«Διαχείριση θεμάτων Σχολικής Καθημερινότητας με σεβασμό στα Δικαιώματα του Παιδιού»

ΑΦΙΣΑ 4_Β.ΘΜΙΑ_ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ (1)

Στο πλαίσιο των επιμορφωτικών δράσεων του 4 ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής και σύμφωνα με την Πράξη 19/24-10-2019 της Ολομέλειας, πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα, 25 Νοεμβρίου 2019 και κατά τις ώρες 10:00 – 14:00 Επιμορφωτική Ημερίδα για τους/τις Διευθυντές/ντριες των σχολικών μονάδων της Β/θμιας Εκπαίδευσης Δ΄ Αθήνας, στο Αμφιθέατρο του 1 ου Γυμνασίου & του 1ου Λυκείου Αγ. Δημητρίου (Στρογγυλό Σχολείο, Στρατάρχου Αλεξάνδρου Παπάγου 23, Αγ. Δημήτριος) με τίτλο:

«Διαχείριση θεμάτων Σχολικής Καθημερινότητας με σεβασμό στα Δικαιώματα του Παιδιού»

Στην Επιμορφωτική Ημερίδα συμμετείχαν με εισηγήσεις τους οι παρακάτω ομιλητές:

1. Θεώνη Κουφονικολάκου, Βοηθός Συνήγορος του Πολίτη, Κύκλος Δικαιωμάτων του Παιδιού: “Η προστασία των Δικαιωμάτων του παιδιού στη σχολική πραγματικότητα. Η εμπειρία του Συνηγόρου“.
    2. Γιώργος Νικολαΐδης, Ψυχίατρος, Διευθυντής της Διεύθυνσης Ψυχικής Υγείας και Κοινωνικής Πρόνοιας του Ινστιτούτου Υγείας του Παιδιού: “Βία κατά των ανηλίκων: όπως μπορεί να εμφανιστεί στο σχολικό πλαίσιο
    3. Όλγα Γαλάνη, Αστυνόμος Β΄ Ειδικών Καθηκόντων Πληροφορικής – Τμήμα Καινοτόμων Δράσεων και Στρατηγικής της Δ/νσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος (cyberalert): “Κίνδυνοι και μέτρα προστασίας στον Κυβερνοχώρο“.
  2. Μαρία Ανδριτσοπούλου, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Κλ. ΠΕ06 του 4ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής: “Σχολικός εκφοβισμός. Ενέργειες ΣΕΕ παιδαγωγικής ευθύνης σχολικής μονάδας σε κρίση“.

Στην Επιμορφωτική Ημερίδα παρευρέθησαν ο Προϊστάμενος της Διεύθυνσης Β/θμιας Εκπαίδευσης Αττικής κ. Αριστοτέλης Βαρελάς, ο Οργανωτικός Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου κ. Νικόλαος Καμήλος, Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου διαφόρων κλάδων και Διευθυντές/-τριες σχολικών μονάδων ΔΕ Δ΄ Αθήνας.

Την αφίσα της εκδήλωσης επιμελήθηκε η κα Βασιλική Σοφρά ΣΕΕ Π.Ε. 08, την οποία ευχαριστούμε ιδιαιτέρως.

Η Οργανωτική Επιτροπή

Μαρία Ανδριτσοπούλου ΣΕΕ Π.Ε. 06

Άννα Ζουγανέλη ΣΕΕ Π.Ε. 70

Βασιλική Σοφρά ΣΕΕ Π.Ε. 08

Ευσταθία Χριστοπούλου ΣΕΕ Π.Ε. 70

Κατηγορίες: Δευτεροβάθμια, Επιμορφωτικές δράσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.