Επιστροφή σε Σχολικός Αθλητισμός

2012-2013 διακρίσεις

Κλασσικός Αθλητισμός

Το γυμνάσιό μας συμμετείχε στους σχολικούς αγώνες κλασσικού αθλητισμού του νομού Κορινθίας που διεξάχθηκαν στο Θώδειο Στάδιο Λουτρακίου και κατόρθωσε τις παρακάτω επιτυχίες. Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν για το ήθος και την αγωνιστικότητά τους ανεξαρτήτου νίκης ή όχι.

Δρόμοι:

Πνευματικός Μιχαήλ (Γ4) … 1η Θέσηστο δρόμο ταχύτητας 150μ

Γκίλλας Αθανάσιος (Β1) … 1η Θέσηστο δρόμο 300μ

Σούκουλης Αλέξανδρος (Β5) … 1η Θέσηστο δρόμο 1000μ

Χρήστου Αθανάσιος (Γ5) … 2η Θέσηστο δρόμο 300μ

Μπίσδα Σοφία (Α5) … 2η Θέσηστο δρόμο 600μ

Ζαρρή Ευαγγελία (Γ2) … 3η Θέσηστο δρόμο 300μ

Άλματα:

Δρίτσας Ιωάννης (Γ2) … 1η Θέσηστο άλμα εις μήκος

Καμαρός Γιώργος (Β2) … 2η Θέσηστο άλμα εις μήκος

Μελέτης Δημήτρης (Γ3) … 2η Θέσηστο άλμα εις ύψος

Βενετσάνος Παναγιώτης (Β1) … 3η Θέσηστο άλμα εις ύψος

Γκέλη Άννα (Α1) … 3η Θέσηστο άλμα εις μήκος

Μίσιου Εβελίνα (Α4) … 3η Θέσηστο άλμα εις ύψος

Ρίψεις:

Στέφης Ιωάννης (Β5) … 1η Θέσηστη δισκοβολία

Καγιόλλι Μαρία (Γ-Αθλ) … 1η Θέσηστη σφαιροβολία

Γεραρής Χρήστος (Β1) … 2η Θέσηστη δισκοβολία

Μαρινίδη Δέσποινα (Γ3) … 3η Θέσηστη σφαιροβολία

Ηλιόπουλος Δημήτρης (Β2) … 3η Θέσηστον ακοντισμό

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Καλαθοσφαίριση αγοριών

• 1η Θέση στον όμιλο, στο πρωτάθλημα αγοριών Γυμνασίων Κορίνθου.

Η ομάδα καλαθοσφαίρισης των αγοριών μας, τερμάτισε πρώτη και αήττητη στο όμιλό της, στο τοπικό σχολικό πρωτάθλημα Κορίνθου.

Οι μαθητές που συμμετείχαν: Χρήστου Αθανάσιος (Γ5), Μητσόπουλος Παναγιώτης (Γ3),  Σουκαράς Αθανάσιος (Γ5), Λόντρας Παναγιώτης (Γ3),   Λαγκαδινός Χρήστος (Γ3), Ελευθερίου Μάρκος (Γ2), Γκίλλας Αθανάσιος (Β1), Γκιώνης Βασίλειος (Β2), Τάτσης Νικόλαος (Β5), Σούκουλης Αλέξανδρος (Β5), Καλύβας Παναγιώτης (Α3)

Ομάδα Καλαθοσφαίρισης αγοριών 2ου Γυμνασίου Κορίνθου

Καλαθοσφαίριση μεικτή ομάδα …

Το σχολείο μας για πρώτη φορά συμμετείχε με μεικτή ομάδα καλαθοσφαίρισης στο σχολικό πρωτάθλημα Κορίνθου. Η ομάδα έπαιξε πολύ καλά και δώσαμε τον περισσότερο χρόνο στα κορίτσια. Η μεικτή μας ομάδα τερμάτισε στην 3η θέση. Τα συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την προσπάθεια και το ήθος τους.

