Ημέρα: 20 Μαρτίου 2020

Le Gouffre (2015)

Μια πολυβραβευμένη δεκάλεπτη animation ταινία μικρού μήκους από τον Καναδά και το 2015. Δυο φίλοι συναντούν στο δρόμο τους ένα τεράστιο χάσμα που κάνει αδύνατη την ολοκλήρωση του ταξιδιού τους. Δεν το βάζουν όμως κάτω….

Παίζοντας στο σπίτι!

Το εκπαιδευτικό υλικό του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης φέρνει στο σήμερα τα αρχαία αντικείμενα μέσα από σύγχρονες μουσειοπαιδαγωγικές προσεγγίσεις και προσφέρει πλούσιο εκπαιδευτικό υλικό για εκπαιδευτικούς και μαθητές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, και για ΑμεΑ. Το εκπαιδευτικό υλικό του Μουσείου προσφέρεται σε διάφορες μορφές, δίνει μια άλλη οπτική στο αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών και καλύπτει ευρύ φάσμα θεματικών, μέσα από ιδέες για δράσεις στο σπίτι, στο σχολείο, στο μουσείο. Στην ιστοσελίδα του το Μουσείο φιλοξενεί ένα πολύ ενδιαφέρον αφιέρωμα στα Παιχνίδια μιας άλλης εποχής. Μπορείτε να μεταβείτε με ένα ΚΛΙΚ!

Εγγραφή μαθητών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Θα θέλαμε να προτείνουμε στους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών μας να γράψουν τα παιδιά τους στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο. Η διαδικασία είναι σχετικά απλή. Συμπληρώνετε τη φόρμα που υπάρχει ΕΔΩ. Τη φόρμα συμπληρώνει ο γονέας/ κηδεμόνας, ο οποίος πρέπει να δηλώσει το δικό του e-mail στο οποίο θα λάβει την επιβεβαίωση εγγραφής μαζί με το username του μαθητή. Στη φόρμα πρέπει να δηλώσει το password που θα χρησιμοποιεί το παιδί και το οποίο πρέπει να περιλαμβάνει τουλάχιστον 8 χαρακτήρες στα λατινικά, εκ των οποίων ένας με κεφαλαία, ένας αριθμός και ένα σύμβολο (π.χ. #, &, @, * κλπ). Με τη χρήση του μαθητικού λογαριασμού παρέχεται η πρόσβαση των μαθητών σε ένα σύνολο υπηρεσιών του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου, όπως η ηλεκτρονική αλληλογραφία, η τηλεκπαίδευση, τα ιστολόγια, οι κοινότητες αλλά και σε άλλες ηλεκτρονικές υπηρεσίες του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων. Η κατοχή ηλεκτρονικής διεύθυνσης του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου ενδέχεται να είναι υποχρεωτική, για την εγγραφή σε ορισμένα προγράμματα τηλεκπαίδευσης, όπως το e-class.

Προσοχή: Ο Αριθμός Μητρώου του μαθητή αναγράφεται στο Φύλλο Ελέγχου Προόδου για το Α΄ τρίμηνο που έχουν λάβει οι μαθητές. Για τα παιδιά της Α΄ και Β΄ τάξης, οι γονείς μπορούν να ενημερωθούν για τον Αριθμό Μητρώου απευθύνοντας σχετικό ερώτημα στο e-mail του σχολείου (7dimgala@sch.gr).

Update: Πλέον δεν χρειάζεται να συμπληρώνετε καθόλου το πεδίο Α.Μ.

Αναλυτικά οι οδηγίες στην εγκύκλιο του Υπουργείου: ΕΔΩ: eggrafo-logariasm

Επισκεφθείτε το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΚΛΙΚ)

Εγγραφή μαθητή / -τριας (εφόσον επιθυμείτε) στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.

Οδηγίες για το μάθημα των Αγγλικών

Οι μαθητές της Β’ τάξης μπορούν να γράψουν στο τετράδιό τους τα γραμματάκια και τις λέξεις, όπως το κάναμε και μαζί στην τάξη.

Οι μαθητές της Γ’ τάξης μπορούν να κάνουν επανάληψη στο λεξιλόγιο που έχουμε δώσει μέχρι τώρα και να διαβάζουν δυνατά όλα τα κειμενάκια του βιβλίου (ακόμα και αν κάνουν λάθος στην προφορά).

