Διάκριση 5ου Δ. Σ. Αλίμου & 7ο Δ.Σ. Π. Φαλήρου: 1ο Βραβείο στο πλαίσιο του εορτασμού της Ημέρας Ασφαλούς διαδικτύου 2023

01
02Οι μαθητές της έκτης τάξης του 5ου Δ.Σ. Αλίμου σε συνεργασία με τους μαθητές της έκτης τάξης του 7ου Δ.Σ. Παλαιού Φαλήρου συμμετείχαν στο διαγωνισμό:
“Αλήθεια ή ψέματα; Πιστεύεις ό,τι βλέπεις στο Διαδίκτυο;” στο πλαίσιο του εορτασμού της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2023.
Κατάφεραν τα παιδιά να λάβουν την πρώτη θέση ανάμεσα σε τουλάχιστον 350 συμμετοχές!
Δημιούργησαν τα δικά τους αληθινά αλλά και ψεύτικα ειδησεογραφικά νέα αφού προηγουμένως μελέτησαν σχετικό υλικό κι ανέλυσαν, εξήγησαν και συζήτησαν τι είναι fake news και τι σκοπούς εξυπηρετούν στο πλαίσιο του μαθήματος πληροφορικής.
Χρησιμοποίησαν τις κατάλληλες εφαρμογές για να τα δημιουργήσουν. Εν συνεχεία, είχαν την ευκαιρία να σκεφτούν και να σχολιάσουν κατά πόσο μια είδηση είναι ψευδή ή όχι αιτιολογώντας την απάντηση και χρησιμοποιώντας την κριτική τους σκέψη.
Στο παρακάτω σύνδεσμο φαίνεται η εξαιρετική δουλειά τους!
Τα θερμά μας συγχαρητήρια σε όλους τους εκπαιδευτικούς και μαθητές που συνεργάστηκαν!
Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, Πληροφορική, ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.