Επιμορφωτική δράση για τα εργαστηριακά μαθήματα της ειδικότητας : Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών

Στο πλαίσιο των επιμορφωτικών δράσεων του 4ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής (Πράξη 20η/18-11-2020  της Ολομέλειας) ο Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ 84 με επιστημονική ευθύνη το 4ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής  προσκαλεί  τους εκπαιδευτικούς Κλ.ΠΕ 84 και ΤΕ 01.07 που έχουν ανάθεση τα εργαστηριακά μαθήματα της ειδικότητας : Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών » των Επαγγελματικών Λυκείων και των Εργαστηριακών Κέντρων περιοχής αρμοδιότητάς τους, (στρογγυλό τραπέζι) με έγκριτους ομιλητές με θέμα:

«Η Εμπειρία της Εξ’ Αποστάσεως Διδασκαλίας για τα Εργαστηριακά Μαθήματα της Ειδικότητας: Ερωτήματα – Απαντήσεις – Προτάσεις – Καλές Πρακτικές».

Η δράση θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 28  Νοεμβρίου  2020 10.00-13.00, διαδικτυακά. Ο σύνδεσμος είναι ο παρακάτω : Θα αντιγράψετε τον σύνδεσμο και θα κάνετε επικόλληση  στο πρόγραμμα περιήγησης (browser.

Στην ανωτέρω δράση μπορούν να συμμετέχουν και οι εκπαιδευτικοί ΠΕ 84 που διδάσκουν τεχνολογία στο γυμνάσιο γιατί θα πάρουν ιδέες για τα μαθήματά τους. Επισημαίνεται ότι η συμμετοχή είναι προαιρετική. Σκοπός της ημερίδας είναι ο διαμοιρασμός απόψεων και η καταγραφή αποτελεσματικών προτάσεων, προκειμένου οι Τεχνολόγοι Εκπαιδευτικοί της Ειδικότητας, μαζί με τους Συντονιστές Ε.Ε. να ανταλλάξουν υπό μορφή διαλογικής παράθεσης, εμπειρίες σχετικά με την εργαστηριακή εξ’ αποστάσεως διδασκαλία, να ενημερωθούν για τα τρέχοντα προβλήματα που αντιμετωπίζουν στα εργαστηριακά μαθήματα ώστε να υποβάλλουν αρμοδίως, αποτελεσματικά υπομνήματα και προτάσεις αφενός για την Ειδικότητα, αφετέρου, για Επαγγελματική Εκπαίδευση γενικότερα.

Μετά το πέρας των εισηγήσεων θα ακολουθήσει διάλογος με τους συμμετέχοντες εκπαιδευτικούς. Ακολουθεί το Πρόγραμμα της επιμορφωτικής δράσης

Ο Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου 4ου ΠΕ.ΚΕ.Σ Αττικής

Ελευθέριος Χονδρογιάννης, κλάδου ΣΕΕ ΠΕ 84

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗΣ ΔΡΑΣΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ
«Η διδασκαλία εξ αποστάσεως των Εργαστηριακών μαθημάτων της ειδικότητας Ηλεκτρονικών: Καλές πρακτικές – Προβλήματα- Προτάσεις».

Σάββατο, 28  Νοεμβρίου  2020, εξ αποστάσεως 10:00 – 13:00

Προεδρείο 10.00-11.30: Δρ. Κοτσιφάκος Δημήτριος, μεταδιδάκτωρ ερευνητής του Πανεπιστημίου Πειραιώς, Υποδιευθυντής του 1ου ΕΠΑΛ Περάματος, Ηλεκτρονικός (ΠΕ 84)
10:00 – 10.10 Προσέλευση

Χαιρετισμός από τον Αναπληρωτή Διευθυντή Επαγγελματικής Εκπαίδευσης Υ.ΠΑΙ.Θ, κ. Ιωάννη Καπουτσή

Χαιρετισμός από τον Αντιπρόεδρο της Ε.Ε.Φ., Διευθυντή του 1ου Εργαστηριακού Κέντρου (ΕΚ) Αγίου Δημητρίου (Φυσικού-Ηλεκτρονικού) κ.Παναγιώτη Φιλντίση

Χαιρετισμός από τον Συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕΚΕΣ Κεντρικής Μακεδονίας, Νίκο Χασιώτη ΣΕΕ ΠΕ 84

10:10 – 10.25 «Προσέγγιση Εφαρμογών της ΕξΑΕ Διδασκαλίας των Εργαστηριακών μαθημάτων της Ειδικότητας: Επιστημονικά και Παιδαγωγικά Ερωτήματα»

Ελευθέριος Χονδρογιάννης, κλάδου ΣΕΕ ΠΕ 84

10.25-10.55 Εφαρμογή 1η: Αναλογικά και Ψηφιακά Ηλεκτρονικά

Πέτρος Πούτος, Υπεύθυνος Τομέα Ηλεκτρολογίας & Ηλεκτρονικής, 1ο ΕΠΑΛ Σαλαμίνας,  Κλ ΠΕ84 & 83

10.55-11.25 Εφαρμογή 2η: Επεξεργασία Σήματος Ήχου και Εικόνας

Κώστας Αμυγδαλίτσης, Υπεύθυνος Τομέα Ηλεκτρολογίας & Ηλεκτρονικής, 1ο ΕΚ Βόλου

11:25 – 11:40 Εφαρμογή 3η:  Τηλεπικοινωνίες – Τηλεματική

Νίκος Νικολουδάκης, Υπεύθυνος Τομέα Ηλεκτρολογίας & Ηλεκτρονικής,

6ο ΕΚ Αθηνών

Νίκος Ξηνός  τ. Υποδιευθυντής 6ου ΕΠΑΛ Αθηνών

Προεδρείο 11.30-13.00: Δρ.Σταυρούλα Κολιοπούλου, π.Σχολική Σύμβουλος
11.40 –  11.55 Εφαρμογή 4η : Συστήματα Ασφάλειας Νίκος Μπαλίνης, Κλ.ΠΕ 84, Υπεύθυνος Εργαστηρίου 1ο ΕΠΑ.Λ Γαλατσίου
11.55-12.10 Εφαρμογή 5η : Επικοινωνίες και Δίκτυα

Νίκος, Πελαδαρινός, Κλ.ΠΕ 84, Υπεύθυνος Εργαστηρίου 1ο Ε.Κ. Αχαρνών

12.10-12.25 Εφαρμογή 6η: Εγκατάσταση και Διαχείριση Δικτύων – Συντήρηση Υπολογιστικών Συστημάτων Μάριος Παπαδόπουλος, Κλ. ΤΕ01.07 & ΠΕ 86

Υπεύθυνος Εργαστηρίου 1ο Ε.Κ. Δυτικής Αττικής

12.20-12.35 Εφαρμογή 7η: Εφαρμοσμένα Ηλεκτρονικά – Κατασκευές

Αντώνης Τσάκος, Εκπαιδευτικός ΠΕ 84, 1ο Ε.Κ. Δυτικής Αττικής

12.35-13.00

Παρεμβάσεις – Ερωτήσεις – Σχολιασμός – Προτάσεις  από τις/τους συμμετέχοντες συναδέλφισσες και συνάδελφους
Αποφώνηση – Συμπεράσματα. Δρ. Κοτσιφάκος Δημήτριος (Post-Doc, PhD, MSc,)

Ενδεικτικός απολογισμός της επιμορφωτικής δράσης – Μελλοντικός Προγραμματισμός Δράσεων για την Επόμενη Περίοδο

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, Δευτεροβάθμια, ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, Επιμορφωτικές δράσεις, Ηλεκτρολόγων. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.