«ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΕ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚ0 ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ»«Ευαισθητοποίηση εκπαιδευτικών για την πρόληψη- ανίχνευση φαινομένων Κακοποίησης – Παραμέλησης παιδιών στο σχολικό πλαίσιο»

Στο πλαίσιο της συνεργασίας μας με το Ινστιτούτο Υγείας του Παιδιού διοργανώνουμε ενδοσχολικά επιμορφωτικά σεμινάρια ανά ομάδες εκπαιδευτικών όμορων Δήμων  με θέμα:

«Ευαισθητοποίηση εκπαιδευτικών για την πρόληψη- ανίχνευση  φαινομένων  Κακοποίησης – Παραμέλησης παιδιών στο σχολικό πλαίσιο»

Θα πραγματοποιηθούν πέντε (5) σεμινάρια σύμφωνα με το πρόγραμμα που ακολουθεί:

Ημερομηνία και ώρα  : Νηπιαγωγεία Τόπος
Τετάρτη 19 Φεβρουαρίου 5μμ – 7μμ Δήμου Αργυρούπολης – Ελληνικού 1ο Νηπιαγωγείο Αργυρούπολης , Πόντου 34, Αργυρούπολη
Τετάρτη 26 Φεβρουαρίου 5μμ – 7μμ Δήμων

Γλυφάδας και Αλίμου

8ο Νηπιαγωγείο Γλυφάδας ,Ρήγα Φεραίου 1 & Λεωφόρο Βουλιαγμένης, Γλυφάδα.
Τετάρτη 11 Μαρτίου

5μμ – 7μμ

Δήμων Καλλιθέας και Μοσχάτου- Ταύρου 8ο Νηπιαγωγείο  Καλλιθέας, Ναυσικάς 6, Καλλιθέα
Τετάρτη 18 Μαρτίου

5μμ – 7μμ

Δήμων Ν. Σμύρνης και Π. Φαλήρου 10ο Ν. Σμύρνης , Προσκόπων Αιδινίου & Αγίας Σοφίας 19, Νέα Σμύρνη .
Τετάρτη 1η Απριλίου

Δήμου Αγ. Δημητρίου 9ο Αγ. Δημητρίου , Δωριέων και Στρατηγού Μακρυγιάννη,

Στα σεμινάρια οι εκπαιδευτικοί θα ενημερωθούν για τις μορφές βίας κατά των παιδιών και την έκταση του φαινομένου αυτού στην Ελλάδα και Διεθνώς. Ειδικότερα, στόχοι  του επιμορφωτικού προγράμματος είναι  οι  εκπαιδευτικοί:

Α. Να κατακτήσουν   κάποιες βασικές δεξιότητες αναφορικά με την ανίχνευση και την αντιμετώπιση περιστατικών αποκάλυψης κακοποίησης παραμέλησης από τους μαθητές.

Β. Να συζητήσουν και να προβληματισθούν  σχετικά με τους παράγοντες, που δυσκολεύουν τα παιδιά να αποκαλύψουν την κακοποίηση καθώς και με ποιον τρόπο οι εκπαιδευτικοί μπορούν να βοηθήσουν τους μαθητές και τους γονείς τους.

Γ. Να γνωρίσουν το νομικό πλαίσιο που διέπει ένα περιστατικό κακοποίησης καθώς τις νομικές υποχρεώσεις των εκπαιδευτικών σε περίπτωση αποκάλυψης.

Υπεύθυνες επιμορφωτικού σεμιναρίου  : Ψαρράκου Μαρία, Ψυχολόγος & Ανθή Βασιλακοπούλου Κοινωνική Λειτουργός –  Διεύθυνση Ψυχικής Υγείας και Κοινωνικής Πρόνοιας Ινστιτούτου Υγείας του Παιδιού.

Μπορείτε να δηλώσετε τη συμμετοχή σας έως την Πέμπτη 13 Φεβρουαρίου 2020 συμπληρώνοντας την φόρμα:

Οι Συντονίστριες Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ60

4ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής

Νικολούδη Τριανταφυλλιά                                               Σαλαγιάννη Μαρία

Νικολούδη-Σαλαγιάννηhttps://blogs.sch.gr/4pekesat/files/2020/02/ATT00153.pptx

Κατηγορίες: Επιμορφωτικές δράσεις, Νηπιαγωγών. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.