Επιμορφωτικό σεμινάριο για τους εκπαιδευτικούς Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των Τάξεων Υποδοχής

DSCN8733

Την Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε επιμορφωτικό σεμινάριο για τους εκπαιδευτικούς Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των Τάξεων Υποδοχής της Δ΄ Αθήνας στο πλαίσιο των επιμορφωτικών δράσεων του 4ου ΠΕΚΕΣ, που διοργανώθηκε από τους Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου Φιλολόγων, Νίκο Λινάρδο και Γιούλη Χρονοπούλου. Εισηγητής στο σεμινάριο με τίτλο «Υποστηρίζοντας τη σχολική ένταξη μαθητών με προσφυγική / μεταναστευτική εμπειρία» ήταν ο Γιώργος Σιμόπουλος, ειδικός στη διδασκαλία της νέας ελληνικής ως ξένης γλώσσας και με μακρά εμπειρία στην εκπαίδευση αλλόγλωσσων μαθητών. Η όλη διαδικασία ήταν πολύ ουσιαστική και εξαιρετικά βοηθητική για τους εκπαιδευτικούς που έχουν αναλάβει αυτό το δύσκολο έργο.

Κατηγορίες: Δευτεροβάθμια, Επιμορφωτικές δράσεις, Φιλολόγων. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.