Ομαλή μετάβαση

Η ομαλή μετάβαση από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό σχολείο αποτελεί μια σημαντική διαδικασία, τόσο για τα ίδια τα παιδιά όσο και για τις οικογένειές τους. Στόχος είναι η προσαρμογή των παιδιών στο νέο εκπαιδευτικό περιβάλλον με τρόπο ομαλό και θετικό, μειώνοντας τυχόν άγχος ή ανησυχίες. Για να διευκολυνθεί η ομαλή μετάβαση, είναι απαραίτητη η συνεργασία και η συνέργεια όλων των εμπλεκόμενων φορέων: του νηπιαγωγείου, του δημοτικού σχολείου, των γονέων και των ίδιων των παιδιών, ώστε αυτά να μπορούν να προσαρμοστούν ομαλά στο νέο εκπαιδευτικό περιβάλλον και να θέσουν τα θεμέλια για μια επιτυχημένη σχολική πορεία. Για το λόγο αυτό επισκεφτήκαμε την Α΄τάξη του συστεγαζόμενου 32ου Δ.Σ Βόλου, όπου οι μαθητές και η δασκάλα τους η κ. Ελένη Μακρυγιάννη, μας υποδέχτηκαν με χαρά και απάντησαν σε όλες τις απορίες των παιδιών.

Σεμινάριο πρώτων βοηθειών στο σχολείο μας

Οι εκπαιδευτικοί και οι γονείς του 4ου Νηπιαγωγείου Βόλου παρακολουθήσαμε ένα εξαιρετικά ενημερωτικό σεμινάριο πρώτων βοηθειών, το οποίο διοργανώθηκε με τη βοήθεια της νοσηλεύτριας του σχολείου μας  κ. Κολιού Ειρήνη και προσκεκλημένο τον κ. Βασίλης Ηλιόπουλος, επικεφαλή και αντιπρόεδρο της Λέσχης Ειδικών Δυνάμεων Βόλου”, ο οποίος μοιράστηκε μαζί μας τις πολύτιμες γνώσεις και εμπειρίες του. Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου, εστιάσαμε σε καίρια ζητήματα που άπτονται της παροχής πρώτων βοηθειών σε έκτακτες καταστάσεις. Αποκτήσαμε λεπτομερή εκπαίδευση σε θέματα όπως:

• Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ) και η σωστή χρήση απινιδωτή
  • Αντιμετώπιση πνιγμού από ξένο σώμα
  • Θεραπεία εγκαυμάτων
  • Διαχείριση τραυματισμών

Πέρα από τις θεωρητικές γνώσεις, ο κ. Ηλιόπουλος εμπλούτισε το σεμινάριο με πλήθος πραγματικών ιστοριών και βιωματικών ασκήσεων. Η προσέγγιση του, γεμάτη ανθρωπιά και ενσυναίσθηση, μας βοήθησε να κατανοήσουμε σε βάθος την ψυχολογία και τις ανάγκες ενός ατόμου που βιώνει μια έκτακτη κατάσταση. Η συμμετοχή στο σεμινάριο αποτέλεσε μια πολύτιμη εμπειρία, καθώς μας εξόπλισε με τα απαραίτητα εφόδια για να προσφέρουμε ουσιαστική βοήθεια σε όσους την έχουν ανάγκη. Η ευγένεια, η εμπειρία και η αφοσίωση του κ Ηλιόπουλου δημιούργησαν ένα ιδανικό περιβάλλον μάθησης, γεμάτο ενθουσιασμό και αισιοδοξία. Τον ευχαριστούμε θερμά!

ΣΤΑΥΡΟΣ1

Καλό Πάσχα

Ευχόμαστε σε όλους χρόνια πολλά και Καλή Ανάσταση!

Φέτος φτιάξαμε πολλά στολίδια για το Πάσχα, χρησιμοποιώντας ανακυκλώσιμα υλικά.

Πασχαλινό λαγουδάκι με χαρτόνια από κουτιά! Δείτε εδώ

ΛΑΓΟΣ

Διάφορα καλάθια από αυγοθήκες και  πλαστικά μπωλ!

Κάρτες από χαρτί!

