Επιστροφή σε Εργασίες Μαθητών

Παιχνίδια από τα παλιά

Πολιτιστικό πρόγραμμα: Παιχνίδια από τα … Παλιά!

ΘΕΜΑ: Παιχνίδια που παίζαμε στην αλάνα, την αυλή και το σπίτι, την εποχή που δεν υπήρχε η τεχνολογία!

Το ιστολόγιο ανάπτυξης του θέματος: http://kidblog.org/OldGames

Ερωτηματολόγιο για Παιχνίδια: https://docs.google.com/forms/παιχνίδια/1

Το ιστολόγιο της εκδρομής: Ανακαλύπτοντας το Βερολίνο

Θεματολογία:

• Παλιά Παιχνίδια(tag: ως ετικέτα γράφω το όνομα του παιχνιδιού)
  • Τι σημαίνει η λέξη παιχνίδι; – (tag: παιχνίδι)
  • Τι σημαίνει για τα παιδιά “παίζω”; – (tag: παίζω)
  • Το παιχνίδι κατά την αρχαιότητα (ιστορική αναδρομή) – (tag: αρχαιότητα)
  • Παλιά παιχνίδια από τη Γερμανία(tag: ως ετικέτα γράφω το όνομα του παιχνιδιού)
  • Παλιά παιχνίδια από τον υπόλοιπο κόσμο – (tag: κόσμος)
  • Αντιπαράθεση παλαιών και νέων παιχνιδιών(tag: σύγκριση)
  • Κάτι άλλο …(tag: άλλο)

Σχολικό Έτος: 2014-2015

Εκπαιδευτικοί, συντονιστές, καθοδηγητές: Βασιλική Τσιέλου (Γερμανικής Φιλολογίας) – Μίλτος Κάππης (Φυσικής Αγωγής) – Νικόλαος Τζούλης (Φυσικός)

Συμμετέχουν οι μαθητές:  Α1: Ανδεοπούλου Μαργαρίτα, Αναστασιάδη Δέσποινα, Ανδρικόπουλος Χαράλαμπος, Βλάσσης Ιάσονας, Γιαννίλα Σοφοκλή, Γκούβας Χρήστος, Δανιήλ Στέφανος, Δήμα Αρτεμισία, Διαζίκης Παναγιώτης, Α2: Καβάγια Σάρα, Καρπούζος Φίλιππος, Κασκαντίρη Μαρία, Κατωπόδης Κων/νος, Κλεπετσάνης Γεώργιος, Κόκα Αλέξανδρος, Κωνσταντόπουλος Αλκιβιάδης, Μαρδίκης Παναγιώτης, Α3: Μπαχταλιάς Κων/νος,  Παναγοπούλου Μαρία, Α4: Σιλεβίστας Αλέξανδρος, Τσίμος Δημήτριος, Χαζίζι Εουγκίστα, Β1: Αναστασόπουλος Δημήτριος, Βερισογλάκη Γεωργία, Βλάσση Μαρισόφη, Γεωργούλια Έφη, Δελής Γεώργιος, Β2: Καλύβας Κωνσταντίνος, Καλοβελώνης Ιωάννης, Κάππη Εβελίνα, Καρακώστα Δήμητρα, Β3: Λέντζιου Παναγιώτα, Μαρμαρά Ιωάννα, Β4: Ξύδη Μαρία, Πορφύρης Αλέξανδρος, Ρέμμα Αικατερίνη, Σταματίου Δέσποινα, Γ1: Γόγολα Μαριχρύσα, Κάππη Πέννυ, Καρακώστα Δέσποινα, Γ2: Καλλίρη Παυλίνα, Δήμου Γεωργία, Γ3: Λεβαντής Νικόλαος, Λέγγας Γεώργιος, Μελέτη Κων/να, Μιχόπουλος Γεώργιος, Γ5: Παπαντωνίου Στέφανος, Σακελλαριάδη Ιωάννα, Σούκουλης Μιχαήλ, Σταμάτη Αικατερίνη.