Ένα χρήσιμο εργαλείο

Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε υλικό από εργασίες και δραστηριότητες μαθητών μου. Επίσης αποτελεί ένα χρήσιμο εργαλείο-βοήθημα για το μάθημα των Γερμανικών στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο. Στις σελίδες του θα βρείτε το λεξιλόγιο, τη γραμματική αλλά και ασκήσεις, ακόμα και online ασκήσεις, που αφορούν τις επί μέρους ενότητες, καθώς και τα βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή.

Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμος!!

Εκπαιδευτική επίσκεψη του 2ου Γυμνασίου Κορίνθου στο Baden-Baden

Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία και το δεύτερο μέρος της εκπαιδευτικής ανταλλαγής φιλοξενίας του 2ου Γυμνασίου Κορίνθου με το Gymnasium Hohenbaden της πόλης Baden-Baden της Γερμανίας.

Διαβάστε όλο το άρθρο »

Εκπαιδευτική ανταλλαγή 2ο Γυμνάσιο Κορίνθου – Gymnasium Hohenbaden

Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το πρώτο μέρος της εκπαιδευτικής ανταλλαγής του 2ου Γυμνασίου Κορίνθου με το Gymnasium Hohenbaden. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Εικόνες από τη διδακτική επίσκεψη της Γ΄ τάξης στην Αθήνα