Αποτελέσματα Μαθητικού Διαγωνισμού Δημιουργικής Γραφής στην Αγγλική Γλώσσα με το γενικό τίτλο «STAY at HOME»

Η Επιτροπή Κρίσης του Μαθητικού Διαγωνισμού Δημιουργικής Γραφής στην Αγγλική Γλώσσα με το γενικό τίτλο «STAY at HOME», που διοργάνωσε το 4ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής για την ΣΤ΄ τάξη των Δημοτικών σχολείων της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δ΄ Αθήνας και όλες τις τάξεις των Γυμνασίων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ΄ Αθήνας, ευχαριστεί και συγχαίρει όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες για την πολυπληθή συμμετοχή τους και τις πραγματικά αξιόλογες εργασίες τους. Στόχος του Διαγωνισμού ήταν να δώσει κίνητρο στους μαθητές/-τριες για αυτοέκφραση, αξιοποίηση γνώσεων και καλλιέργεια της δημιουργικότητάς τους, μέσα από την αφήγηση γεγονότων, την περιγραφή εμπειριών, τη διατύπωση προσωπικών απόψεων & την κατάθεση συναισθημάτων για την περίοδο της καραντίνας λόγω του Covid-19, που διαφοροποίησε την καθημερινότητά μας. Οι κατηγορίες του διαγωνισμού ήταν οι εξής: κόμικ (comic) / ποίημα (poem) / σύντομο αφήγημα (short story) σε ψηφιακή μορφή. Η Επιτροπή, που εντυπωσιάστηκε τόσο από το πλήθος όσο και από την ποιότητα των εργασιών,  μετά την αξιολόγησή τους με συγκεκριμένα κριτήρια για τη διασφάλιση του αμερόληπτου και αδιάβλητου χαρακτήρα του Διαγωνισμού, κατέληξε στα παρακάτω αποτελέσματα.

Τα Βραβεία έχουν ως εξής:

ΚΑΤΗΓΟΡΊΑ «SHORT STORY» ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

1ο Βραβείο: ΠΟΡΦΥΡΗ ΠΕΝΝΥ: «Defeating Coronacula», 13ου Δημοτικό Σχ. Αγίου Δημητρίου

2ο Βραβείο: ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΑΡΙΑΝΔΗ: «My name is Sani», Δημοτικό Σχ. “Χρυσόστομος Σμύρνης”

3ο Βραβείο: ΚΑΒΒΑΔΙΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ-ΜΑΡΙΑ: «”Staying at Home “A New Reality», 5ο Δημοτικό Σχ. Π. Φαλήρου

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ «SHORT STORY» ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1ο Βραβείο: ΓΕΩΡΓΟΥΝΤΖΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ: «Unidentified mr. COVID-19», 8ο Γυμνάσιο Γλυφάδας

2ο Βραβείο: ΧΤΟΥΡΗΣ ΑΡΙΣΤΟΣ: «A Quarantine Story»,  Νέα Εκπαιδευτήρια Γ. Μαλλιάρα

3ο Βραβείο: ΚΥΡΟΓΛΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ: «Stay at home», 8ο Γυμνάσιο Γλυφάδας

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ «POEM» ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

1ο Βραβείο: ΦΩΤΙΟΓΛΟΥ ΔΗΜΟΣ:  «STAY AT HOME» 4o Δημοτικό Σχ. Παλαιού Φαλήρου

2ο Βραβείο: ΤΣΙΤΣΙΒΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ: «The corona virus song», Δημοτικό Σχ. “Χρυσόστομος Σμύρνης”

3ο Βραβείο: ΒΑΣΙΛΑΚΕΡΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ: «Stay at Home», 2Οο Δημοτικό Σχ. Αγ. Δημητρίου

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ: «POEM» ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1ο Βραβείο: ΠΡΩΤΟΠΑΠΑ ΙΩΑΝΝΑ-ΕΛΕΝΗ: «The fear of disease», 2ο Γυμνάσιο Παλαιού Φαλήρου

2ο Βραβείο (εξ ημισείας): ΚΥΡΟΓΛΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ: «Stay at home», 8ο Γυμνάσιο Γλυφάδας

