Πανελλήνια ημέρα κατά της βίας

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο. Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για εκπαιδευτικούς, μαθητές/τριες και γονείς των σχολείων όλης της χώρας να ανταλλάξουν σκέψεις, πληροφορίες και ιδέες και να ενεργοποιηθούν δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και εκφοβισμού που εκδηλώνεται μεταξύ και εναντίον των μαθητών/τριών, ώστε να περιοριστούν όσο το δυνατόν περισσότερο τα φαινόμενα σχολικής βίας.

Σήμερα στο σχολείο μας υλοποιήθηκαν αρκετές δράσεις στο πλαίσιο της ημέρας από τους δασκάλους, τους εκπαιδευτικούς φυσικής αγωγής κτλ.

IMG 3b47d1a47547f0aace99e0ada99f45a8 V

IMG 4a78a2b0bfe64c9dd91836366b051e8c V

IMG 0d757a575819baae0e7b724dd0f0fe07 V

IMG f27fde731528a9ba2a8a9654ad54977e VIMG d2d22c5424dc8f8f3bc266d9cbd3b432 V

Εγγραφές Α’ τάξη Δημοτικού για το σχολικό έτος 2024-2025

Λήψη αρχείου

Συστάσεις επιτροπής εμβολιασμών για το εμβόλιο της ιλαράς

Λήψη αρχείου

Πρόσκληση σε εκδήλωση για τη σχολική βία

Διαγωνισμός Ορθογραφίας

Screenshot 2024 02 09 at 9.40.00 PM

Την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες του ΣΤ1 συμμετείχαν στον 11ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ορθογραφίας που διοργανώθηκε από το Δημοτικό Σχολείο «ΔΕΛΑΣΑΛ» και διαγωνίστηκαν στην ορθογραφία και τον συλλαβισμό λέξεων από τράπεζα λέξεων διαβαθμισμένης δυσκολίας. Οι δύο μαθήτριες που διακρίθηκαν και πήραν το εισιτήριο για την τελική φάση του διαγωνισμού είναι οι:

Άρτεμις Μπαζάνη

Μαρία Ζουρίδη

Η τελική φάση θα διεξαχθεί το Σάββατο στις 2 Μαρτίου 2024 στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Κολεγίου «ΔΕΛΑΣΑΛ» στη Θεσσαλονίκη.

Καλή επιτυχία στις μαθήτριες του σχολείου μας!

Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2024

safer internet 2024Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου διοργανώνεται κάθε χρόνο από το δίκτυο Insafe/INHOPE με την υποστήριξη της Κομισιόν, με σκοπό να προωθήσει την ασφαλή και θετική χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας, ιδιαίτερα ανάμεσα σε παιδιά και νέους ανθρώπους. Τη δεύτερη μέρα της δεύτερης εβδομάδας του δεύτερου μήνα κάθε χρόνο, κατά τον εορτασμό της ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, χιλιάδες άνθρωποι ενώνονται για να αφυπνίσουν σε θέματα σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο, συμμετέχοντας σε εκδηλώσεις και δράσεις παγκοσμίως.

Το σχολείο μας συμμετέχει στην Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου με παρακολούθηση  από τους μαθητές των Ε-ΣΤ τάξεων διαδικτυακής ενημέρωσης  που πραγματοποιεί το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου την Τρίτη 6  Φεβρουαρίου 10.00 – 11.00 και για τους μαθητές της Δ΄ τάξης την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου 10.00-11.00.

Οι γονείς μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα https://saferinternet4kids.gr/  και να βρείτε υλικό που θα σας βοηθήσει να ελέγχετε τη χρήση του διαδικτύου από τα παιδιά σας.

Αγγελική Γκάγκαρη

Μήνυμα Υπουργού Παιδείας για την ημέρα των Τριών Ιεραρχών

Αγαπητές μαθήτριες, αγαπητοί μαθητές,

Αγαπητές και αγαπητοί εκπαιδευτικοί,

Η 30η Ιανουαρίου αποτελεί μια σπουδαία ημέρα για τον Χριστιανισμό, η οποία είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την εκπαίδευση, καθώς γιορτάζουμε τη μνήμη των Τριών Ιεραρχών, των Αγίων που εδώ και αιώνες έχουν ανακηρυχθεί από την Εκκλησία προστάτες των μαθητών και των Γραμμάτων.

