ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ 5ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΟΖΑΝΗΣ ΣΤΟ 6ο ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΣΤΗ ΦΛΩΡΙΝΑ

Την Παρασκευή 8 Απριλίου 2016 πραγματοποιήθηκε στο κτίριο της Παιδαγωγικής Σχολής Φλώρινας το 6ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας από τον Σύλλογο Εκπαιδευτικών Πληροφορικής Φλώρινας (Σ.Ε.Π.Φ). με την υποστήριξη του Δήμου Φλώρινας, της Παιδαγωγικής Σχολής του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας και αρωγούς τις Δ/νσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φλώρινας και το ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. Φλώρινας.
Το 5ο Γυμνάσιο Κοζάνης συμμετείχε στο Φεστιβάλ με το πολιτιστικό πρόγραμμα «Ψηφιακή Αφήγηση: ένα ταξίδι στο χρόνο». Παρουσιάστηκαν ως αντιπροσωπευτικά τα παρακάτω δύο βίντεο από ένα σύνολο 24 βίντεο, που δημιούργησαν οι μαθητές του προγράμματος με τη βοήθεια του λογισμικού Windows Movie Maker. Σ’ αυτά τα βίντεο οι μαθητές αφηγούνται τις δικές τους ιστορίες για διάφορα σημαντικά γεγονότα της ελληνικής και παγκόσμιας Ιστορίας του 19ου αιώνα, εμπνευσμένοι από το μάθημα της Ιστορίας, σαν να υπήρξαν οι ίδιοι αυτόπτες μάρτυρες των γεγονότων. Οι ηχογραφημένες ιστορίες των μαθητών συνδυάζονται με σχετικές εικόνες από το Διαδίκτυο και ένα μουσικό χαλί της επιλογής τους, ώστε να προκύψουν τα τελικά βίντεο.
Οι υπεύθυνοι καθηγητές
Δελιόπουλος Γιώργος, Φιλόλογος