Etwinning πρόγραμμα 2023-2024

Σχολικό έτος: 2023-2024 “Ευρωπαικό πρόγραμμα E-twinning με τίτλο: Για να μην αλλάξει το κλίμα κάνω κι εγώ ένα βήμα”

Για το σχολικό έτος 2023-24, το σχολείο μας, σε συνεργασία με αλλά δημοτικά σχολεία και νηπιαγωγεία της Ελλάδας, και της Κύπρου θα υλοποιήσει πρόγραμμα eΤwinning με κεντρικό θέμα «Για να μην αλλάξει το κλίμα κάνω κι εγώ ένα βήμα». Το συγκεκριμένο έργο με δυο λόγια:

Τίτλος: «Για να μην αλλάξει το κλίμα κάνω κι εγώ ένα βήμα»

Σκοπός του συγκεκριμένου προγράμματος είναι να κατανοήσουν οι μαθητές τη σχέση του ανθρώπου με το φυσικό και δομημένο περιβάλλον, ώστε να προσδιορίζουν στοιχεία που δείχνουν τη εξάρτηση του ανθρώπου από τη φύση και τις επιδράσεις της ανθρώπινης δραστηριότητας σε αυτή. Βασική επιδίωξη είναι τα παιδιά να αντιληφθούν τη θέση τους στην κοινωνία, ως ενεργοί και υπεύθυνοι πολίτες και να αναπτύξουν την ικανότητα να εκφράζουν τις ιδέες και τις προτάσεις τους με στόχο να επηρεάζουν τη λήψη αποφάσεων σε θέματα που τα αφορούν

Ξεκινήσαμε τη συνεργασία μας με τα άλλα σχολεία κάνοντας μια πρόταση για το λογότυπο του προγράμματος.  Η δική μας πρόταση ήταν μία σύνθεση (κολάζ) από έργα των παιδιών.

5 1 29

Στη συνέχεια δώσαμε τη δική μας πρόταση για χριστουγεννιάτικα στολίδια που φτιάξαμε μόνοι μας από ανακυκλώσιμα υλικά.

406876660 1283802065645495 779202475598511668 n404236232 7093008690767105 2873101253471886897 n

Οι συγγραφείς του βιβλίου “Φροντίζω το περιβάλλον”, κ. Τζένη Μωραϊτη και κ. Αγγελική Μαγγλάρα, επισκέφτηκαν το σχολείο μας και έπιασαν “πράσινη” δουλειά με τους μικρούς μαθητές. Τα παιδιά μας κατέπληξαν με τις γνώσεις τους, την ευαισθητοποίηση και την αγάπη τους για το περιβάλλον. Οι μικροί “περιβαλλοντικά εγγράμματοι πολίτες”  συζήτησαν πώς να εξοικονομούμε ηλεκτρική ενέργεια, πώς να μην σπαταλούμε νερό, πώς να μετακινούμαστε έξυπνα για να μειώσουμε το διοξείδιο του άνθρακα, τι ανακυκλώνουμε και τι όχι και μας εξήγησαν πώς να παίρνουμε ενέργεια από τον ήλιο και τον αέρα!! Παίξαμε, ακούσαμε τραγούδια για το περιβάλλον και στο τέλος με χίλια χρώματα τα παιδιά ζωγράφισαν τις εμπειρίες τους. Με τέτοια παιδιά υπάρχει ΕΛΠΙΔΑ να σώσουμε τον πλανήτη!!

φπ 1 n 1ΦΠ nφπ 2 nΦΠ n 1ΦΠ nφπ 1 n 15ΦΠ n

ΦΠΠ nφπ 1 n 1IMG 20240520 120925

Ενδημικά Φυτά του τόπου μας –  Πήλιο

Το Πήλιο ήταν από την αρχαιότητα το βουνό των λουλουδιών και των φαρμακευτικών βοτάνων, όπου έχουν εντοπιστεί και καταγραφεί περίπου 3.000 βότανα, στο πέρασμα των αιώνων.  Ο πλούτος του βουνού σε θεραπευτικά βότανα από τα αρχαία χρόνια μέχρι και σήμερα συνδυάζεται με τον μύθο του Κενταύρου Χείρωνα, γιο του Κρόνου, που δίδαξε στον Ασκληπιό την ιατρική τέχνη.

Μάθαμε για τα ενδημικά του τόπου μας, τα παρατηρήσαμε, συγκεντρώσαμε πληροφορίες και εικόνες και φτιάξαμε ένα ωραίο βίντεο που το στείλαμε στους φίλους μας από τα άλλα σχολεία, για να το δούν εκαι αυτοί , εδώ