Οι μαθητές της Δ’ τάξης μπορούν, επίσης, να κάνουν επανάληψη στο λεξιλόγιο και να εξασκηθούν στην ανάγνωση. Και μία ασκησούλα για εξάσκηση στο λεξιλόγιο με τα ζώα (Στο τέλος, μην ξεχάσετε να ελέγξετε τις απαντήσεις σας): ΑΣΚΗΣΗ

Οι μαθητές της Ε’ τάξης, μπορούν να διαβάσουν στον παρακάτω σύνδεσμο τους κανόνες για τη σύγκριση των επιθέτων και να προχωρήσουν και στις ασκήσεις, τις οποίες μπορούν να ελέγξουν στο τέλος.

Για οποιεσδήποτε διευκρινήσεις το mail μου είναι christinecheli@gmail.com .

Θα επανέλθω με καινούργιες οδηγίες.

Η δασκάλα των αγγλικών

Χέλη Χριστίνα

See you soon!

Μήνυμα της κας Έλενας Καλύβα για τους γονείς και τα παιδιά του Β2

Το μήνυμα της κας Έλενας:

Αντιλαμβανόμενη πλήρως την αγωνία των γονιών για τα χαμένα μαθήματα των παιδιών, θα τους συμβούλευα να μην αγχώνονται. Είναι μια καλή ευκαιρία, τα παιδιά να μετατρέψουν το σπίτι σε τάξη. Τα παιδιά μπορούν να πάρουν μαθήματα μαγειρικής, να έρθουν σε επαφή με τις πρώτες ύλες, να εξασκηθούν στην ανάγνωση και την αριθμητική, ακόμα και με τις συνταγές. Να δουν στην πράξη κι από κοντά πώς επισκευάζεται κάτι. Να βοηθήσουν στις δουλειές του σπιτιού: στο καθάρισμα, στο πλύσιμο και στο συμμάζεμα, ώστε να κατανοήσουν περισσότερο τον κόπο των γονιών και τις καθημερινές θυσίες αυτών. Να διαβάσουν ένα καλό βιβλίο, ένα διδακτικό παραμύθι, να κάνουν μία χειροτεχνία, μιά ζωγραφιά και να λάβουν τη βοήθεια και τον έπαινο των δικών τους. Να ακούσουν μία πραγματική ιστορία από αυτούς για τον τόπο τους, τη χώρα τους ή μια άλλη χώρα. Να εκτιμήσουν περισσότερο τους ανθρώπους δίπλα τους, να μοιραστούν μυστικά μαζί τους και προβληματισμούς, αφού τώρα θα τους έχουν ακόμα πιο κοντά και να τους σεβαστούν όπως πρέπει. Να αντιληφθούν τη σημασία της ατομικής υγιεινής και τη σπουδαιότητα της υγείας μας, γενικότερα, περισσότερο από πριν.

Από την άλλη, επειδή προφανώς θα στενοχωριούνται για εκείνο τον αγώνα με τους φίλους τους που δεν πρόλαβαν να παίξουν, εκείνο το ταξίδι που με τόση λαχτάρα περίμεναν, αλλά δεν πρόλαβαν να κάνουν, εκείνο το δώρο που τόσο ανέμεναν, αλλά λόγω της γενικής κατάστασης δεν πρόλαβαν να πάρουν κι επειδή ίσως καθημερινά να πληροφορούνται, δυστυχώς και αναπόφευκτα, για την ανθρώπινη απώλεια και τον πόνο, θα μου επιτρέψετε να παραθέσω μια (ίσως) αληθινή ιστορία με πρωταγωνιστή τον σπουδαίο συγγραφέα, Φραντς Κάφκα.

Υπομονή και ψυχραιμία. Κουράγιο και δύναμη σε όλους!

Για τα παιδιά του Γ2

Οδηγίες και ευχές από τη δασκάλα του Τμήματος, στα παιδιά του Γ2!

Έτοιμοι για παιχνίδι;

Ενδιαφέρουσα ιστοσελίδα με ποικιλία δραστηριοτήτων ανά κεφάλαιο Γλώσσας και Μαθηματικών για όλες τις τάξεις του Δημοτικού. Καλή διασκέδαση!