Οδηγίες σχετικά με τα μέτρα πρόληψης κατά της διασποράς της γρίπης στις σχολικές μονάδες

Σας ενημερώνουμε ότι με εγκύκλιό του το Υπουργείο Παιδείας έχει στείλει οδηγίες πρόληψης, καθώς έχει ξεκινήσει η περίοδος αυξημένης δραστηριότητας της γρίπης στη χώρα μας. Παρακαλούνται όλοι οι γονείς να λάβουν γνώση της σχετικής εγκυκλίου:

Λήψη αρχείου

Η ενημέρωση των μαθητών θα γίνει από τους καθηγητές της τάξης στο σχολείο. Σας τονίζουμε ιδιαιτέρως να μην στέλνετε τα παιδιά στο σχολείο, αν παραπονεθούν για αδιαθεσία ή έχουν ένα από τα συμπτώματα που περιγράφονται. Επίσης ο μαθητής καλό είναι να παρατείνει την ανάρρωσή του στο σπίτι κατά ένα 24ωρο και όταν είναι στο σχολείο να έχει οπωσδήποτε μαζί του είδη ατομικής υγιεινής (χαρτομάντηλα, ατομικό αντισηπτικό).

Από τη Διεύθυνση του 5ου Γυμνασίου Κοζάνης