Mobility 1: Budapest,Hungary

Πριν την επίσκεψη στη Βουδαπέστη, οι μαθητές είχαν μια σειρά εργασιών που έπρεπε να ετοιμάσουν. Το γνωστικό αντικείμενο που μελέτησαν ήταν τα Αγγλικά και οι εργασίες που έπρεπε να κάνουν ήταν:

Υποτιτλισμός 11 βίντεο: Κάθε χώρα μπορούσε να επιλέξει βίντεο απο το youtube τα οποία παρουσίαζαν πολιτιστικά στοιχεία της χώρας της. Εμείς επιλέξαμε να υποτιτλίσουμε βίντεο που παρουσίαζαν την μελοποιημένη ποίηση του Νίκου Καββαδία, αφού οι μαθητές είχαν ήδη διδαχθεί το ποίημά του Πούσι στο μάθημα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας.

Δημιουργία multilingual λεξικών με ομόηχες λέξεις, με κοινές λέξεις ανάμεσα στις χώρες,  λέξεις που έχουν ελληνική ρίζα ,  φράσεις καθημερινές που μπορεί να χρησιμοποιήσει ένας τουρίστας σε μια χώρα.

Ως παραγόμενο έργο δημιουργήσαμε μια εφαρμογή για κινητά τηλέφωνα