Με τις διδαχές τους, ο Μέγας Βασίλειος, ο Άγιος Γρηγόριος ο Θεολόγος και ο Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος νοηματοδοτούν διαχρονικά την πρόοδο που περνά μέσα από τη μελέτη, την  ανάπτυξη της κριτικής σκέψης και την προώθηση της επιστήμης. Και, ταυτόχρονα, το παράδειγμά τους φωτίζει τον δρόμο της ατομικής και της συλλογικής ανόδου μέσα από την Παιδεία.

Σε ένα περιβάλλον που απαιτεί νέες δεξιότητες και που η μάθηση καθίσταται εξ ορισμού δια βίου, το μήνυμα που εκπέμπει η γιορτή των Τριών Ιεραρχών είναι ότι μέσα από την Παιδεία μπορούμε να πετύχουμε τους προσωπικούς και, πρωτίστως, τους κοινούς μας στόχους: να αναπτύξουμε την προσωπικότητά μας, να διευρύνουμε τους ορίζοντές μας και να είμαστε χρήσιμοι στους γύρω μας.

Χρόνια πολλά σε όλες και όλους!

Κυριάκος Πιερρακάκης, υπουργός Παιδείας Θρησκευμάτων και Αθλητισμού

Μήνυμα από το “Make A Wish”

Αγαπητοί εκπαιδευτικοί, μαθητές και γονείς,

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την πολύτιμη στήριξή σας στο πρόγραμμα Αστέρι της Ευχής κατά το σχολικό έτος 2023-2024. Με τη δωρεά σας συμμετέχετε και εσείς, ώστε να εκπληρωθούν ευχές παιδιών που πάσχουν από σοβαρές για τη ζωή τους ασθένειες.

Το πρόγραμμα “Αστέρι της ευχής” εδώ και 25 χρόνια αποτελεί ένα από τα βασικά προγράμματα εξεύρεσης πόρων του οργανισμού μας, ώστε να μπορούν να υλοποιηθούν ευχές παιδιών που έχουν στερηθεί την παιδική ανεμελιά.

Σας ευχόμαστε υγεία και καλή δύναμη στο έργο σας!

Η συντονίστρια ομάδα του προγράμματος «Αστέρι της Ευχής»,

Μαρία Γκαμαλούτσου – Υπεύθυνη Προγράμματος

Ελένη Μουρελάτου – Συντονίστρια Προγράμματος

Make-A-Wish (Κάνε-Μια-Ευχή Ελλάδος)

Εθνικής Αντιστάσεως 47

Δάφνη, 17 237, Ελλάδα

Λήψη αρχείου

Εισαγωγή μαθητών/τριών στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία (Νηπιαγωγεία, Δημοτικά Σχολεία, Γυμνάσια και Λύκεια) και τα Εκκλησιαστικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2024-2025

Εορτή των Τριών Ιεραρχών (2023-2024)

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας την Τρίτη 30 Ιανουαρίου 2024, εορτή των Τριών Ιεραρχών, θα λειτουργήσει κανονικά (πρωινή και απογευματινή βάρδια).

Σύμφωνα με τις οδηγίες του ΥΠΑΙΘΑ σε όλες τις τάξεις οι εκπαιδευτικοί θα μιλήσουν για τους Τρεις Ιεράρχες, την κοινωνική και παιδαγωγική προσφορά τους.

Αντιπροσωπεία μαθητών και συγκεκριμένα οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών τους θα μεταβούν στην εκκλησία της Αγίας Ειρήνης για την παρακολούθηση της Θείας Λειτουργίας και τη συμμετοχή στην αρτοκλασία. Κατά τα λοιπά θα ακολουθηθεί το Ωρολόγιο Πρόγραμμα της ημέρας.

Η  Διευθύντρια

Αγγελική Γκάγκαρη