Επιμορφωτικό Σεμινάριο Πληροφορικής «Η Επιστήμη των Υπολογιστών γίνεται Παιχνίδι»

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι Πληροφορικής των Δημοτικών και των Γυμνασίων,

στο πλαίσιο της επιθυμητής ενεργοποίησης των μαθητών μας και της προσέγγισης εννοιών της Πληροφορικής με φιλικό προς αυτούς τρόπο,

έχοντας ως στόχο την αύξηση του εκπαιδευτικού οφέλους των μαθητών (γνωστικού και παιδαγωγικού) και τη διευκόλυνση του εκπαιδευτικού έργου,

προχωρούμε στη διοργάνωση του Επιμορφωτικού Σεμιναρίου Πληροφορικής, με θέμα:

«Η Επιστήμη των Υπολογιστών γίνεται Παιχνίδι»

Το σεμινάριο αφορά σε δραστηριότητες προσέγγισης βασικών εννοιών της Επιστήμης των Υπολογιστών με παιγνιώδη τρόπο, από νεαρούς μαθητές Δημοτικού και Γυμνασίου, με χρήση υπολογιστή ή και χωρίς.

Θα υλοποιηθεί από τους κυρίους Ορκόπουλο Κωνσταντίνο (ΠΕ86, 23ο Δ.Σ. Καλλιθέας) και Ορφανάκο Μελέτη (ΠΕ86, 2ο Δ.Σ. Ταύρου)

την Τετάρτη 22 Ιανουαρίου 2020, ώρες: 12μμ-2μμ.

Τόπος διεξαγωγής: Αίθουσα Εκδηλώσεων του 6ου ΓΕΛ Ν. Σμύρνης.

Διεύθυνση: Ευξείνου Πόντου 71, 17124. Τηλέφωνα σχολείου: 210 9319116, 210 9370522.

Συγκοινωνίες:       1. Από μετρό Δάφνης, λεωφορείο 131, στάση «Σχολεία».

1. Λεωφορείο 218, στάση «7η Αιγαίου».

Το σεμινάριο απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς Πληροφορικής (ΠΕ86) της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δ΄ Αθήνας.

Η Αίτηση Συμμετοχής σας θα πραγματοποιηθεί μέσω της συμπλήρωσης ηλεκτρονικής φόρμας εδώ μέχρι τις 15 Ιανουαρίου 2020.

Παρακαλώ τους Διευθυντές των σχολικών μονάδων να ενημερώσουν έγκαιρα τους εκπαιδευτικούς ειδικότητας Πληροφορικής (ΠΕ86).

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! Καλές γιορτές!!

Ο κατάλογος των εκπαιδευτικών που θα παρακολουθήσουν το σεμινάριο θα κοινοποιηθεί στα σχολεία. Θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης.

Ευχαριστούμε για την ανταπόκριση όλων σας!

Παναγιώτα Παπαλεωνίδα ΣΕΕ ΠΕ86, 4ο ΠΕΚΕΣ Αττικής

Δημοσιεύθηκε στην Δασκάλων, Δευτεροβάθμια, Επιμορφωτικές δράσεις, Πληροφορική. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.