Ένα χρήσιμο εργαλείο

Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε υλικό από εργασίες και δραστηριότητες μαθητών μου. Επίσης αποτελεί ένα χρήσιμο εργαλείο-βοήθημα για το μάθημα των Γερμανικών στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο. Στις σελίδες του θα βρείτε το λεξιλόγιο, τη γραμματική αλλά και ασκήσεις, ακόμα και online ασκήσεις, που αφορούν τις επί μέρους ενότητες, καθώς και τα βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή.

Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμος!!

«Εργάνη»: Το πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας και οι τελευταίες δημιουργίες μας

Συγχαρητήρια κορίτσια… Διαβάστε όλο το άρθρο »

Baden-Baden: 2 έως 8 Μαΐου 2019

«Αυτό δεν είναι απλά μια εκδρομή.»
«Είναι ΒΙΩΜΑ!»

Διαβάστε όλο το άρθρο »

«Εργάνη»: Το πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας και οι πασχαλινές δημιουργίες μας

Έχουμε έμπνευση και δημιουργούμε! Μπράβο κορίτσια!!!! Διαβάστε όλο το άρθρο »

Ετικέτες: ,

Aδελφοποίηση του 2ου Γυμνασίου Κορίνθου με το Gymnasium Hohenbaden και εκπαιδευτική ανταλλαγή

Ετικέτες: , , ,

Γιορτή του 2ου Γυμνασίου για την Εθνική Επέτειο & η Αδελφοποίηση με Γερμανικό Σχολείο

Κάντε κλικ στην εικόνα:

«Εργάνη»: Στολίδια με αλατοζύμη

Ζυμώνουμε, βάφουμε, πλάθουμε και ιδού το αποτέλεσμα! Διαβάστε όλο το άρθρο »

«Εργάνη»: Τα μαρτάκια μας

Δημιουργώντας… Διαβάστε όλο το άρθρο »

«Εργάνη», το πρόγραμμα Αγωγής Σταδιοδρομίας: χριστουγεννιάτικες δημιουργίες

Οι μαθητές έχουν έμπνευση και δημιουργούν… Διαβάστε όλο το άρθρο »

GLOSSOMOBIL – Γερμανικά σε κίνηση

Εγκρίνεται για το σχολικό έτος 2018-2019 η πραγματοποίηση του εκπαιδευτικού προγράμματος «GLOSSOMOBIL – Γερμανικά σε κίνηση» σε σχολικές μονάδες Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης.

Οδηγίες για τη διδασκαλία της Γερμανικής γλώσσας στα Δημοτικά Σχολεία, στα Γυμνάσια, στα Γενικά Λύκεια και στα Επαγγελματικά Λύκεια

Μετά από σχετικές εισηγήσεις του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής ο Υπουργός Παιδείας απέστειλε στα σχολεία τις παρακάτω οδηγίες σχετικά με τη διδασκαλία της Γερμανικής γλώσσας στα Δημοτικά Σχολεία, στα Γυμνάσια, στα Γενικά Λύκεια και στα Επαγγελματικά Λύκεια για το σχολικό έτος 2018-2019.

Griechische Essgewohnheiten

Εκπαιδευτική επίσκεψη του 2ου Γυμνασίου Κορίνθου στο Baden-Baden

Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία και το δεύτερο μέρος της εκπαιδευτικής ανταλλαγής φιλοξενίας του 2ου Γυμνασίου Κορίνθου με το Gymnasium Hohenbaden της πόλης Baden-Baden της Γερμανίας.

Διαβάστε όλο το άρθρο »

Εκπαιδευτική ανταλλαγή 2ο Γυμνάσιο Κορίνθου – Gymnasium Hohenbaden

Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το πρώτο μέρος της εκπαιδευτικής ανταλλαγής του 2ου Γυμνασίου Κορίνθου με το Gymnasium Hohenbaden. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Εικόνες από τη διδακτική επίσκεψη της Γ΄ τάξης στην Αθήνα