Lesson plan 1: “Life through biographies”, “Ζωή μέσα από βιογραφίες”

LESSON PLAN

logoerasmusiky

1st General lyceum of Ilion.
“PREPARING FOR LIFE IN THE 21ST CENTURY”

TOPIC: “Life through biographies”
Writers: Seferis, Elytis, Ritsos Sikelianos Anagnostakis Dimoula, Gatsos Livaditis, Brettakos

Teachers:Mrs Kosmatou Vasiliki, PE teacher
Mrs Papavasileiou Alexandra ,Literature teacher

TEACHING TIME: Two (2)hours

TEACHING METHODS: Descovering – exploratory. Students are processors of information and learning an acquisition process of general knowledge are processed, transformed and applied to new situations.

MODEL TEACHING: learner-centered, team work

OBJECTIVES:  acquaint students to  basics biography of each author.
– Be able to integrate their respective authors in literary movements which have served their work.
– Be familiar with the particular writing of each.
– To investigate the given poems and expressive vocabulary.
– To broaden their thinking based on concerns of writers.
– Be aware that writing each poem is a result of many factors and stimuli, while not far away from the historical context in which it is written.
– Be able to express feelings of poems and to deliver experiential nature whenever possible.
– To be able to lead to conclusions on how to write each writer.

STAGES OF TEACHING: – Students are divided into groups and each group takes the two (2) writers.
– They present short biographies of writers and their works read excerpts.
– Create a document that includes the basic characteristics of each writer, his works and his age.
– Dramatize excerpts of works and present them to the group.
– Looking on the internet and hear themselves read their works.
– Select and present the poems team.

SUPERVISORY TOOLS – literature Books A, B, C Grade.
– Internet
– Tablet
Applications: Students create a virtual museum with pictures and projects
of writers.
AIMS: The general aim has two folds:
know the ten (10) writers by becoming shareholders in their thinking and to prepare a text which will be sent to other program countries. The choice of these writers was on the grounds that at their work in the 20th century, and of particular importance is that both of them are holders of the Nobel literature prize.

ΘΕΜΑ: «Ζωή μέσα από βιογραφίες»
Λογοτέχνες: Σεφέρης, Ελύτης, Ριτσος, Σικελιανός, Αναγνωστάκης, Δημουλά, Γκάτσος, Λειβαδίτης , Βρεττάκος

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΡΙΕΣ: Κοσμάτου Βασιλική ΠΕ11
Παπαβασιλείου Αλεξάνδρα ΠΕ2

ΧΡΟΝΟΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ: Δύο (2) διδακτικές ώρες

ΜΕΘΟΔΟΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ: Ανακαλυπτική – διερευνητική. Οι μαθητές γίνονται επεξεργαστές των πληροφοριών και η μάθηση μια διαδικασία πρόσκτησης γενικών γνώσεων που υπόκεινται σε επεξεργασία, μετασχηματισμό και εφαρμογή σε νέες καταστάσεις.

ΜΟΝΤΕΛΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ: Μαθητοκεντρικό, ομαδοσυνεργατικό.

ΣΤΟΧΟΙ: – Να γνωρίσουν οι μαθητές βασικά στοιχεία
της βιογραφίας κάθε λογοτέχνη.
– Να είναι σε θέση να εντάξουν τους λογοτέχνες στα αντίστοιχα λογοτεχνικά ρεύματα τα οποία υπηρέτησαν με το έργο τους.
– Να εξοικειωθούν με την ιδιαίτερη γραφή του καθενός.
– Να διερευνήσουν τα δοθέντα ποιήματα εκφραστικά και λεξιλογικά.
– Να διευρύνουν τη σκέψη τους βασιζόμενοι στους προβληματισμούς των λογοτεχνών.
– Να αντιληφθούν ότι η γραφή κάθε ποιήματος είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων και ερεθισμάτων, ενώ δε βρίσκεται μακριά από το ιστορικό πλαίσιο μέσα στο οποίο έχει γραφεί.
– Να είναι σε θέση να εκφράζουν τα συναισθήματα των ποιημάτων και να τα αποδώσουν με βιωματικό χαρακτήρα όπου αυτό είναι δυνατό.
– Να μπορούν να οδηγηθούν σε συμπεράσματα σχετικά με τον τρόπο γραφής κάθε λογοτέχνη.
ΣΤΑΔΙΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ: – Οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες και αναλαμβάνει η κάθε ομάδα δύο (2) λογοτέχνες.
– Παρουσιάζουν σύντομες βιογραφίες των λογοτεχνών και διαβάζουν αποσπάσματα έργων τους.
– Δημιουργούν ένα κείμενο που περιλαμβάνει τα βασικά χαρακτηριστικά του κάθε λογοτέχνη, των έργων του και της εποχής του.
– Δραματοποιούν αποσπάσματα έργων και τα παρουσιάζουν στην ομάδα.
– Αναζητούν στο διαδίκτυο και ακούν τους ίδιους να διαβάζουν έργα τους.
– Επιλέγουν και παρουσιάζουν στην ομάδα μελοποιημένα ποιήματα.
ΕΠΟΠΤΙΚΑ ΜΕΣΑ: – Βιβλία λογοτεχνίας Α΄, Β΄, Γ΄ Λυκείου.
– Διαδίκτυο
– Tablet
– Εφαρμογές :
Οι μαθητές δημιουργούν ένα εικονικό μουσείο με φωτογραφίες και έργα
των λογοτεχνών.

ΓΕΝΙΚΟΣ ΣΚΟΠΟΣ: Ο γενικός σκοπός είναι διττός: αφενός να
γνωρίσουν τους δέκα (10) λογοτέχνες γινόμενοι μέτοχοι της σκέψης τους και αφετέρου να προετοιμάσουν ένα κείμενο το οποίο θα σταλεί στις άλλες χώρες του προγράμματος. Η επιλογή των συγκεκριμένων λογοτεχνών έγινε με το σκεπτικό ότι διατρέχουν με το έργο τους τον 20ο αιώνα ενώ ιδιαίτερης σημασίας είναι το ότι οι δύο από αυτούς είναι κάτοχοι βραβείου Νόμπελ λογοτεχνίας.