Εκπαιδευτικό πρόγραμμα για την Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε το τριήμερο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Έρικα” στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Κέρκυρας σε συνεργασία με το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων Α΄/θμιας Εκπ/σης Κέρκυρας και το Συμβουλευτικό Σταθμό Νέων Β΄/θμιας Εκπ/σης Κέρκυρας. Την Τετάρτη 22/2/2017 το πρόγραμμα παρουσίασε στους μαθητές η συγγραφέας κα. Μαρίζα Ντε Κάστρο, η οποία έχει επιμεληθεί τη μετάφραση του βιβλίου, την Πέμπτη 23/2/2017 το πρόγραμμα παρουσίασε η υπεύθυνη της βιβλιοθήκης  κα. Ιφιγένεια Ρακοπούλου και την Παρασκευή 24/2/2017 το πρόγραμμα παρουσίασαν οι εκπαιδευτικοί Σωτηρία Γεωργοτά και Μαρία Σαμοΐλη.

Ευχαριστούμε θερμά την κα Ντε Κάστρο για την συμμετοχή της στο πρόγραμμα καθώς και τους μαθητές και εκπαιδευτικούς για την ενεργό συμμετοχή τους σε αυτό.

Η Μαρίζα Ντε Κάστρο μαζί με τους μαθητές της Ε΄τάξης του 4ου ΔΣ Κέρκυρας

Το αλφαβητάρι του εκφοβισμού-δραστηριότητα μετά την αφήγηση του βιβλίου

Ανάγνωση του βιβλίου από την κα. Μαρίζα Ντε Κάστρο

DSCN1681 DSCN1657