Μεικτή ομάδα καλαθοσφαίρισης 2ου Γυμνασίου Κορίνθου

Οι μαθητές/τριες που συμμετείχαν: Καβουρίνου Καλλιόπη (Γ6), Μαρινίδη Δέσποινα (Γ3), Γιαννημάρα Αικατερίνη (Β1), Κάππη Πέννυ (Α3), Κατσίγιαννη Μαρία (Α3), Κουκουρέτσι Ροζαλίντα (Α4),  Γεραρής Χρήστος (Β1), Αμπαδιωτάκης Κων/νος (Β1), , Θάνος Μιχαήλ (Β2), Κολιόπουλος Δημήτριος (Α3), Παναγιωτόπουλος Ηλίας (Α5)

Πετοσφαίριση

• 1η Θέση στο πρωτάθλημα κοριτσιών Γυμνασίων Κορίνθου.

Η ομάδα πετοσφαίρισης των κοριτσιών μας τερμάτισε πρώτη και αήττητη. Στο τέλος της διοργάνωσης αποφασίστηκε να γίνει ένας φιλικός αγώνας μεταξύ της ομάδας που τερμάτισε πρώτη στα αγόρια (Γυμνάσιο Ισθμίας) και της ομάδας των κοριτσιών μας, όπου και κερδίσαμε με διαφορά.

Οι μαθήτριες που συμμετείχαν: Αλατζάκη Κωνσταντίνα (Γ1), Πάστρα Λυδία (Γ4), Ραυτοπούλου Ιωάννα (Γ4), Τσεμεντζή Φένια (Γ5), Αρβανίτη Αικατερίνη (Γ6), Βλάχου Τάνια (Β1), Μπούφη Αγγελίνα (Β4), Ράφτη Σταματίνα (Β4), Τέσση Βαρβάρα (Β5), Τζέκου Εύα (Β5),  Κρασαδάκη Εμμανουέλα (Α4), Μίσιου Εβελίνα (Α4)

Το σχολείο μας συμμετείχε στο τουρνουά πετοσφαίρισης και με δύο ακόμα ομάδες … των αγοριών και της μεικτής … οι οποίες έπαιξαν πολύ καλά και το διασκέδασαν.

Τα σχολεία του ομίλου: 1ο – 2ο – 3ο – 4ο Γυμν. Κορίνθου – Γυμν. Ισθμίας – Γυμν. Λουτρακίου – Γυμν. Νεμέας – Μουσικό Γυμν. – Γυμν.Αθικίων – Αριστοτέλειο

Ποδόσφαιρο

κλικ εδώ

Η ομάδα ποδοσφαίρου του γυμνασίου μας τερμάτισε πρώτη στον όμιλό της, στο τουρνουά ποδοσφαίρου που διοργάνωσε το Γραφείο Φυσικής Αγωγής του νομού,  με 2 νίκες και 2 ισοπαλίες. Βάλαμε 12 και δεχτήκαμε 3 γκολ.  Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν για το ήθος και την αγωνιστικότητά τους.

Οι μαθητές που συμμετείχαν: Σπηλιώτης Ηλίας (Γ5) – Χριστοφυλάκης Κωνσταντίνος (Γ5) – Φραγκούλης Μάριος (Γ5) – Παπαθεοδώρου Ανδρέας (Γ4) – Μαντάς Ιωάννης (Γ3) – Δόσχορης Πέτρος (Γ2) – Δημακόπουλος Γεώργιος (Γ2) – Καραμήτος Ιωάννης (Γ2) – Βάσσης Βασίλειος (Γ1) – Ψωμάς Παναγιώτης (Γ5) – Βακάλογλου Αναστάσιος (B1) – Βλάσσης Αναστάσιος (Β1) – Κοντογιάννης Νικόλαος (Β3) – Κολιόπουλος Δημήτριος (Α3)

Τα σχολεία του ομίλου: 1ο Γυμν. Κορίνθου – 2ο Γυμν. Κορίνθου – Γυμν. Αγίων Θεοδώρων – Γυμν. Νεμέας – Γυμν.Αθικίων

… συνεχίζεται