ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ Β2 & Β4 ΣΤΙΣ 12/3/2019 ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Οι μαθητές των τμημάτων Β2 και Β4 επισκέφτηκαν το Πάρκο Nouvelle στη Θεσσαλονίκη, όπου είχαν την ευκαιρία α. να ξεναγηθούν από φοιτητές και τελειόφοιτους ιατρικής σε ένα ομοίωμα του ανθρώπινου σώματος μήκους 50 μέτρων και να ανακαλέσουν και να οικοδομήσουν γνώσεις Βιολογίας που διδάχθηκαν κατά τα σχολικά έτη 2017-2018 και 2018-2019 β. να αντιληφθούν τη σημασία της σωστής διατροφής και του τρόπου ζωής για τη σωματική υγεία και την εξάλειψη ασθενειών μέσα από video και συζήτηση. Επιπλέον, επισκέφτηκαν την περιοδική έκθεση Leonardo da Vinci στο Noesis, που περιλάμβανε αντίγραφα από εφευρέσεις και πίνακές του κι έτσι είχαν την ευκαιρία να αντιληφθούν τη συμβολή της φυσικής στην ανάπτυξη πολλών από τα σύγχρονα τεχνολογικά επιτεύγματα, αλλά και να γνωρίσουν τη ζωή και το έργο του μεγάλου καλλιτέχνη, εφευρέτη και επιστήμονα.