STEM και Εφαρμογές Ρομποτικής στο Δημοτικό Σχολείο

Αγαπητές συναδέλφισσες και αγαπητοί συνάδελφοι,
Με αφορμή την ένταξη του STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics) στο Πρόγραμμα Σπουδών του Δημοτικού Σχολείου και τις ανάγκες που ανακύπτουν κατά την εφαρμογή του, οι Συντονίστριες και οι Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου Πληροφορικής και Δασκάλων του 4ου ΠΕΚΕΣ Αττικής, διοργανώνουμε επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα:

“STEM και Εφαρμογές Ρομποτικής στο Δημοτικό Σχολείο”

Σκοπός μας, η διάχυση της γνώσης σχετικά με εφαρμογές STEM στην εκπαιδευτική διαδικασία -με Ρομποτική ή χωρίς- αλλά και εφαρμογές Ρομποτικής ως μέρος ενός διδακτικού σεναρίου STEM ή και ανεξάρτητα από αυτό.

Θα παρουσιαστούν διδακτικές πρακτικές που έχουν υλοποιηθεί στην τάξη από εκπαιδευτικούς Πληροφορικής και Δασκάλους:

• STEM στο Δημοτικό: εμπλέκοντας τους μαθητές στην επίλυση προβλημάτων.
    Αικατερίνη Γκόλτσιου, ΠΕ70, με απόσπαση στο ΙΤΥΕ Διόφαντος, Διεύθυνση Στρατηγικής και Ψηφιακού Εκπαιδευτικού Υλικού.
  • Μαθαίνοντας από τα ρομπότ και για τα ρομπότ.
    Απόστολος Αμπαριώτης, ΠΕ86, 7ο ΓΕΛ Καλλιθέας.
  • Εφαρμογές Ρομποτικής με Edison και Microbit.
    Κωνσταντίνα Παπανικολάου, ΠΕ86, 6ο Δ.Σ. Αλίμου.
  • Συνδυάζοντας μαθήματα του Δημοτικού με STEM.
    Ελευθερία Δημακοπούλου, ΠΕ70 και ΠΕ86, 3ο Δ.Σ. Καλλιθέας.

Σε αυτή τη συνάντηση ενημέρωσης που ελπίζουμε να δώσει ερεθίσματα και κίνητρα υλοποίησης ανάλογων πρακτικών, καλούμε όλους τους εκπαιδευτικούς των Δημοτικών Σχολείων, την Τρίτη 15 Μαρτίου, ώρα 6μμ-8μμ.

Μπορείτε να την παρακολουθήσετε ακολουθώντας τον σύνδεσμο εδώ.

Εκ μέρους της οργανωτικής επιτροπής,
Γιούλη Παπαλεωνίδα (ΣΕΕ ΠΕ86, 4ο ΠΕΚΕΣ Αττικής)

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, Επιμορφωτικές δράσεις, Πληροφορική. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.