2nd Transnational meeting, Naples,Italy

Amphiteatro di Pozzuoli

Στις  20-25/10/2015 πραγματοποιήθηκε στο Pozzuoli η δεύτερη συνάντηση των εκπαιδευτικών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Από το σχολείο μας συμμετείχαν οι: κα Βασιλική Κοσμάτου, συντονίστρια του προγράμματος,  κος Αιμίλιος Πολίτης, Διευθυντής και οι εκπαιδευτικοί κα Αλεξάνδρα Παπαβασιλείου, κος Ιωάννης Σταθάτος, κα Ευτυχία Αυγουστάτου και κα Καλλιόπη Χρυσανθίδου.

Στη συνάντηση  που πραγματοποιήθηκε Palazzo Migliaresi έλαβαν μέρος   εκπαιδευτικοί και από τις 6 χώρες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Τα θέματα που συζητήθηκαν ήταν:

• Αξιολόγηση των δραστηριοτήτων που πραγματοποιήθηκαν μέχρι τώρα.
  • Η πορεία του προγράμματος
  • Σχεδιασμός των δραστηριοτήτων που θα πραγματοποιηθούν τη νέα χρονιά.
  • Η κινητικότητα στην Ισπανία με αντικείμενο μελέτης τις Ανθρωπιστικές και Φυσικές Επιστήμες.
  • Η κινητικότητα στην Τουρκία με αντικείμενο μελέτης τη Φυσική Αγωγή και την  Τέχνη.
  • Διάχυση του προγράμματος.

Τα αντικείμενα με τα οποία θα ασχοληθούν οι μαθητές είναι :

• Ανθρωπιστικές επιστήμες . Μελέτη συγγραφέων και ποιητών . Κάθε χώρα θα προτείνει 11 σύγχρονους συγγραφείς, ποιητές της και τα έργα τους στις υπόλοιπες ομάδες και οι οποίες θα τα μελετήσουν.
  • Φυσικές επιστήμες. Κάθε χώρα  θα επιλέξει να εργαστεί πάνω σε ένα θέμα που θα έχει σχέση με το περιβάλλον, τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, το φαινόμενο του θερμοκηπίου.
  • Φυσική αγωγή και τέχνη. Το σχεδιασμό αυτών των δραστηριοτήτων έχει αναλάβει το σχολείο μας και κατά τη διάρκεια της συνάντησης παρουσιάστηκαν και γραπτά οι προτάσεις μας. Όσον αφορά τη Φυσική Αγωγή, θα δοθεί έμφαση στη δια βίου άσκηση  και την υγιεινή διατροφή των εφήβων. Στην τέχνη θα δοθεί έμφαση στην τέχνη όπως παρουσιάζεται μέσω των Ολυμπιακών αγώνων.

Η φιλοξενία της ιταλικής ομάδας ήταν εξαιρετική. Επισκεφθήκαμε αρχαιολογικούς χώρους όπως το Αμφιθέατρο στο Pozzuoli  καθώς επίσης και την υπόγεια πόλη,  τα κάστρα San Martino  και  S. Elmo, τον εξαιρετικό ναό Serapis , το ηφαίστειο Solfatara , το Castell dell’ Ovo, την Cappella San Severo,την εκκλησία της Santa  Chiara,  το Εθνικό Μουσείο της Νάπολη με τα μοναδικής αξία εκθέματα από την Πομπηία.

Σημαντική ήταν επίσης η επίσκεψή μας στην Ακαδημία Αεροναυπηγικής στο Pozzuoli και  έγινε ειδική παρουσίαση για εμάς, αφού ήταν η πρώτη φορά που η σχολή άνοιξε την πύλη της σε πολίτες. Μάλιστα η κα Χρυσανθίδου ήταν η μοναδική που “οδήγησε” πολεμικό αεροσκάφος, στον  προσομοιωτή φυσικά!

Επιστρέψαμε στην Αθήνα με τις καλύτερες εντυπώσεις και έτοιμοι να συνεχίσουμε δυναμικά και με ενέργεια το νέο κύκλο του προγράμματος μας.