Το σχολείο μας συμμετείχε με 25 έργα στο διεθνή μαθητικό διαγωνισμό «Ελληνισμός της Ανατολής: Πόντος, Μικρασία, Θράκη» που διοργάνωσε η διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών με συμμετοχή σχολείων από όλη την Ελλάδα, την Κύπρο και την ομογένεια. Τα έργα αυτά αφορούσαν 5 ιστοσελίδες(μία ιστοσελίδα από κάθε τμήμα Ε1, Ε2, Ε3, Στ1 και Στ2), ένα διήγημα, ένα επιτραπέζιο παιχνίδι, δύο ποιήματα, ένα σταυρόλεξο, 5 ηλεκτρονικά κουίζ, 5 παρουσιάσεις σε PowerPoint, 5 εικαστικές δημιουργίες-ζωγραφιές.

Τα αποτελέσματα ανακοινώθηκαν σήμερα Δευτέρα 27/5/2024 και σύμφωνα με αυτά το σχολείο μας πήρε:

1. το 1ο Βραβείο στην Κατηγορία Ιστοσελίδες με την ιστοσελίδα με τίτλο: “Μνήμες από την Αττάλεια” που δημιούργησε το τμήμα Στ2

st2

2. το 1ο Βραβείο στην Κατηγορία Διηγήματα με το διήγημα που έγραψε η μαθήτρια του τμήματος Στ2 Μαρία Φελέκη

Λήψη αρχείου

3. το 2ο Βραβείο στην Κατηγορία Σχολικές Εφημερίδες με την εφημερίδα που έφτιαξε η μαθήτρια του τμήματος Στ2 Μαρία Φελέκη

Λήψη αρχείου

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές που προσπάθησαν, συνεργάστηκαν και δημιούργησαν αυτά τα έργα(project)  και περισσότερα συγχαρητήρια στους μαθητές που διακρίθηκαν.