Μήνυμα του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά με αφορμή την παγκόσμια ημέρα εκπαιδευτικών

Με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας Εκπαιδευτικών, στις 5 Οκτωβρίου, ο
Διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά χαιρετίζει το έργο των συναδέλφων εκπαιδευτικών και εξαίρει την καθοριστική συμβολή τους στην εκπαιδευτική διαδικασία αλλά και την κοινωνική μετεξέλιξη.
Ο Δημήτρης Γληνός ήθελε πάντα τον δάσκαλο στην πρώτη γραμμή της προόδου. Έγραψε
χαρακτηριστικά : «Αυτός ηγήτωρ, αυτός κήρυξ, αυτός σκαπανεύς της». Τα λόγια του μας
υπενθυμίζουν την ευθύνη και τις προκλήσεις που αντιμετωπίζει ο εκπαιδευτικός σε κάθε εποχή. Τοέργο του εκπαιδευτικού ήταν και παραμένει πάντοτε πολύπλοκο και απαιτητικό. Ο δε ρόλος του, είναι ρόλος διαρκώς μεταβαλλόμενος, πολυδιάστατος συμβουλευτικός, καθοδηγητικός, συνεργατικός, αντιαυταρχικός, δημιουργικός, κοινωνικός και συναισθηματικός.
Ο εκπαιδευτικός αποτελεί το αναντικατάστατο υποκείμενο του εκπαιδευτικού γίγνεσθαι, που δεν αρκείται πλέον στη στείρα μετάδοση γνώσεων αλλά, κατά κύριο λόγο, καθορίζει “τις ευκαιρίες ζωής” και την “ισότητα ευκαιριών ” των μαθητών του. Ταυτόχρονα, με πλήρη ενσυναίσθηση ανταποκρίνεται στις σύγχρονες κοινωνικές ανάγκες και στηρίζει ποικιλοτρόπως όχι μόνο τους μαθητές του, αλλά και την οικογένειά τους. Αναδεικνύεται, έτσι, σε βασικό κρίκο για την ύπαρξη της κοινωνικής συνοχής και κατ’ επέκταση της δυνατότητας προόδου κι ανάπτυξης της χώρας.
Στα χέρια μας, αγαπητοί συνάδελφοι, βρίσκονται οι αυριανοί πολίτες που θα κληθούν να
διαμορφώσουν το μέλλον και να το καταστήσουν ευοίωνο για τις επόμενες γενιές. Είθε για αυτούς τους αυριανούς πολίτες να είμαστε παράδειγμα και φάρος ζωής.
Τέλος, είναι χρέος της πολιτείας να αναγνωρίσει έμπρακτα την προσφορά και το έργο του
εκπαιδευτικού, να αναβαθμίσει το ρόλο του και να δημιουργήσει ένα περιβάλλον αμοιβαίας εμπιστοσύνης.

Το χρωστάμε στην κοινωνία, το χρωστάμε στα παιδιά μας, το χρωστάμε στην πατρίδα
μας.

Λεωνίδας Νίκας

Διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Πειραιά

Κατηγορίες: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.