ΝΤΑΦΟΥ ΜΥΡΤΙΑΝΑ: «DEHUMANISATION», Γεννάδιος Σχολή

3ο Βραβείο:

ΔΑΣΚΑΛΟΠΟΥΛΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ: «Stay at home», 5ο Γυμνάσιο Γλυφάδας

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ «COMIC» ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

1ο Βραβείο: ΚΟΥΛΟΠΟΥΛΟΥ ΜΙΧΑΕΛΑ: «Stay at home», 7ο Δημοτικό Σχ. Αλίμου

2ο Βραβείο: ΧΡΥΣΟΠΟΥΛΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ: «STAY AT HOME», 2ο Δημοτικό Σχ. Αλίμου

3ο Βραβείο: ΚΑΛΑΝΤΖΗ ΑΣΠΑΣΙΑ: «STAY at HOME»,  5ο Δημοτικό Σχολείο Γλυφάδας

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ «COMIC» ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1ο Βραβείο: ΧΑΤΖΗΩΑΝΝΟΥ ΖΩΗ: «COVID-19», 1ο Γυμνάσιο Γλυφάδας

2ο Βραβείο: ΤΣΕΚΟΥΡΑΣ ΣΥΜΕΩΝ: «THE HAPPIER EASTER EVER», Γεννάδιος Σχολή

Η Επιτροπή εκτίμησε ότι υπάρχουν πολλά αξιόλογα έργα στην ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ «COMIC» ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ που θα έπρεπε να τύχουν διάκρισης και αποφάσισε να απονείμει επιπλέον επαίνους στους παρακάτω μαθητές/-τριες κατά αλφαβητική σειρά:

ΕΠΑΙΝΟΙ ΚΑΤ` ΑΛΦΑΒΗΤΙΚΗ ΣΕΙΡΑ:

ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΘΗΝΑ: «STAY at HOME», Δημ. Σχ. “Χρυσόστομος Σμύρνης”

ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ: «CORONAVIRUS», 17ο Δημ. Σχ. Αγ. Δημητρίου

ΚΡΙΑΡΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ: «Stay Home, Stay Safe», 2ο Δημ. Σχ. Αλίμου

ΠΕΤΣΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ: «STAY at HOME», 20ο Δημ. Σχ. Αγίου Δημητρίου

Επισημαίνεται ότι τα Βραβεία και οι Έπαινοι θα εκδοθούν και θα αποσταλούν στα σχολεία. Η Επιτροπή θα μεριμνήσει για τη δημοσίευση των εργασιών αυτών με κάποιο πρόσφορο τρόπο. Τέλος, όλοι/-ες οι συμμετέχοντες/-ουσες θα λάβουν Βεβαίωση συμμετοχής.

Για την Επιτροπή Κρίσης του Διαγωνισμού Δημιουργικής Γραφής στις κατηγορίες «SHORT STORY» & «POEM» Δημοτικού και Γυμνασίου:

ΜΑΡΙΑ ΑΝΔΡΙΤΣΟΠΟΎΛΟΥ, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Αγγλικής Γλώσσας Κλ. ΠΕ06, 4ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής.

ΕΙΡΗΝΗ ΑΡΝΑΟΥΤΗ,  Εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας (ΠΕ06), PhD in Media Education- Πρότυπο ΓΕ.Λ. Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης.

ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΔΡΑΚΟΠΟΥΛΟΥ, Εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας (ΠΕ06) – M.Ed Μεταπτυχιακή Ειδίκευση Καθηγητών Αγγλικής Γλώσσας, ΕΑΠ – Πρότυπο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΧΑΤΖΗΙΩΑΝΝΟΥ, Εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας (ΠΕ06) – Πρότυπο Γυμνάσιο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης.

Για την Επιτροπή Κρίσης του Διαγωνισμού στην Κατηγορία  «COMIC» Δημοτικού και Γυμνασίου:

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΣΟΦΡΑ, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Εικαστικών Κλ. ΠΕ08, 4ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής.

Κατηγορίες: Αγγλικών, ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, Δασκάλων, Δευτεροβάθμια. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.