ΚΑΡΤΑ

inv ANAGNOSTOPOULOS 01

Τιμητική Εκδήλωση στον Ομότιμο καθηγητή Πανεπιστημίου Β. Αναγνωστόπουλο

Το σχολείο μας , είχε την χαρά να συμμετέχει στη συν διοργάνωση εκδήλωσης, προς τιμήν του ομότιμου Καθηγητή Πανεπιστημίου-Συγγραφέα κ. Β. Αναγνωστόπουλου με το 2ο Δ.Σ Αρτέμιδος Κάτω Λεχωνίων, το 1ο Δ.Σ Ζαγοράς με το 2ο Πρότυπο Γυμνάσιο Βόλου και με το Μουσικό Σχολείο Βόλου.

Το σχολείο μας συμμετείχε στη θεατρική παράσταση με τίτλο “Το  κουβαράκι και η παρέα του με μουσικοχορευτικά δρώμενα”

77677343 5346 4e5f ad6c 0b53ee921faf

25η Μαρτίου

Η 25η Μαρτίου στο Νηπιαγωγείο αποτελεί μια μοναδική ευκαιρία για τα παιδιά να έρθουν σε επαφή με την ιστορία και τον πολιτισμό της Ελλάδας, και θέτει τα θεμέλια για την ανάπτυξη της εθνικής τους συνείδησης.

4376cf72 8043 457b a2cb ca11cae7255c 72f744db bd03 4b6b 9ef8 b32b275b8be9

Τα παιδιά είδαν παραδοσιακές φορεσιές, τραγουδησαν πατριωτικά τραγούδια και χόρεψαν ελληνικούς χορούς.

Μέσα από παιχνίδια, κατασκευές και αφηγήσεις, μαθαίνουν για την ιστορία της Επανάστασης του 1821, τους ήρωες που πολέμησαν για την ελευθερία, και τη σημασία της εθνικής μας γιορτής.

κσ

IMG_20240321_121122

κ.σχ

IMG_20240321_121351

Η γιορτή του Ευαγγελισμού είναι μια όμορφη ευκαιρία για τα νήπια μας να γνωρίσουν ένα σημαντικό γεγονός της θρησκείας μας. Η γιορτή του Ευαγγελισμού ήταν μια όμορφη αφορμή για να μιλήσουμε στα νήπια μας για την αγάπη, την ελπίδα και τη χαρά που φέρνει η πίστη στη ζωή μας.

IMG 20240321 123047 IMG 20240321 123331

Ευχόμαστε σε όλους χρόνια πολλά

Απόκριες με χαρά

Πάρτυ, χορό , ρυθμό, κέφι και ξεφάντωμα, λιχουδιές και πολύ χαρά έφεραν οι φετινές απόκριες στο σχολείο μας, γιατί είμαστε καλά παιδιά και μας αξίζει!!!

Μας αξίζουν σουβλάκια την Τσικνοπέμπτη!

Η ωραιότερη καρναβαλική ομάδα!

Πολύχρωμο γαϊτανάκι!

Το πιπέρι , η σκούπα , το αηδόνι και η μακαρένα είναι οι αγαπημένοι μας χοροί!

Παιχνίδια με πολύχρωμα μπαλόνια!

Φτιάξαμε όμορφες κατασκευές!

IMG 20240220 090042 1

Χειμώνας με χρώματα

Τα παιδιά αγαπάνε πολύ το χειμώνα!

Γιατί φτιάχνουν χιονάνθρωπους με πολλούς τρόπους!

Με συμμετρία

Με στενσιλ και λαδοπαστέλ!

Γιατί  μέσα στο χειμώνα ήρθε η αλκυόνη στο σχολέιο μας και άθαμε το μύθο της!

IMG 20240219 111456

Υποδεχτήκαμε με χαρά τη νεα χρονιά!

Ο καινούργιος χρόνος ήρθε, οι διακοπές τελέιωσαν και γυρίσαμε στο σχολείο. Μιλήσαμε για τις αναμνήσεις από το χρόνο που έφυγε, τις προσδοκίες μας για την καινούργια χρονιά και νέους στόχους. μάθαμε να γράφουμε με πολλούς τρόπους το 2024, κόψαμε κολλήσαμε και στολίσαμε την τάξη μας!