ποιες είναι οι προτάσεις μου για τη βελτίωση της λειτουργίας του σχολείου – (tag: προτάσεις)
  • Κάτι άλλο … – (tag: άλλο)

Εκπαιδευτικοί, συντονιστές, καθοδηγητές: Μίλτος Κάππης (φυσικής αγωγής) – Άννυ Παπαδοπούλου (Φυσικός) – Νίκος Τζούλης (Φυσικός) – Βασιλική Τσιέλου (Γερμανικής Φιλολογίας) – Ντίνος Παρασκευόπουλος (Φιλόλογος).

Συμμετέχουν οι μαθητές: Γ τάξη ….. Β τάξη … Α τάξη …

Σχολικό Έτος: 2015-2016

Αγωγή Σταδιοδρομίας:Ο λόγος που πηγαίνω σχολείο

Η “Ηλεκτρονική Σχολική Τάξη” του θέματος: η-τάξη “Ο λόγος που πηγαίνω σχολείο”

Σχεδιάγραμμα εργασίας: openwebquest.org/WhyDoIGoToSchool (είναι υπό κατασκευή)

Συνεντεύξεις: Ενδεικτική συνέντευξη σε μαθήτρια

Παρουσίαση: Παρουσίαση του προγράμματος

Για τις συνεντεύξεις εργάστηκαν:

• Δημοσιογράφοι – Ρεπόρτερ: Αναστασόπουλος Δημήτριος (Γ1), Πλεμμένου Ζέτα (Β3), Τσώρη Δημητριάννα (Β4), Βενετσάνου Δανάη (Α1), Γκέλη Δήμητρα (Α1).
  • Τεχνική υποστήριξη – Ηχοληψία – Μοντάζ: Κάππη Εβελίνα (Γ2).

Υπεύθυνες συντονισμού και σύνταξης ερωτηματολογίου: Βλάσση Μαρισόφη (Γ1), Σκλία Σωτηρία (Γ4).

Εκπαιδευτικοί, συντονιστές, καθοδηγητές: Μίλτος Κάππης (φυσικής αγωγής) – Άννυ Παπαδοπούλου (φυσικός) – Νίκος Τζούλης (φυσικός)

Συμμετείχαν οι μαθητές: Γ τάξη – Αναστασόπουλος Δημήτριος, Βλάσση Μαρισόφη, Γεωργόπουλος Παναγιώτης, Γεωργούλια Ευτυχία, Δελής Γεώργιος, Κάππη Εβελίνα, Σκλία Σωτηρία, Σπανού Παναγιώτα, Υζεϊράι Τζεσίνα. Β τάξη – Βλάσσης Ιάσονας, Δήμα Αρτεμισία, Δημοπούλου Αγγελική, Καρπούζος Φίλιππος, Κλεμπετσάνης Γεώργιος, Μητροβασίλη Δέσποινα, Μητσοπούλου Γεωργία, Μπαχταλιάς Κωνσταντίνος, Μπέιντο Κρίστα, Πλεμμένου Ζέτα, Ρόζου Ευτυχία, Σαρακινιώτης Βασίλειος, Σκούρτης Παναγιώτης, Σιλεβίστας Αλέξανδρος, Σκούπας Σωτήρης, Σταμάτη Ελπινίκη, Στατήρη Δέσποινα, Στέφης Βασίλειος, Τσίμος Δημήτρης, Τσολακίδης Γεώργιος, Τσώρη Δημητριάννα, Τσώρης Γεώργιος. Α τάξη – Βενετσάνου Δανάη, Δαμουλή Έλενα, Γεώργαρη Αικατερίνη, Γκέλη Δήμητρα, Δάφνη Σταυρία, Γιαννίκου Αρριάνα, Σαββανού Παρασκευή.

Σχολικό Έτος: 2012-2013

Αγωγής Σταδιοδρομίας:Ο λόγος που πηγαίνω σχολείο

Το ιστολόγιο ανάπτυξης του θέματος: http://kidblog.org/WhyDoIGoToSchool

Το ερωτηματολόγιο που έφτιαξαν οι μαθητές: Ερωτηματολόγιο

Συνέντευξη: Μίξη από τις συνεντεύξεις που πήραν οι μαθητές ως δημοσιογράφοι
(Για να ακούσετε τη συνέντευξη πρέπει να κάνετε κλικ επάνω στο x που υπάρχει στη δεξιά πάνω γωνία του γκρίζου παραθύρου με τη διαφήμιση που σας βγάζει … και ο ήχος θα αρχίσει αυτόματα)

Παρουσίαση: Παρουσίαση του προγράμματος

Εκπαιδευτικοί, συντονιστές, καθοδηγητές: Μίλτος Κάππης (φυσικής αγωγής) – Σοφία Τσέκου (κοινωνιολόγος)

Συμμετείχαν οι μαθητές: Αντωνίου Ιωάννα, Βενετσάνος Παναγιώτης, Ζαφείρης Κωνσταντίνος, Κάππη Πέννυ, Κουκουρέτση Ρόζα, Κωνσταντινίδη Ιωάννα, Κωνσταντίνου Γαβριέλα, Μαρινίδη Δέσποινα, Μελέτη Κωνσταντίνα, Μελισσαροπούλου Κατερίνα, Μερτίκα Ιωάννα, Μητσόπουλος Παναγιώτης, Μπίσδα Μερόπη, Μπίσδα Σοφία, Νιχοπέτρου Μαριπόπη, Πιπίνη Αναστασία,  Σπάλα Αθανασία.